Akių nudegimas- priežastys, pirmoji pagalba, gydymas

Akių nudegimas- priežastys, pirmoji pagalba, gydymas
Ką vadiname akių nudegimu?

Akių nudegimais yra vadinami  vokų, junginės, ragenos bei odenos nudegimai. Jie gali būti sukelti cheminių medžiagų (  tai yra rūgščių ar  šarmų) ar sukelti radiacinių  pažeidimų ( karščio, UV spindulių).

Pažeidžiamas organas ar kūno dalis

Nudegimais gali būti pažeidžiamos išorinės akies dalys ( ragena, odena, junginė) ir šalia esantys organai bei audiniai ( vokai ). Pažeidimas paprastai apima epitelį , tačiau gali būti pažeisti ir gilesni audiniai ar įvykti akies obuolio perforacija (atsivėrimas).

Ligos dažniausiai pažeidžiami asmenys

Akių traumos sudaro maždaug  5% visų traumų, iš jų 15% sudaro nudegimai, iš pastarųjų net 80% – – cheminiai nudegimai. Apie 20% pacientų  kartu su veido nudegimais patiria ir akių nudegimą. Daugiausiai cheminius nudegimus sukelia šarmai. Norvegijoje net 15% visų cheminių nudegimų sukelia žuvų tulžis.

Terminiai akių nudegimai sukelia regos aštrumo pablogėjimą ir kosmetinius defektus, laimei akies netenkama retai.
Cheminiai nudegimai labai greitai sukelia aklumą, o beveik visi nudegę asmenys  turi mažesnį ar didesnį neįgalumo laipsnį.

Daugiau šias traumas patiria  vyrai, nes jie dažniau dirba tokiose specialybėse kaip statybos ar kalnų pramonė.
Pažeidžiami yra įvairaus amžiaus žmonės, tačiau dažniausiai susižeidžia jauni. Traumų vidurkis yra 36 metai.

Ligos priežastys ir rizikos veiksniai

Akies pažeidimo sunkumas priklauso nuo traumą sukeliančio veiksnio trukmės. Cheminio nudegimo sunkumas priklauso nuo veikiančios medžiagos pH, jo veikimo trukmės, tirpalo kiekio ir cheminės medžiagos  prasiskverbiamumo.  Nudegimai pažeidžia audinius pirmiausiai koaguliuodami baltymus, o vėliau  vystosi komplikacijos dėl kraujotakos nepakankamumo pažeistuose audiniuose. Pažeidimas priklauso  ir nuo poveikio gylio ( ar pažeidžiamas tik epitelis ar gilesni audiniai. Esant gilesniems  pažeidimams ragena neatsistato ).

Terminius akių nudegimus  neretai sukelia karšti skysčiai ( pvz.: sproginėjantys riebalai keptuvėje ar mikrobanginėje krosnelėje),  taip pat karštos dujos ir įkaitę metalai ( pvz.:  įkaitę plaukų suktukai), atvira liepsna, cigaretės.  Paprastai šių traumų metu pažeidžiamas tik epitelis.

Ultravioletinių spindulių nudegimas  sukelia taškinį keratitą. Šie pažeidimai yra išskirtinai skausmingi. Juos dažniausiai sukelia salulės spinduliai ypač jeigu šie atsispindi nuo sniego ar betono. Rizikos grupėje patirti šią traumą  yra slidinėtojai ir suvirintojai dirbantys be apsauginių akinių.

Nudegimai sukelti šarmų, pasižymi tuo, kad šarmai tirpsta riebaluose, todėljie labai greit prasiskverbia į audinius, ir sukelia ląstelių mirtį koaguliuodami baltymus, sukeldami uždegiminę reakciją,  bei aktyvuodami fermentus.. Patekęs ant ragenos šarmas per 15 min pasiekia lešiuką, stiklakūnį ir  kai pH yra >11 sukelia jau negrįžtamus pakitimus. Dažniausi  nudegimus sukelia amonio, kalio, natrio, magnio, kalcio hidroksidas (jie yra randami amoniake, šarmuose, cemente, citrinose, automobilų oro pagalvėse, šaltosiose ugnelėse).

Rūgštys koaguliuoja ragenos epitelio baltymus ir tai neleidžia rūgštims daugiau prasiskverbti, taigi šie nudegimai daugiau yra neprogresuojantys ir paviršiniai. Dažniausiai šiuos uždegimus sukelia sieros rūgštis (dažniausiai nusideginama sprogus mašinų akumuliatoriui, tai dažniausias nudegimas rūgštimi), druskos rūgštis, azoto rūgštis, acto rūgštis ir vandens fluorido rūgštis. Tik vandens fluorido rūgštis ( ji yra randama rūdžių nuėmėjuose, aliuminio, indų šveitikliuose; pramonėje naudojama plytų valymui, stiklo ėsdinimui, poliravimui, odų rauginimui, alaus fermentacijai ) skverbiasi labai giliai, nes yra neutrali audinių atžvilgiu ir sukelia nervų, bei širdies ritmo sutrikimus nes skatina kalcio išsiskyrimą.

Taip pat nudegimą gali sukelti cheminis ginklas, pvz garstyčių dujos.

Ligos simptomai ir požymiai

Terminiai nudegimai – kontakto buvimas su karštu daiktu. Net jei yra pažeidžiamas didelis audinių plotas tai dažniau būna paviršiniai nudegimai, kurie pasireiškia ašarojimu, šviesos baime, svetimkūnio pojūčiu akyse.

Ragenos nudegimai  dažniausiai įvyksta kai žmogus nori pasprukti iš degimo zonos ir būna pramerktomis akis.

Cheminiai nudegimai paprastai įvyksta tuomet, kai šios medžiagos patenka į akį purškiant ar trykštant cheminėms medžiagoms.  Šarmai  stiprius nudegimus sukelia dažniau, ir stipriai pažeidžia akis.

UV akių pažeidimams daugiau būdinga ašarojančios ir skausmingos akys.

Ligos diagnostika

Pirmiausiai apžiūrint yra nustatomas regos aštrumas ir akies pH. Po gausaus akies drėkinimo akis yra ištiriama visiškai.

Regos aštrumas būna sumažėjęs, pH pokyčiai  yra būdingi nudegimams cheminėmis medžiagomis.  Dažniausiai yra nustatoma gausi junginės, odenos injekcija (kraujagyslių išryškėjimas), odenos blyškumas, ragenos defektai, neskaidrumas;

Gali būti randama ir uždegiminė reakcija akyje, glaukoma, akies obuolio perforacija. Fluorescencinis apšvietimas nurodo tikslią pažeidimo vietą. Esant UV sukeltam nudegimui dažniausiai yra  nustatomas taškinis keratitas ( ragenos uždegimas).

Iš laboratorinių tyrimų paprastai yra atliekama tik pH nustatytmas (sumažėjęs pH yra būdingas nudegimams rūgštimis, padidėjęs – šarmais).

Gydymo principai
Pirma pagalba esant terminiams  akies nudegimams

Esant cheminiams akių nudegimams tuoj pat reikia suteikti pirmąją pagalbą. Idealu, jeigu ją pradėtų teikti tuoj pat šalia esantys asmenys.

1.Pirmiausia yra būtina NUPLAUTI chemikalus po tekančio vandens srove. Jeigu  nudegimo sukėlėjas sausi milteliai- nupurtyti ar nušluoti miltelius ir tik po to plauti audinius po tekančio vandens srove. Tik uždėti drėgną tvarstį and nudegimo  vietos nepakanka, reikia nudegimą švelniai plauti tekančio vandens srove. Negalima vandens purkšti, kad daugiau nežaloti pažeistų audinių. Plauti tekančiu vandeniu reikia ne trumpiau  kaip 20 minučių. Plauti būtina iki patenkant sužeistam asmeniui į ligoninę.

Sužeistojo chemikalų pažeisti rūbai, avalynė ir papuošalai turi būti švelniai nuimti tuo pat metu kai yra plaunamos akys.Būtina stengtis nepažeisti cheminių medžiagų nepažeistų audinių.

2. Pažeisti audiniai uždengiami steriliu tvarsčiu.

3. Toliau teikiama pirmoji pagalba kaip ir šoko atveju.

4. Skubiai sužeistasis vežamas į ligoninę.

Tolesnis gydymas

Būtina  akį gausiai drėkinti šaltu vandeniu ( po srove ), idealiu atveju reikėtų drėkinti su su balansuotu druskų tirpalu. Reikėtų stengtis kuo greičiau praverti vokus ir drėkinti su nuskausminančiais lašais.

Ligoninėje toliau drėkinamos akys, taip pat yra naudojami vietiniai antibiotikai (tobramicinas, ciprofloksacinas), nuskausminamieji (diklofenakas) ir skiepijama nuo stabligės, šalinami žalojantys veiksniai ( pvz žuvę audiniai), dedami druskų tirpalų kompresai.

Esant cheminiam nudegimui svarbiausia yra gausiai drėkinti akį, tačiau su osmosiniais druskų tirpalais ( ringerio laktato, amfotericino ( difoterine ) ), nes grynas vanduo tik paspartins cheminių agentų skverbimasi į audinius.

Drėkinti reikėtų ne mažiau 30 min, būtinai praverti vokus ir drėkinti rageną, švaria marle pašalinami svetimkuniai (jei nudegimo priežastis kalcio oksidas galime sudrėkinti su 1% EDTA). Taip pat skiriami antibiotikai, nuskausminantys, plečiantys vyzdį (hamatropine, atropinas) ir atpalaiduojantys akies raumenis (skopalaminas) suteikiant akiai ramybę, jei padidėja akispūdis –  skiriami jį mažinantys vaistai.

Kad akių vokai nesuliptų, yra naudojami lubrikantai. Magnio turintys preparatai naudojami vandenilio fluorido sukeltam nudegimui gydyti. Vitaminas C skatina kolageno susidarymą ir mažina cheminių medžiagų plitimą.
Esant giliems nudegimams chirurgiškai pašalinami žuvę audiniai (kartais ir visa akis).

Prognozė

Prognozė priklauso nuo audinių nudegimo laipsnio, 3 – 4 laipsnio prognozė yra bloga ( esant ryškiems ragenos pažeidimams), 1 – 2 ( esant paviršiniams pažeidimams) prognozė nebloga. UV nudegimai turi gerą prognozę, o nudegimais šarmais neretai sukelia neįgalumą.

Profilaktika

Svarbu  yra dėvėti apsauginius akinius, akinius nuo saulės, žinoti pirmosios pagalbos principus.

Komplikacijos

Pagrindinės komplikacijos yra regėjimo sutrikimas ir randai.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *