Zizifora paprastoji

Zizifora paprastoji ir jos vaistingosios savybės

Augalas – Zizifora paprastoji

Lotyniškas pavadinimas – Ziziphora clinopodioides

Sinonimai – Thymus lucidus Ehrh., Thymus punctatus Willd.,Ziziphora acinoides Pall., Ziziphora borzhomica Juz. ex Grossh., Ziziphora brevicalyx Juz.,Ziziphora canescens Benth.,
Ziziphora clinopodioides subsp. clinopodioides, Ziziphora cunila Desf.,Ziziphora dasyantha M.Bieb.,
Ziziphora denticulata Juz., Ziziphora dzhavakhishvilii Juz., Ziziphora glabrata Rech.f., Ziziphora gundelsheimeri K.Koch, Ziziphora media Link, Ziziphora mussini, Ziziphora nummularia Fisch. & C.A.Mey., Ziziphora odoratissima Lodd. ex Schult., Ziziphora serpyllacea M.Bieb., Ziziphora turcomanica Juz.

Šeima –Notreliniai (Lamiaceae)

Augalo aprašymas

Paprastoji zizifora yra vienmetis arba daugiametis, 20–30 centimetrų aukščio  kvapusis augalas. Ziziforos lapai kiaušiniški, žiedai- violetinės arba rausvos spalvos. Augalo periodas- liepos-rugpjūčio mėnesiai. Paprastoji zizifora dauginama sėklomis. Pirmaisiais augimo metais šis augalas augai lėtai, o vešliau ima augti tik antraisiais metais. Paprastoji zizifora gerai auga priemolio dirvožemyje, atviroje bei saulėtoje vietoje.  Antraisiais paprastosios ziziforos augimo metais, kai šis augalas gausiai žydi, patariama nupjauti jų ūglius 10–12 centimetrų virš žemės paviršiaus. Paprastoji zizifora savaime  auga Kaukaze, Balkanuose, Rytų bei Vakarų Sibire ir Vidurinėje Azijoje.

Naudojamos augalo dalys

Gydymo tikslais ir maistui naudojama antžeminė augalo dalis ir jo žiedynai. Vaistinė medžiaga yra renkama augalo žydėjimo metu. Nupjautus stiebus patariama džiovinti pavėsinėje arba gerai vėdinamoje patalpoje. Išdžiovintą žaliavą patariama laikyti sandariai uždarytuose popieriniuose maišuose.
Paprastosios ziziforos eterinis aliejus rya naudojamas  kosmetikoje, parfumerijoje bei muilo gamyboje.  Eterinis ziziforos aliejus yra bespalvis, malonaus aromato. Džiovintais ziziforos žiedais taip pat gardinami žuvies patiekalai, padažai, mėsos kepsniai.

Veikliosios medžiagos

Zizifors lapuose ir žieduose yra eterinių aliejų. Juose taip pat aptinkama pulegono, mentolio, fitonicidų ir spirito. Paprastojoje ziziforoje taip pat aptikta alkaloidų, glikozidų, saponinų, dervinių, rauginių medžiagų, vitamino C.

Naudojimas medicinoje

Zizizforos nuoviras naudojamas skaudančių  sąnarių ar skaudančių dantų kompresams, bei aromatinėms vonioms. Jis veikia švelniai nuskausminančiai. Liaudies medicinoje ziziforos vandeninė ištrauka naudojama kaip raminanti priemonė, taip pat esant peršalimams, geltai ar širdies negalavimams. Paprastosios ziziforos antpilais taip pat yra patariama mažinti padidėjusį kraujospūdį ir stiprinti patyrusio miokardo infarkto priepuolį žmogaus organizmą. Šio augalo preparatais taip pat patariama gydyti skrandžio ir žarnyno ligas. Ziziforos preparatai padeda atsikosėti sergantiems bronchitu.

Pašalinis paprastosios ziziforos poveikis

Augalas mažai tyrinėtas, duomenų nėra.

Paprastosios ziziforos sąveika su kitais vaistais

Augalas mažai tyrinėtas, literatūroje duomenų nėra.

Kada paprastosios ziziforos preparatų vartoti negalima

Paprastosios ziziforos preparatų atsargumo tikslais nereikėtų vartoti nėščioms ir maitinančioms krūtimi moterims bei mažiems vaikams.

 

Daugiau skaitykite

  • Kvapusis šalavijas – Kvapusis šalavijas – Salvia Sclarea L – Clary sage, Clary, Clary […]
  • Šliaužiančioji žiemė – Šliaužiančioji žiemė – Vinca minor – Mažoji žiemė, Lesser […]
  • Didžiažiedis naktenis – Didžiažiedis naktenis – Selenicereus grandiflorus –  Nakties […]
  • Vaistinė kraujalakė – Vaistinė kraujalakė – Sanguisorba officinalis – sravanosė, […]
  • Baklažanas – Baklažanas – Solanum melongena – Eggplant, Aubergine – bulvinių […]
  • Drebulė – Populus tremula – Populus tremula –Paprastoji tuopa, epušė,Álamo […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *