Šventagaršvė ir jos gydomosios savybės

Šventagaršvė ir jos gydomosios savybės

Šventagaršvė ir jos gydomosios savybės

Augalas – Vaistinė šventagaršvė 

Sinonimai – Šunmorkė, Didysis dzienglius, Dzingelis, American Angelica, Angélica, Angelica acutiloba, Angelica archangelica, Angelica atropurpurea, Angelica curtisi, Angelica Dahurica, Angelica officinalis, Angelica sylvestris, Angelicae Dahuricae, Angelicae Dahuricae Radix, Angelicae Fructus, Angelicae Herba, Angelicae Radix, Angelica sylvestris, Angelicae, Angélique, Angélique Archangélique, Angélique Cultivée, Angélique de Bohème, Angélique des Jardins, Angélique Médicinale, Angélique Officinale, Angélique Sauvage, Angélique Vraie, Archangelica officinalis, Archangélique, Bai Zhi, Dang Gui (Angelica root), Du Huo, Garden Angelica, European Angelica, Herbe aux Anges, Herbe du Saint-Esprit, Japanese Angelica, Racine du Saint Esprit, Radix Angelicae, Radix Angelicae Dahuricae, Radix Angelicae Pubescentis, Root of the Holy Ghost, Wild Angelica, Wild Parsnip

Lotyniškas pavadinimas – Angelica archangelica

Šeima – Salieriniai (Apiacea)

Šventagaršvės naudojimas 

Šventagaršvė yra darželiuose auginamas dvimetis augalas, plačiai paplitęs Europoje, Šiaurės Amerikoje ir Azijoje.Kulinarijoje  naudojama  antžeminė augalo dalis. Jaunus šventagaršvės lapus kai kas verda kaip daržoves, stiebai gali būti cukruojami kaip saldainiai. Senovėje šventagaršvės šaknų dėdavo į likerius (tokius kaip Benediktinų).Vaistams naudojami augalo šakniastiebiai ir šaknys.

Gydomosios šventagaršvės savybės 

Šventagaršvė iš seno naudojama jeigu kamuoja dujų sankaupos žarnyne, skrandžio  skausmai ar degina rėmuo. Augalo preparatai slopina virškinimo trakto spazminius skausmus. Jie  taip pat naudojami ir kosulio slopinimui, esant peršalimams ar plaučių ligoms.

Tradiciškai šventagaršvė naudojama dėl savo antibakterinių, priešuždegiminių, antioksidacinių savybių. Ji veikia spazmolitiškai, naudojama žaizdų gydymų, kaip kartumynas, tulžį skatinanti, kepenis apsauganti ir raminanti priemonė.

Pasak legendos šventagaršvę žmonėms atnešė angelai kaip marą gydantį vaistą, – iš čia ir kilo jos pavadinimas.

Specifinės  Šventagaršvės vartojimo situacijos

 Hipertenzija ir krūtinės angina 

Šventagaršvė gali būti naudojama arteriniam kraujospūdžiui sumažinti, bei kūtinės anginos gydymui. Jos sudėtyje yra net 15  medžiagų, veikiančių  panašiai kaip kalcio antagonistai.

 Ginekologiniai susirgimai 

Tradicinėje kinų medicinoje šventagaršvė laikoma moterų ligas gydančiu augalu. Ji naudojama moterims įžengus į menopauzę, skiriama mėnesinių ir nugaros skausmams palengvinti, leukorėjai  ir anemijoms dėl lėtinio nukraujavimo gydyti.

 Virškinamojo trakto susirgimai 

Šventagaršvė pravers esant skrandžio sunkumo jausmui, varginant nestipriems žarnyno spazmams, vidurių pūtimui, esant achlorhidrijai, dispepsijai ar pykinimui.

Švetnataršvė skatina skrandžio rūgšties gamybą bei kasos sekreciją ir taip gerina virškinimą. Lygiomis dalimis sumaišius apelsino žievelę, pienių šaknis, artišokų lapus bei šventgaršvę gausite puikų virškinimą skatinantį kartumyną.

Laboratoriniais tyrimais nustatyta, jog šventagaršvė skatina skrandžio opų gijimą bei apsaugo alkoholio pažeistas kepenis.

Vartojimo formos

Šiuo metu vieno tikro būdo kaip ruošti ir dozuoti šventagaršvės preparatus nėra. Vartojami šventagaršvės ekstraktai, vandeninės šventagaršvės ištraukos ir šventagaršvės milteliai.

Pašaliniai šventagaršvės vartojimo reiškiniai
  • Hipotenzija
  • Fotodermatitai
  • Kraujavimo laiko prailgėjimas
Sąveika su medicininiais preparatais

Šventagaršvė sąveikauja su tokiais kraujo krešėjimą reguliuojančiais vaistais kaip varfarinas, prailgindama protrombininį laiką. Nerekomenduojama jos skirti kartu su šiais vaistais.

Kada šventagaršvės vartoti negalima
  •  Šventagaršvės negalima skirti nėščiosioms, nes veikliosios augalo medžiagos skatina kraujavimus, ir ypač kraujavimus iš gimdos.
  • Šventagaršvės preparatai gali sukelti bendrą silpnumo jausmą ir nėra tinkami diabeto metu.
  • Šventagaršvė pasižymi stipriu fotosensibilizuojančiu  ir fototoksiniu poveikiu, todėl vartojant šio augalo preparatus būtina saugotis saulės spindulių.

Augalą galima sumaišyti su nuodingąja nuokana, todėl rinkite jį tik gerai žinodami, jog neapsirikote.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *