Kajeno pipiras

Kajeno pipiras ir jo gydomosios savybės

Augalas – Kajeno pipiras

Lotyniškas pavadinimas – Capsicum frutescens, C. annuum

Sinonimai – Chili pepper, cayenne pepper, red pepper, Mexican chili, hot pepper, jalapeno, African Bird Pepper, African Chillies, African Pepper, Aji, Bird Pepper, Capsaicin, Capsaïcine, Capsicum annuum, Capsicum baccatum, Capsicum chinense, Capsicum Fruit, Capsicum frutescens, Capsicum minimum, Capsicum Oleoresin, Capsicum pubescens, Cayenne, Cayenne Fruit, Cayenne Pepper, Chili, Chili Pepper, Chilli, Chillies, Cis-capsaicin, Civamide, Garden Pepper, Goat’s Pod, Grains of Paradise, Green Chili Pepper, Green Pepper, Hot Pepper, Hungarian Pepper, Ici Fructus, Katuvira, Lal Mirchi, Louisiana Long Pepper, Louisiana Sport Pepper, Mexican Chilies, Mirchi, Oleoresin capsicum, Paprika, Paprika de Hongrie, Pili-pili, Piment de Cayenne, Piment Enragé, Piment Fort, Piment-oiseau, Pimento, Poivre de Cayenne, Poivre de Zanzibar, Poivre Rouge, Red Pepper, Sweet Pepper, Tabasco Pepper, Trans-capsaicin, Zanzibar Pepper, Zucapsaicin, Zucapsaïcine.

Šeima – Bulvinių- Solanaceae

Augalo aprašymas

Kajeno pipirai į Europą atkeliavo iš Lotynų Amerikos džiunglių. Juos atvežė Kristupas Kolumbas ir jo jūreiviai. Tai ne vienas augalas- bet bene 200 aitriųjų augalų rūšių. Pagal savo aitrumą pipirai yra vertinami balais, kurių S gali būti nuo 1 iki 120. Augalas prigijo visame pasaulyje. Tačiau daugiausia pipirų šiandien išauginama Vakarų Afrikoje, Meksikoje, Brazilijoje, Kolumbijoje, Vietname, Indonezijoje, Jamaikoje  bei Indijoje. Kajeno pipirų aštrumas pagal Skovilio aštrumo skalę (SCU) siekia apie 40 000 vienetų. Palyginimui paprastoji valgomoji paprika turi tik 1 vienetą. Patys aštriausi pasaulyje pipirai Habaneros turi apie 300 000 aštrumo vienetų.  Pagrindinė aštrumą pipirams suteikianti medžiaga yra kapsaicinas. Kuo aštresni yra pipirai- tuo stipresnės yra jų vaistinės savybės.

Pipirai mūsų krašte gali augti šiltnamyje ir vazonėliuose. Maistui ir vaistams yra naudojami pipirų vaisiai. Prieskoniams- jų sėklos ir vaisiai. Pipirai yra gan lepūs augala, todėl jiems reikia aukštos temperatūros ir saulės. Pipirų sėklos sudygsta  maždaug +20 +25 laipsnių temperatūroje. Jiems reikia daug šviesos ir geros dirvos. Pats augalas pražįsta birželio mėnesį. Vaisiai uždera nuo  liepos iki lapkričio mėnesių. Pipirų sėklos daigumą išlaiko apie 3 metus.

Naudojamos augalo dalys

Maistui  yra naudojamos šviežios  bei džiovintos ir sumaltos aitriųjų pipirų ankštys. Prieskoniams gaminti naudojamos raudonos pipirų ankštys, kurios yra džiovinamos saulėje arba džiovykloje. Aitrieji pipirai dedami į mėsos ir žuvies bei daržovių  patiekalus, padažus, sriubas.

Žalios, neprinokusios pipirų ankštys yra vadinamos Pepperoni. Jos dažniausiai yra marinuojamos acte. Kai pipirai sunoksta, jie jau vadinami Čili.  Tokie pipirai dedami į aštrų Tabasco padažą. Kajeno pipirų dedama ir į prieskonių mišinius. Jeigu sugalvosite kajeno pipirų berti ant maisto kaip juoduosius pipirus -nerekomenduojama. Dažniausiai šiuos pipirus siūloma maišyti su actu. Kajeno pipirai puikiai dera su vištiena, jūros gėrybėmis. Jeigu šių pipirų padauginote- aštrų deginimą nuraminsite užgerdami pienu ar riebiu skysčiu.Gerdami vandenį tik sustiprinsite deginimo jausmą. Kapsaicino poveikį mažina tik riebalai.

Veikliosios medžiagos

Pagrindinė kajeno pipirų veiklioji medžiaga yra kapsaicinas. Jo junginių gali būti iki 1.5%. Taip pat juose yra aliejinių dervų ( taip pat kapsaicino junginių)  -iki 1.5%. Tai stipriai audinius dirginančios medžiagos, kurios sukelia kraujagyslių išsiplėtimą, taip pat mažina skausmą , nes stabdo skausmo impulsų plitimą. Reguliariai tepant audinius kapsaicinu skausmas išnysta per 3 dienas. Kapsaicinas veikia sinergistiškai su žaliojoje arbatoje aptinkamais katechinais ir vartojamas kartu veikia iki 100 kartų stipriau.
Pipiruose taip pat aptinkama 6,7 dihidrocapsaicino, nordihidrocapsaicino, homodihidrocapsaicino, homocapsaicino. Taip pat steroidinių glikozidų- kapsikozidų A ir D bei eterinių aliejų.

Maistinė vertė

Ankštyse yra karotenoidų ( kapsantino, kapsorubino, alfa ir beta karoteno, liuteino). Taip pat vitaminų C, E, A, B1, B2, B3 bei flavonoidų.

Naudojimas medicinoje

Kajeno pipirai skatina medžiagų apykaitą, taip pat gerina virškinimą, nes slopina patogeninės mikrofloros dauginimąsi žarnyne, dėl ko mažėja vidurių pūtimas.

Pastebėta, jog raudonieji pipirai padeda išvengti staigaus cukraus kiekio padidėjimo kraujuje taip pat prailgina sotumo jausmą.

Pipiruose daug vitamino C, dėl ko jis padeda kovoti su infekcijomis ir stiprina imunitetą. Tinka sergant sinusų uždegimais. Pipirai taip pat padeda reguliuoti kraujotaką, nes veikia kraujagyslių sieneles. Išoriškai naudojami skausmui malšinti ir kraujotakai skatinti. Tinka dėti juos į kojų voneles- esant periferinės kraujotakos sutrikimams.
Reguliariai vartojami su maistu- gerina  nuotaiką ir padeda mesti svorį.

Tradiciškai vartojami

Jau senovės Majai kajeno pipirais gydė burnos opeles, taip pat vietiškai gydė infekcijas, nes veikia antimikrobiškai.
Taip pat naudojami virškinimui skatinti, bei vidurių pūtimui mažinti.
Kajeno pipirai naudojami stiprinti kraujagyslių sieneles ir kraujospūdžiui mažinti. Taip pat naudojami kai reikia pagerinti kraujotaką-ypač periferijoje.
Vietiškai tepami skaudantys raumenys. Taip pat tepami skaudantys sąnariai, gerinama jų kraujotaka. Tinka esant reumatui ir lėtiniams artritams. Vietiškai gali būti naudojami esant nuožvarboms-jei nepažeista oda.
Gali būti vartojami kapiliariniam kraujavimui stabdyti.
Kajeno pipirų dedama į tradicinius vaistažolių mišinius, siekiant pagerinti vaistingųjų medžiagų absorbciją.
Kajeno pipirų dedama į viduriavimą stabdančius mišinius, jais taip pat buvo gydoma dizenterija. Taip pat naudojami esant vidurių pūtimui, siekiant pagerinti skrandžio sulčių išskyrimą.
Mažomis dozėmis naudojami esant širdies nepakankamumui- pagerinti širdies veiklą.
Žiupsnelis kajeno pipirų gali būti naudojamas gerklės skalavimams- kai skauda gerklė.

Vartojimas gydymo tikslais

Medicinoje vartojami kapsaicino turintys tepalai- sąnarių skausmams, taip pat Juostinės pūslelinės skausmų, pooperacinių ir diabeto sukeltų skausmų bei trišakio nervo uždegimo skausmų malšinimui.
Korėjiečių mokslininkai pastebėjo, jo pipirinis pleistras uždėtas ant akupunktūrinių taškų mažino pooperacinius skausmus, taip pat pooperacinį pykinimą ir vėmimą.
Purškiamas į nosį 5 savaites sumažino alerginės slogos požymius, taip pat mažino klasterinių galvos skausmų atsiradimą.
Vartojamas vidun skatina virškinimą ir mažina dispepsiją, slopina Helikobakterijas bei gerina periferinę kraujotaką. Daug valgantys pipirų asmenys rečiau serga dvylikapirštės žarnos opa.

Pagrindinis poveikis

Stimuliuojantis
Tonizuojantis
Mažina vidurių pūtimą
Palengvina raumenų spazmus
Veikia antiseptiškai
Skatina prakaitavimą
Skatina kraujo pritekėjimą į odą
Veikia nuskausminančiai

Kajeno pipirų  vartojimo formos

Gydymui yra vartojami švieži arba džiovinti pipirų vaisiai ( ankštys), taip pat kapsulės, tabletės, tinktūros, tepalai ir pleistrai. Tabletės vartojamos esant kraujotakos sutrikimams. Pleistrai ir tepalai- esant sąnarių skausmams. Svoriui mažinti naudojami įvyniojimai su kajeno pipirais. Laikoma, jog veiklūs bus tie preparatai, kuriuose kapsicino koncentracija yra  nuo 0,025 % iki 0,075 %.

Dozavimas

Prieskoniams: Galima vartoti neribotai.
Kapsulės: Iki 3 kapsulių (po 400-  500-mg) per dieną.
Arbata: 1/4 arba 1/2 arbatinio šaukštelio kajeno pipirų užplikoma 1 stikline verdančio vandens ir paliekama pritraukti 10-15 minučių. Geriama po kelis gurkšnelius visą dieną- jeigu pacientas toleruoja.
Tinktūra:• kai yra (1:10, 90% alkoholio): 5 -10 lašų (0.25–0.5 ml) praskiesti stiklinėje vandens. Arba pagal gamintojo nurodymus.

Toksiškumas

Vartojamas vietiškai gali sudirginti audinius, sukelti kontaktinį dermatitą. Dažniausiai jaučiamas sunkiai pakeliamas deginimo ir karščio jausmas. Padeda nuslopinti pienas.
Vartojamas vidun- gali sudirginti virškinamąjį traktą ir sukelti skrandžio ir žarnyno skausmus.

Kajeno pipirus rekomenduojama pjaustyti tik su pirštinėmis- kad nesudirgintumėte odos. Po maisto ruošimo- reikėtų odą sutepti riebiu kremu. Kapsaicinas netirpsta vandenyje, todėl jo nenuplausite po vandeniu. Jeigu ruošiate maistą su kajeno pipirais- stenkitės, kad jų nepakliūtų į akis ar ant sužeistos odos- jie labai stipria dirgina.

Pašalinis kajeno pipirų poveikis

Išorinis poveikis – gali stipriai sudirginti odą, sukelti pūsles ir odos uždegimą bei paraudimą. Trumapalaikis deginimo jausmas.
Vidinis poveikis- gali sukelti virškinimo sutrikimus ir skausmus.

Kajeno pipirų sąveika su kitais vaistais

Kokainas – vartojamas kartu su kapsaicino turinčiais preparatais gali sukelti miokardo infarktą.

Kajeno pipirai gali sąveikauti su kraujo krešėjimą reguliuojančiais preparatais ir stiprinti jų poveikį.Nevartotini kartu.

Kajeno pipirai gali sąveikauti su Teofilinu ir stiprinti pašalinius jo poveikius. Nevartotini kartu.

Kajeno pipirai gali sąveikauti su  kraujospūdį reguliuojančiais preparatais (ACE inhibitoriais) ir stiprinti jų poveikį. Nevartotini kartu.

Ilgalaikis vartojimas

Laikoma, jog kajeno pipirus kaip prieskonį galima vartoti ilgą laiką.Tačiau dėl ilgalaikio vartojimo profilaktiniais tikslais nėra aišku. Yra duomenų, jog ilgai vartojant kajeno pipirai gali skatinti vėžinių ląstelių atsiradimą.Šiai dienai juos gydymui rekomenduojama vartoti tik trumpai ir išoriškai.

Nėštumas ir maitinimas krūtimi

Laikoma, jog kajeno pipirai yra saugūs jeigu vartojami labai mažomis – maistinėmis dozėmis. Vartojami didelėmis dozėmis gali skatinti gimdos susitraukimus, todėl kaip vaistas nevartotini. Vaikams jie nerekomenduojami.

Kada kajeno pipirų preparatų vartoti negalima

Kajeno pipirų negalima vartoti sergant stemplės susirgimais, GERL, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligei kitais virškinamojo trakto susirgimais.

 • Kajeno pipirai nevartojami sergant hemorojumi.Jų preparatų negalima tepti ant pažeistos odos, šalia akių ar ant makšties gleivinės.
 • Jeigu jie yra vartojami vietiškai- papildomai šildyti nereikia.
 • Kajeno pipirų preparatai neskiriami nėščiosioms ir maitinančioms moterims bei mažiems vaikams.
 • Kajeno pipirų preparatai netepami esant išsiplėtusioms venoms, varikozei, tromboflebitams, odos susirgimams.
 • Įvyniojimai netinka esant varikozei, odos susirgimams, lytinių organų funkcijos sutrikimams, nėštumui, maitinant krūtimi.
Liaudiški receptai su kajeno pipirais

Skalavimai skaudančiai geklei

0,25 arbatinio šaukštelio sumaltų kajeno pipirų išmaišyti 1/2  stiklinės šilto vandens. Skalauti gerklę arba gerti mažais gurkšneliais, kad būtų kuo ilgesnis kontaktas su gerklės audiniais. Kad greičiau sveiktumėte taip pat į skystį galite įlašinti kelis lašelius arba 1 arbatinį šaukštelį citrinos sulčių. Jei gersite arbatą- pridėkite šaukštelį medaus.

Kajeno pipirai esant sąnarių skausmams

1 arbatinį šaukštelį sumaltų kajeno pipirų sumaišyti su 1 stikline obuolių acto arba su kokoso aliejumi. Trinti skaudančią vietą arba tirpalu ar tepalu sumirkyti marlę ir ja aprišti.Iš viršaus uždengti neperšlampamu audiniu arba polietilenu.

Aliejus su kajeno pipirais

100 g kajeno pipirų ankščių smulkiai sukapoti, užpilti 500 ml aliejaus ir pakaitinti 20 minučių ant mažos ugnies. Leisti atvėsti ir po to šiuo aliejumi masažuoti skaudančius sąnarius ar pėdas.

Kajeno pipirų tinktūra esant sąnarių skausmams

20 lašų kajeno tinktūros sumaišyti su 100 ml gluosnio žievės ( willow bark) tinktūros. Geriama po 1 arbatinį šaukštelį praskiestą vandens stiklinėje iki 2 kartų per dieną.

Įvyniojimai su kajeno pipirais

Visada prieš darydamos įvyniojimą- pasitikrinkite ar jis nedirgina odos-užtepkite šiuo mišiniu odą nematomoje vietoje. Įvyniojimai su kajeno pipirais taip pat netinka alergiškiems asmenims ir esant jautriai odai. Įvyniojimų negalima laikyti ilgiau kaip 20 minučių.

1 receptas- kajeno pipirai su medumi

Paimti po 5 g maltų juodųjų pipirų, cinamono ir muškato riešuto ir sumaišyti su 5 g kajeno pipirų aliejaus. Visa tai sumaišyti su 2 stiklinėmis aliejaus, 1 valgomuoju šaukštu grietinėlės ir 100 g medaus. Gerai ištrinti, išsitepti kūno problemines vietas  ir po to apsivynioti polietilenu. Netinka esant alergijoms ir kai yra jautri oda. Palaikyti 10-15 minučių ir po to nuplauti drungnu vandeniu.

2 receptas- kajeno pipirai su aliejumi

 

1 arbatinį šaukštelį kajeno pipirų sumaišyti su 2 arbatiniais šaukšteliais cinamono. Viską sumaišyti su 2 valgomaisiais šaukštais aliejaus. Įlašinti 5-7 lašelius bet kokio citrusinio aromatinio aliejaus.Palaikyti 10-15 minučių ir po to nuplauti drungnu vandeniu.

3 receptas- kajeno pipirai su šokoladu

Sutarkuoti 200g juodojo šokolado ir suberti jį į  400 ml verdančio pieno. Kai šokoladas ištips, įmaišyti į jį 1/2 arbatinio šaukštelio kajeno pipirų. Atšaldyti ir tepti problemines vietas. P alaikyti 10-15 minučių ir po to nuplauti drungnu vandeniu.

Daugiau skaitykite

 • Drebulė – Populus tremula – Populus tremula –Paprastoji tuopa, epušė,Álamo […]
 • Bastutis sareptinis – Bastutis sareptinis – Brassica juncea – rudoji garstyčia, […]
 • Balamedis penkialapis – Penkiametis balamedis – Tabebuia impetiginosa – Skruzdžių medis, […]
 • Nakviša dvimetė – Oenothera biennis – Evening Primrose, Evening Primrose oil, Aceite de […]
 • Blindė – Blindė –Salix caprea L. – gluosnis blindė, blendis, pūpelis, […]
 • Trispalvė našlaitė – Trispalvė našlaitė – Viola tricolor L –  akelės, akelytės, […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *