Streptokoko greitasis testas

Tyrimo pavadinimas – Streptokoko greitasis testas

Sinonimai –Rapid Strep Test, Group A Beta Hemolytic Streptococcus, GABHS, A grupės streptokoko latekso greitas testas, Streptococcus group A latex screen, Group A Streptococcus screen.

Tyrimo reikšmė

Greitasis streptokoko testas yra tyrimas, kuris atliekamas siekant nustatyti ar pacientas yra A grupės beta hemolizinio streptokoko  (GABHS) nešiotojas. Šio streptokoko sukeltos ligos yra lengvai gydomos antibiotikais. Tačiau jų negydant gali atsirasti rimtų komplikacijų – reumatinė karštinė, poststreptokokinis glomerulonefritas.  Ankstyvas šio sukėlėjo išaiškinimas ir gydymas gali užkirsti kelią glomerulonefrito ir reumato komplikacijų išsivystymui.

Tyrimas taip pat gali būti atliekamas jeigu reikia atskirti kokios kilmės yra infekcija – virusinė ar sukelta bakterijų. Nes bereikalingai paskyrus gydymą antibiotikais tik didinama mikroorganizmų rezistencija antibiotikams. Greitojo streptokokų testo jautrumas ir specifiškumas yra maždaug 95%. Šį tyrimą atlikti yra labai nesudėtinga. Jam yra naudojami imuncheminių antigenų rinkiniai. Testo mechanizmas – antigeno ir antikūnio reakcija, kuri įvyksta jeigu išskyrose iš gerklės yra A grupės streptokokų (GABHS). Šis testas nejautrus kitiems ryklės uždegimų sukėlėjams.

Verta žinoti

Yra laikoma, jog įtarus A grupės beta hemolizinio streptokoko (GABHS) sukeltą ryklės susirgimą tyrimą geriau atlikti laboratorijos sąlygomis. Tai yra paimtą iš ryklės medžiagą pasisųsti į laboratoriją ištyrimui. Greitasis streptokokų testas nėra pakankamai jautrus. Tiksliausi tyrimo rezultatai bus gavus teigiamą atsakymą iš laboratorijos. Jeigu pagal  tyrimo procedūrą nebuvo nustatytas streptokokas A grupės, vistiek yra negalima atmesti streptokinės infekcijos. Šiuo atveju pirmiausia reiktų atlikti greitąjį streptokokų testą ir paimtą tepinėlį pasiųsti į laboratoriją tolimesniam ištyrimui. Tyrimo atlikimo taisyklės reikalauja, kad atliekant šį tyrimą būtų imami du tepinėliai: vienas greitam streptokoko A grupės antigeno nustatymui,  o antras tyrimas yra imamas pasėliui atlikti.

Paskyrus gydymą antibiotikais A grupės streptokoką, antigenas išnyksta. Todėl prieš atliekant šį tyrimąbūtina išsiaiškinti ar ligonis buvo neseniai gydytas antibakteriniais preparatais.

B grupės streptokokas yra pati dažniausia naujagimių infekcijos priežastis.

Jeigu tyrimas yra teigiamas, tai pacientui turi būti skirtas gydymas antibiotikais- penicilinu arba eritromicinu.

Jeigu tyrimas yra neigiamas, tai vėliau turi būti tiriamas tepinėlis iš pasėlio, nes tyrimas gali būti ir klaidingai neigiamas. Pasėlio rezultatai būna per kelias dienas.

Teigiamas tyrimas nepadeda atskirti ar tai yra ūmi infekcija ar pacientas yra A grupės beta hemolizinio streptokoko nešiotojas, kuriam šiuo metu yra virusinė infekcija.

Norma

Tyrimas neigiamas.

Pasiruošimas tyrimui

Pasiruošimas nereikalingas. Badauti nereikia. Pacientui būtina išaiškinti, jog procedūra gali būti nemaloni ir skausminga , taip pat gali sukėlti vėmimo refleksą. Jeigu tyrimas imamas vaikui, geriausia jį pasodinti ant tėvų kelių ir imobilizuoti galvą.

Tyrimo atlikimo tvarka

Špadeliu yra prispaudžiamas liežuvis. Kad sumažinti vėmimo reflekso tikimybę, liežuvį reikėtų prispausti ne centre o šoninėje dalyje.

Imamas tepinėlis iš abiejų tonzilių ir užpakalinės ryklės dalies.
Paėmus tepinėlį pacientui gali būti pasiūlyta atsigerti vandens.

Tyrimo rezultatų vertinimas

Tyrimo rezultatai matomi toje pat vietoje, išryškėja per 10-20 minučių.

Tyrimas teigiamas

Yra A grupės beta hemolizinis streptokokas

Tyrimas neigiamas

Virusinė infekcija
Klaidingai neigiamas tyrimo rezultatas

Tyrimo rezultatus įtakojantys veiksniai

Klaidingai neigiami tyrimo rezultatai gali būti gaunami, jeigu tepinėlis yra imamas nuo minkštojo gomurio- mėginys gali būti praskiestas
Tyrimo rezultatai gali būti netikslūs, jeigu neseniai gydymui buvo skirti antibiotikai
Tyrimo rezultatai gali būti netikslūs, jeigu prieš imant tyrimą buvo skalauta burna su burnos skalavimo priemonėmis

Kontraindikacijos tyrimui atlikti

Tyrimas yra neatliekamas, jeigu pacientui yra oro takų nepraeinamumo požymių, taip pat negali būti atliekamas jeigu yra epiglotito ar peritonzilinio absceso įtarimas.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *