Indinis tamarindas

Indinis tamarindas ir jo gydomosios savybės

Augalas – Indinis tamarindas

Lotyniškas pavadinimas – Tamarindus indica

Sinonimai – Imlee, Imli, Tamarin, Tamarindo, Tamarindus indica, Tamarinier, Tamarinier d’Inde, Tintiri, Aradeib, Ardeib, Hhawmar,Homer, Hommor, Homr, Humar, Sbar, Tamar El Hindi, Tamar Hindi, Tammer Hendi, Tamr Al-Hindi, Kham, Ma Kham, Met Ma Kha, Bakham Somkham, Kham, Ma Khaam, Ma Kham, Ma Kham Wan, Mak Kham Peak, Met Ma Kham,  Ambli, Amli, Anbli,  Chinch, Imalii, Imalee, Imlii, Tamrulhindi

Šeima –  Pupinių (Fabaceae)

Augalo aprašymas

Indinis tamarindas yra visžalis lapuotis, vienintelis šios rūšies medis, kuris gali užaugti iki 20 m aukščio . Tamarindo mediena yra tamsiai raudonos, o jauna mediena – minkšta, gelsvos spalvos. Tamarindo lapai sudėtiniai. Jie yra poriniai plunksniški su 10–40 lapelių. Žiedą sudaro geltonai oranžinės spalvos žiedynas. Tamarindo vaisius yra ruda ankštis, kurioje yra minkšta masėm kurioje yra iki 12 kietų sėklų.

Tamarindo tėvynė yra Rytų Afrika ir Madagaskaro sala. Tačiau augalas plačiai auginamas Karibų baseino kraštuose, Indijoje, Pietų Azijoje, Kinijoje, Lotynų Amerikoje.

Naudojamos augalo dalys

Tamarindo vaisiai  yra valgomi , taip pat naudojami kaip prieskonis azijiečių ir Lotynų Amerikos virtuvėse. Buityje yra vertinama tamarindo mediena. Ji naudojama baldų ir grindų gamybai.

Gydymo tikslais yra naudojami tamarindo vaisiai, lapai ir žievė. Iš augalo lapų gaminama maliarinei karštinei gydyti. Taip pat yra naudojamas ajurvediniuose mišiniuose virškinimo ligoms gydyti.

Iš tamarindų taip pat yra gaminami sirupai, ledai, uogienės, vynas. Minkštimas taip pat dedamas į prieskonių mišinius,troškinius. ams. Tamarindai yra valgomi su sultimis, medumi, ledais ar kitais tropiniais vaisiais (guava, papaja, bananais). Tamarindų dedama į plačiai paplitusi Vorčesterio padažą.

Tamarindus senovėje mėgo jūrininkai ir naudojo juos skorbuto profilaktikai. Tačiau šiai dienai yra abejojama, kad tamarindai gali būti naudingi šiuo atveju.

Tikima, kad tamarindo vaisių pasta yra  priešnuodis prieš skorpiono įkandimus. Taip pat yra tikima, jog nešiojantis su savimi tamarindo sėklų yra apsisaugoma nuo šautinių ir pjautinių sužeidimų.

Veikliosios medžiagos

Tamarinduose aptikta nemažai kalio (0.8% ), kalcio, fosforo, geležies, tiamino, riboflavino ir niacino. Taip pat turi nemažai vitaminų. Tamarinduose taip pat yra daug augalinių rūgščių- net iki 16–18%. (Iš jų svarbesnės yra nikotininė rūgštis – vitaminas B3). Yra juose ir eterinių aliejų – geranialio, geraniolio ir limoneno, taip pat cukrų, pektino ir riebalų. Anksčiau buvo manoma, jog tamarinduose yra daug vitamino C, tačiau šiai dienai šis teiginys yra ginčijamas.

Naudojimas medicinoje

Tamarindas nuo seno yra naudojamas kaip organizmą valanti, virškinimą gerinanti priemonė. Jis naudojamas prieš vidurių pūtimą, skaudant gerlei, taip pat lengvai laisvina vidurius. Tamarindų ir kumino bei cukraus mišinys tradiciškai naudojamas dizenterijos gydymui. Tamarindai vartojami esant pykinimui ir apetito praradimui, taip pat rytinio vėmimo gydymui. Pietų Indijoje tamarindų sriuba gydomi peršalimai bei skaudanti gerklė. Tradicinėje Kinų Medicinoje tamarindai laikomi šaldančia žole, kurią reikia naudoti gydant ,, vasaros karštį“. Kinai tamarindus vartoja nėščiųjų vėmimui ir pykinimui gydyti, taip pat kaip vidurius laisvinančią bei gyvačių įkandimus gydančią priemonę.

Tamarindų poveikis prieš gyvačių nuodus yra dalinai patvirtintas laboratoriniais tyrinėjimais.

Ką apie tamarindus sako Ajurveda?

Laikoma, jog tamarindo skonis  (rasa) yra rūgštus ir saldus.  Tamarindai subalansuoja vata ir kapha došas. Saldus tarmarindas sumažins pita.

Ajurvediniuose mišiniuose tamarindai yra naudojami virškinimo sutrikimų gydymui.

Tamarindo lapų arbata geriama maliarinei karštinei gydyti.

Sunokusių  tamarindo vaisių minkštimas yra naudojamas esant ūmiems vidurių užkietėjimams , taip pat kepenų ir tulžies pūslės susirgimui, geltos gydymui.

Tamarindai mažina skrandžio rūgštingumą,  palengvina virškinimo sutrikimus,  jais gydomi viduriavimai, dizenterija, skausmas, ypaą sąnarių.

Tikima, kad tamarindai gerina spermos kokybę.
Prinokusių tamarindų vaisių minkštimas skiriamas ištikus saulės smūgiui, insultui, tulžies uždegimui, apsinuodijus alkoholiu, opiatais,  apsinuodijus, vemiant- ypač kelionėse.

Tamarindo sėklų milteliai, kmynų sėklos ir palmių cukraus arba medaus  mišinys mažina lėtinį viduriavimą ir dizenteriją.

Tamarindas gerina virškinimą, valo virškinamąjį traktą ir švelniai liuosuoja vidurius.

Veikia kaip priešnuodis opijaus vartotojams.

Tamarindo sėklų milteliai, sumaišyti su ciberžole, yra naudojama tymams ir vėjaraupiams gydyti.

Pašalinis tamarindų poveikis

Tamarindai gali mažinti cukraus kiekį kraujuje. 2 savaites prieš numatomą chirurginę operaciją tamarindų vartoti nebereikėtų.

Tamarindų sąveika su kitais vaistais

Tamarindai gali sąveikauti su nesteroidiniais priešuždegiminiais preparatais- nevartotini kartu.

Kada tamarindų  preparatų vartoti negalima

Augalas yra mažai ištyrinėtas. Šiai dienai vaistams nerekomenduojama jo vartoti nėštumo metu ir maitinant krūtimi.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *