Builis daržinis

Builis daržinis ir jo vaistinės savybės

Augalas – Builis daržinis

Lotyniškas pavadinimas – Anthriscus cerefolium

Sinonimai –  Chervil, Anthriscus cerefolium, Anthriscus longirostris, Cerefolio, Cerfeuil, Cerfeuil Commun, Cerfeuil Cultivé, Cerfeuil des Jardins, Garden Chervil, Herbe Aiguillée, Perifolio, Perifollo, Persil d’Âne, Persil d’Anis, Salad Chervil, Scandix cerefolium

Šeima – Salieriniai (Apiaceae)

Augalo aprašymas

Daržinis builis yra vienmetis, žolinis salierų giminės augalas,  išaugantis iki 50–70 centimetrų aukščio. Jo stiebai tiesūs, aukšti. Lapai pražanginiai . Daržinis builis žydi mažais baltais arba blyškiais rožiniais žiedais, susitelkusiais į žiedynus. Augalo žydėjimo periodas gegužės–rugpjūčio mėnesiai. Vaisiuis builiai subrandina  rugpjūčio ir rugsėjo mėnesiais.
Daržinis builis  mėgsta pavėsį, gerai auga  purioje, gerai drenuotoje bei kalkėmis patręštą priemolio dirvoje.

Manoma, jog darželinio ar karvelinio builio tėvynė yra Viduržiemio jūros baseinas ar pietiniai Rusijos rajonai. Savaime builiai auga Mažojoje Azijoje, Irane, Kaukaze. Daržinis builis, kaip prieskoninis augalas, ypač populiarus Prancūzijoje, Anglijoje bei JAV.

Darželinis builis žmonijai pažįstamas jau nuo gilios senovės. Jo sėklų krepšelis buvo aptiktas faraono Tutanchamono kape. Europiečiai builį vartojo kaip virškinimą skatinančią ir tonizuojančią priemonę. Šis kvapnus augalas plačiai naudotas ir kaip prieskonis.

Naudojamos augalo dalys

Maistui ir vaistams yra naudojama antžeminė augalo dalis. Vaistinė medžiaga yra renkama augalui pradėjus žydėti.
Builio lapų kvapas yra labai švelnus ir primena anyžius. Šių lapų dedama į salotas, sriubas ir antruosius patiekalus. Jaunus builių ūglius galima valgyti kaip salotas. Builiai naudojami pieno patiekalų bei konservų aromatizacijai. Jais galima gardinti  daržovių, kiaušinių ir vištienos patiekalus. Švieži builių lapeliai tinka prie grybų salotų, jais galima gardinti konservuotus žirnelius, virtas, bulves, ryžių patiekalus, dilgėlių ar daržovių sriubą. Neapsiriksite builiais pagardinę varškę, sūrį ar sviesta. Kadangi builių kvapas yra labai silpnas ir greitai išnyksta- juos geriau į patiekalą dėti jau gaminimo pabaigoje ar tiesiog tiekiant į stalą.

Veikliosios medžiagos

Daržinio builio lapuose yra eterinių aliejų, kurio pagrindinis komponentas yra anetolis. Be to, daržinio builio lapuose yra vitamino C,  rutino, provitamino A bei apiino, o taip pat ir glikozidų, mineralų ir kitų maistinių medžiagų.  Augalo lapuose taip pat gausu provitamino A ir karotenoidų. 100 g builių turi  – 237 kcal.  Yra builiuose ir baltymų, kumarinų, flavonoidų  bei gausu mikroelementų.

Naudojimas medicinoje

Daržiniai builiai yra nepamainoma priemonė esant sutrikusiam virškinimui. Jis švelniai mažina arterinį kraujospūdį ir pasižymi švelniu šlapimą varančiu poveikiu. Šviežiomis daržinio builio sultimis gydoma egzema ir odos pūliniai bėrimai bei žaizdos. Daržiniai builiai veikia diuretiškai, tonizuojančiai, bei sutraukiančiai. Jie taip pat gerina atsikosėjimą.

Šviežiomis daržinio builio lapų sultimis liaudies medicinoje gydoma karštligė, galvos svaigimas, gelta, viršutinių kvėpavimo takų susirgimai.
Daržinio builio preparatai palengvina atsikosėjimą, jais taip pat patariama gydyti ilgai trunkančius ir sekinančius susiai, odos ligos bei hemorojus.

Builio lapų nuoviras kartais naudojamas esant geltai, kepenų susirgimams, podagrai. Builio lapų nuoviras taip pat skatina svorio kritimą. Šviežiomis daržinio builio lapų sultimis  taip pat patariama valyti kraują bei jų gerti padidėjus limfmazgiams.

Vartojimo būdas ir dozės

Daržinio builio antpilas

2 valgomuosius šaukštus daržinio builio žolės užpilkite ½ stiklinės verdančio vandens, leiskite nusistovėti valandą laiko, po to antpilą nukoškite. Sergantiems niežais bei votimis šio antpilo yra patariama gerti po 50 mililitrų 2 kartus per dieną.

Pašalinis  daržinio builio  poveikis

Manoma, jog vartojamas maistinėmis dozėmis daržinis builis  yra saugus vartoti.

Kvapiojo šalavijo sąveika su kitais vaistais

Augalas mažai tyrinėtas, literatūroje duomenų nėra.

Kada daržinio builio preparatų vartoti negalima

Daržinio builio ir jo  preparatų negali vartoti nėščios ir maitinančios krūtimi moterys bei maži vaikai, jo sudėtyje yra medžiagų, skatinančių apsigimimus.

Daugiau skaitykite

  • Bazilikas eugenolinis – Bazilikas eugenolinis – Ocimum gratissimum – Afrikietiškas […]
  • Žiomenė darželinė – Žiomenė darželinė – Dracocephalum moldavica – Moldavian Balm, […]
  • Valgomoji bulvė – Valgomoji bulvė – Solanum tuberosum – Irish Potato, Ja Ying Ye, […]
  • Vanilė kvapioji – Vanilė kvapioji – Vanilla planifolia – paprastoji vanilė, Burbono […]
  • Šaltmėtė – Šaltmėtė – Mentha spicata – Spearmint, Curled Mint, Fish Mint, Garden Mint, […]
  • Vaistinė kraujalakė – Vaistinė kraujalakė – Sanguisorba officinalis – sravanosė, […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *