Gyvūnų įkandimai

Gyvūnų įkandimai

Gyvunu ikandimai

Pirmoji pagalba:

 

  • Žaizdelė mažytė- Jeigu įkandimas yra negilus, oda tik šiek tiek įdrėksta ir jūs žinote jog gyvūnas tikrai nėra pasiutęs- žaizdos priežiūra nesiskirs nuo įprastinės. Nuplaukite žaizdelę su vandeniu ir muilu. Jeigu turite su savimi – patepkite ją kremu su antibiotikais (infekcijos profilaktikai)  ir uždenkite švariu steriliu tvarsčiu.
  • Žaizda yra gili –  Jeigu gyvūno įkandimas yra gilus, perrėžė odą, jūs kraujuojate pirmoji pagalba nėra labai plati.  Tuoj pat reikia žaizdą prispausti švariu ( pageidautina steriliu) audiniu, stabdyti kraujavimą ir tuoj pat kreiptis į gydytoją.
  • Jeigu žaizda yra infekuota-  Tai nebus pirmą dieną, tačiau sekančią dieną jūs pastebite žaizdos infekcijos požymius. Aplink žaizdą audiniai patinę, paraudę, jaučiamas tempimas, skausmas, iš žaizdos skiriasi skystis – pats nieko negalite padaryti. Privalote kreiptis į gydytoją tuojau pat.
  • Esant įtarimui dėl pasiutligės-  Jeigu jus įtariate, jog jums įkando pasiutęs gyvūnas- nesvarbu ar jis laukinis ar naminis gyvūnas, kuris gali būti neskiepytas – į gydytoją būtina kreiptis nedelsiant. Ypaą pavojingi sulaukėjusių kačių, voverių,žiurkių, šikšnosparnių įkandimai.

Skiepytis nuo pasiutligės yra rekomenduojama kas 10 metų.  Jeigu jūs buvote skiepytas tarkime prieš 5 metus, o žaizda yra gili ir užteršta (pavyzdžiui seilėmis, žemėmis) – gydytojas greičiausiai rekomenduos pakartotinai pasiskiepyti. Tai reikėtų padaryti kuo greičiau.

Kokie gyvūnai kandžiojasi dažniausiai?

Dažniausiai įkandimus sukelia naminiai gyvūnai. Šunys kanda dažniau nei naminės katės. Tačiau kačių įkandimai dažniau sukelia komplikacijų, nes jų dantys yra aštrūs kaip smeigtukai, todėl tokią žaizdą išvalyti yra sunkiau. Jeigu jums įkando neskiepytas nuo pasiutligės naminis gyvūnas- rizika susirgti stablige visgi ezzistuoja.

 Stabligę dažniausiai perneša graužikai : triušiai, kiškiai, voverės, žiurkės, pelės. Tačiau stabligės šaltinis gali būti bet koks laukinis gyvūnas – lapė, vilkas, lūšis.

Ameriekiečių Ligų Kontrolės Centras ypač perspėja dėl šikšnosparnių. Yra rekomenduojama kreiptis į gydymo įstaigą, jeigu prabudę savo kambaryje aptikote šį gyvūna. Net jei šikšnosparnio įkandimų žymių ant savo kūno nepastebite – jos dažniausiai yra nepastebimos.

Tuojau pat kreipkitės į medikus, jeigu 

  • Jeigu žaizdos yra gilios ar gausiai kraujuoja ar jūs tiesiog nežinote kiek gili yra žaizda.Prispauskite žaizdą, stabdykite kraujavimą ir tuoj pat kreipkitės į gydymo įstaigą.
  • Žaizda pradeda tinti, parausta, iš jos skiriasi išskyros, matomi kiti žaizdos užkrėtimo požymiai.
  • Jūs bijote dėl pasiutligės. Jums nežinomas jums įkandusio naminio gyvūno statusas, nežinote ar jis buvo skiepytas ir negalite to išsiaiškinti. Jeigu jums įkando laukinis gyvūnas- kreipkitės į gydytoją tuojau pat.Šikšnosparniai taip pat perneša pasiutligę. Pasaulyje yra užregistruota pasiutligės atvejų net ir be aiškių šikšnosparnių įkandimo pėdsakų. (Tai daugiau liečia turistus, keliaujančius į šiltus kraštus, kuriuose gyvena dideli šikšnosparniai. Neretai šie gyvūnai įskrenda į miegamuosius. Rekomenduojama kreiptis į gydytoją tuoj pat, nes pasiutligė nėra išgydoma)
  • Jūs skiepijotės nuo pasiutligės prieš kelerius metus, tačiau žaizda yra gili ir purvina. Greičiausiai gydytojas rekomenduos pakartotinai pasiskiepyti nuo pasiutligės.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *