Benzoinis stirakas

Benzoinis stirakas ir jo gydomosios savybės

Augalas – Benzoinis stirakas

Lotyniškas pavadinimas – Styrax benzoin

Sinonimai – Baume Benjoin, Benjoin de Sumatra, Benjoin, Benjuí, Benzoe, Benzoïne, Gum Benjamin, Gum Benzoin, Loban, Lohban, Styrax benzoin, Styrax paralleloneurum, Sumatra Benzoin, cbenzoin, benzointree, gum benjamin-tree, onycha, styraxtree, Sumatra benzointree,  arbre à benjoin, Benzoebaum, Storaxbaum,  árbol de benjuí, benjoeiro,  kemenyan

Šeima – Stirakinių  (Styraceae)

Augalo aprašymas

Benzoinis stirakas yra  visžalis lapuotis medis, užaugantis iki 15-30 m aukščio. Jo lapai ovališki, aštria viršūnėle, iš viršaus yra lygūs, o apačia su daug plaukelių. Stirako žiedai yra baltos spalvos, varpelio formos, stipriai kvepia.
Vaisius – susiraukšlėjusi ruda, suspaustos apvalios formos, neatsidaranti uoga. Natūraliai šis medis auga Pietryčių Azijos kraštuose- Indijoje, Indonezijoje ir Malaizijoje, tačiau dabar auginamas ir Afrikos tropiniuose miškuose. Augalas auginamas dėl savo kvepiančios dervos, kuri pradedama rinkti iš 7 metų amžiaus medžių.

Naudojamos augalo dalys

Iš benzoinio stirako dervos yra gaminamas eterinis aliejus. Benzoinė derva taip patyra naudojama odontologijoje, odos priežiūros kosmetikos priemonių gamyboje, kvepaluose ji naudojama visų pirma lakesnių komponentų įtvirtinimui.

Veikliosios medžiagos

Benzoinėje dervoje yra cinamono, benzoinių ir sumarezinolinių rūgščių essterių, taip pat laisvųjų rūgščių ( benzoinės rūgšties), benzaldehido ir vanilino.

Naudojimas medicinoje

Benzoinė derva veikia antiseptiškai ir sutraukiančiai. Ji gali būti vartojama žaizdų gydymui, taip pat  audinių dezinfekcijai. Geriama benzoinė derva ramina pilvo spazmus, skatina atsikosėjimą ir dezinfekuoja šlapimo takus.

Benzoino yra ,, Vienuolių balzamo“( Friar’s Balsam) sudėtyje. Šis balzamas yra naudojamas inhaliacijoms skaudant gerklei, peršalus, astmos kosulio priepuolio ir bronchito gydymui. Odontologijoje benzoino derva naudojama burnos opelių gydymui. Ji taip pat naudojama vaistų ir kvepalų gamyboje.

Pašalinis benzoinio stirako poveikis

Gali pasitaikyti alergijos reiškinių. Gali slopinti diuretikų poveikį, nes kaip visos dervos lėtins vaistų įsisavinimą.  Todėl su stipriai veikiančiais preparatais (pvz. ličio) kartu nevartotinas.

Benzoinio stirako sąveika su kitais vaistais

Augalas mažai tyrinėtas, literatūroje duomenų nėra.

Kada benzoinio stirako preparatų vartoti negalima

Augalo preparatai nevartotini esant alergijos reiškiniams benzoinui.

Daugiau skaitykite

  • Pražangialapė mirtenė – Pražangialapė mirtenė – Melaleuca alternifolia – Australiškas arbatmedis, […]
  • Karpotasis viršūklis – Karpotasis viršūklis – Terminalia bellirica – Abhaya, Amandier […]
  • Miškinė girūnė – Miškinė girūnė –Sanicula europaea – Sanicula,  Sanikel,European […]
  • Vilkdalgis blyškusis – Vilkdalgis blyškusis – Iris pallida – Iris germanica v ar. florentina […]
  • Vaistinis putoklis – Vaistinis putoklis –Saponaria officinalis – Red Soapwort, […]
  • Dvokusis lipšnis – Dvokusis lipšnis –Symplocarpus foetidus –Skunk Cabbage, Charogne, […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *