Berutis vaistinis

Vaistinis berutis ir gydomosios savybės
Augalas – Berutis vaistinis

Lotyniškas pavadinimas – Teucrium chamaedrys

Sinonimai –  Germander, Camedrio, Chasse-Fièvre, Chêneau, Chenette, Germandrée, Germandrée Officinale, Germandrée Petit Chêne, Petit Chêne, Teucrium chamaedrys, Wall Germander, Wild Germander, дубравник обыкновенный, братки полевые, васильки полевые, дубровка-трава, дубровник, дубровник скороспелый, лихорадочная, лихорадочная меньшая, полевой маточник, низобудная трава, очанка, палочная трава, растигор, растрог, рострог, самосил, узолька-трава, чебрец лисовий

Šeima – Notreliniai (Lamiaceae)

Augalo aprašymas

Vaistinis berutis yra daugiametis puskrūmis, užaugantis iki 30–40 centimetrų aukščio.  Jo lapai trumpakočiai. Žiedai po 1-3 sutelkti rožiniuose žiedynuose. Vainikėlis iš išorės plaukuotas. Vaistinis berutis žydi gegužės–rugpjūčio mėnesiais, o vaisius subrandina liepos ir rugsėjo mėnesiais.

Vaistinis berutis mėgsta augti  sausose, lengvose dirvose bei akmenuotose nuokalnėse. Jis nebijo sausros ir nereiklus dirvai. Natūraliai yra išplitęs  Pietų Europoje, Mažojoje Azijoje, Irane, Šiaurės Afrikoje, Kaukaze ir Vidurinėje Azijoje. Berutį galima auginti ir Lietuvoje. Jį patariama dauginti sėklomis, kurios sėjamos anksti pavasarį. Augalas neblogai dauginamas ir auginiais, paruoštais iš vienmečių ūglių. Vaistinio beručio auginius patariama dauginti 70 x 90 centimetrų plote. Per vasarą dirvą, kurioje auga vaistinis berutis, patariama 3 ar 4 kartus patręšti mineralinėmis trąšomis.

Naudojamos augalo dalys

Vaistinei žaliavai ruošti yra naudojama antžeminė vaistinio beručio dalis, kurią patariama nupjauti masinio augalo žydėjimo metu. Nupjautą žaliavą reikia išdžiovinti pavėsinėje ar specialioje džiovykloje. Eterinis vaistinio beručio aliejus vartojamas kosmetikoje ir parfumerijoje.

Augalas labai dekoratyvus ir medingas. Jis dažnai auginamas pilyse, parkuose, darželiuose, alpinariumuose.Augalo šaknys yra naudojamos odų rauginimui, taip pat ir audinių dažymui. Audinius berutis dažo ruda, geltona, pilkai žalsva ir oranžine spalva.

Veikliosios medžiagos

Antžeminėje augalo dalyje yra iki  0,14 % eterinių aliejų, kartumynų, rauginių medžiagų. Taip pat aptikta ir vitamino C, bei alkaloidų pėdsakų. Augalo šaknyse daug rauginių medžiagų.

Naudojimas medicinoje

Kartais augalas auginamas kaip prieskoninis. Beručio lapais kai kas gardina salotas ir sriubas. Žydinčių augalų esencija yra naudojama homeopatinių preparatų gamybai. Liaudies medicinoje vartotas kaip apetitą gerinanti, šlapimo išskyrimą skatinanti priemonė. Daugiau naudojamas pūlinių odos susirgimų, furunkuliozės, akių uždegimų gydymui. Taip pat naudotas kraujavimams stabdyti, podagros, reumatinių skausmų bei kraujavimo iš plaučių malšinimui.

Vakarų medicinoje  vaistinis berutis nebenaudojamas. Prancūzijoje buvo užregistruoti masiniai kepenų pakenkimo atvejai pavartojus beručio. Berutis taip pat netinka raguočių mitybai, nes suteikia pienui nemalonų kvapą ir karstelėjusį skonį.

Liaudies medicinoje naudotas kaip šlapimą varanti ir apetitą gerinanti priemonė. Dar kartais naudojamas išoriškai žaizdų plovimams ir kompresams bei vonioms.

Pašalinis vaistinio beručio poveikis

Vaistinis berutis gali veikti hepatotoksiškai ir sukelti mirtiną kepenų uždegimą.

Manoma, jog vaistinis berutis yra nesaugus vartojimui. Kanadoje jo draudžiama dėti į visus per burną vartojamus produktus. JAV leidžia vaistinį berutį nedidelėmis dozėmis dėti į alkoholinius gėrimus skoniui pagerinti.

Vaistinio beručio sąveika su kitais vaistais

Augalas mažai tyrinėtas, duomenų nėra.

Kada vaistinio beručio preparatų vartoti negalima

Vaistinio beručio  preparatų vidun vartoti nepatariama niekam.

Jo preparatų taip pat negali vartoti nėščios ir maitinančios krūtimi moterys bei maži vaikai.

Daugiau skaitykite

  • Vaistinė kraujalakė – Vaistinė kraujalakė – Sanguisorba officinalis – sravanosė, […]
  • Smulkioji rūgštynė – Smulkioji rūgštynė – Rumex acetosella – Acedera, Acedera Común, […]
  • Abras vaistinis [/su_heading – Vaistinis abras – Abrus precatorius – Meilės […]
  • Žalioji rūta – Žalioji rūta – Ruta graveolens – Common Rue, Garden Rue, German Rue, […]
  • Širdžialapė žilė – Širdžialapė žilė – Senecio aureus – Golden ragwort, squaw- […]
  • Šliaužiančioji žiemė – Šliaužiančioji žiemė – Vinca minor – Mažoji žiemė, Lesser […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *