Apynys paprastasis

Augalas – Apynys paprastasis


Apynys paprastasis

Lotyniškas pavadinimasHumulus lupulus

Sinonimai – Asperge Sauvage, Common Hops, Couleuvrée, Couleuvrée Septentrionale, European Hops, Hop, Hop Strobile, Hopfenzapfen, Houblon, Humulus lupulus, Lupuli Strobulus, Lupulin, Lúpulo, Pi Jiu Hua, Salsepareille Indigène, Vigne du Nord.

Šeima – Kanapinių  (Cannabiaceae) šeima.

Naudojimas  medicinoje

Medicinoje vartojami apynių spurgai, apynių arbatos ir  apynių ekstraktai. Jie labai tinka gydant  nemigą, nervų sistemos išsekimą , kuris galėjo atsirasti dėl ligos ar  streso.

Gydomosios apynių savybės

Apyniuose aptinkama daug eterinių aliejų, estradiolio, humulono ir lupulono. Nuo senovės prikimštos apynių spurgų pagalvės buvo naudojamos nemigos profilaktikai. Europos žolininkai mėgsta apynius naudoti menopauzės metu ir po jos, teigdami, jog apyniai padeda sureguliuoti hormoninę pusiausvyrą šiuo gyvenimo periodu. Apyniai buvo vartojami nuskausminimui, virškinimui pagerinti, miegui sukelti bei kaip raminanti priemonė. Jie taip pat nebloga kirminus varanti priemonė. Apynių spurgų preparatai veikia antiseptiškai, migdančiai ir net narkotizuojančiai. Jais taip pat yra malšinami virškinamojo trakto, šlapimtakių skausmai, gydomas radikulitas, nerviniai traukuliai, psichikos sutrikimai ir nemiga. Apyniai slopina lytinį aktyvumą. Per didelės apynių spurgų preparato dozės dirgina inkstus, gali  sukelti nervinę įtampą. Manoma, kad migdantis  apynių poveikis atsiranda dėl  apyniuose esančios karčiosios medžiagos  metilbutenolio (2-methyl-3-buten-2-ol).

Specifinės apynių vartojimo  situacijos
 1.Virškinimo sutrikimai 

Apyniuose daug kartumynų, kurie skatina skrandžio sulčių ir tulžies išsiskyrimą.  Jie taip pat padeda esant vidurių pūtimams.

 2..Nemiga 

Nuo senovės alus ir apynių spurgai buvo vartojami miegui sukelti. 2 metus sendintuose apyniuose aptinkamas humulonas ir lupulonas savo sudėtimi yra panašūs į Chlordiazerpoksidą , vaistą naudojamą nemigos gydymui.

 3.Menopauzė 

Apyniuose rastas didžiausias augalinio estrogeno prenilaringenino kiekis.

Apynių vartojimo formos

Vartojamos apynių kapsulės,milteliai, tinktūros ir apynių spurgų arbata. Neretai gaminami kombinuoti apynių ir valerijono preparatai, nes šie augalai veikia sinergistiškai.

Arbatai vartojama 1 -2  arbatiniai šaukšteliai apynių spurgų puodeliui virinto vandens. Geriama 2 -3 kartus dienoje arba prieš miegą.

Iš apynio spurgų gaminamas ekstraktas yra naudojamas kaip kartumynas.

Džiovintais apynio spurgais senovėje būdavo  kemšamos pagalvėlės, kurios buvo naudojamos nemigai gydyti. Iš apynių stiebų taip pat būdavo išgaunamas pluoštas, kuris dar ir dabar naudojamas virvėms gaminti.

Pašaliniai apynių vartojimo reiškiniai

 • Alerginės reakcijos ir anafilaksija.
 • Bronchų sudirginimo reiškiniai ir bronchitas (įkvėpus).
 • Kongnityvinių funkcijų sutrikimas.
 • Sedacija.
 • Pūsleliniai dermatitai (esant kontaktui su šviežiais augalais).
 • Apyniai slopina lytinį aktyvumą.
 • Apyniai visada turi būti vartojami tik nedidelėmis dozėmis.
Apynių sąveika su kitais vaistais
 •  Apyniai sąveikauja su CNS veikiančiais preparatais :
 • Anticholinerginiais,antihistamininiais, raminančiais, antipsichotiniais preparatais ir alkoholiu.
 •  Apyniai mažina P-450 sistema  megabolizuojamų vaistų poveikį, todėl neskiriami su taip metabolizuojamais preparatais.
Kada apynio  preparatų vartoti negalima

 •  Vaikai – Apynių negalima skirti vaikams iki paauglystės.
 •  Nėštumas  – Jie neskiriami esant nėštumui, esant estrogeniniams sutrikimams ,ginekomastijai ar erektilinei disfunkcijai.
 •  Krūties vėžys – Apyniai neskiriami esant krūties, gimdos, bei gimdos kaklelio vėžiui.
 •  Dieta – Aluje aptinkamų fitoestrogenų nepakanka, kad jie sukeltų hormoninės pusiausvyros sutrikimus, tačiau manoma, kad jie skatina riebalų atsidėjimą juosmens srityje. Apyniai ir alus neskiriami besilaikantiems dietos, nes skatina riebalų kaupimąsi.
 •  Anestetikai  – Ilgą laiką vartojant apynius, jie gali potencijuoti anestetikų veikimą.  Siūloma nutraukti apynių vartojimą dvi savaites prieš planuojamą operaciją.Gydytoją taip pat reikėtų perspėti, jog vartojate apynius.
 •  Vairavimas ir judantys mechanizmai  – Apyniai nevartojami jeigu vairuojate ar ruošiatės dirbti su sunkia technika ar judančiais mechanizmais.
 •  Depresija  – Apynių negalima vartoti esant depresijai, nes jie blogina jos gydymą.
 •  Nerimas  – Apynių negalima vartoti jeigu skiriami nerimą ir nemigą gydantys vaistai.
Liaudiški receptai su apyniais

Apynių nuoviras

1 valgomąjį šaukštą džiovintų  susmulkintų apynio spurgų užpilti stikline verdančio vandens. Leisti pritraukti 20 minučių- geriausia tamsoje. Ataušusį nuovirą nukošti ir gerti  po 1/3 stiklinės gerti prieš valgį arba visą stiklinę vakare.

Apynių arbata

Apynių arbatai paruošti  reikia 1-2 arbatinių šaukštelių apynio spurgų. Juos užpilti 1 verdančio vandens stikline. Gerti 2-3 kartus per dieną ir prieš miegą.

Apynių pavilgai

Yra dedami ant skaudamų sąnarių. Ant sąnarių yra dedami karšti apynių spurgų pavilgai.

Apynių spurgų užpilas

Apynio spurgų užpilas yra neblogas raminantis vaistas, kuris tinka esant padidėjusiam  jautrumui, bei atsiradus nemigai. Apynių spurgų vandens užpilu arba jų milteliais  gali būti sužadinamas apetitas. Jis tinke esant skrandžio
uždegimams.

Užpilas  yra gaminamas taip:

1 valgomasis šaukštas susmulkintų apynių spurgų yra  užpilamas  viena stikline verdančio vandens. Leiskite užpilui atvėsti. Atvėsintas  užpilas yra perkošiamas ir geriamas  po 1/4 stiklinės 3–4 kartus per dieną. Paprastai jis yra geriamas  15–20 min. prieš valgį. Tinka esant padidėjusiam jautrumui.

Liaudyje apynių spurgų užpilu arba nuoviru plaunama galva plaukams sustiprinti, jais galima plauti galvą, jeigu  anksti pradedama plikti. Apynių spurgų miltelių tepalais gali būti malšinami sumušimų, podagros ir reumato sukelti kausmai, skausmingos votys. Spurgų miltelių dažnai  būdavo pridedama į skausmą malšinančius ir minkštinančius kompresus.

Apynių spurgų milteliai ir tepalas

Tinka nuo sumušimų, reumatinių skausmų, esant skausmingoms votims. Minkština odą ir malšina skausmą. Tinka esant podagrai, reumatiniams sąnarių skausmams.

Daugiau skaitykite

 • Trispalvė našlaitė – Trispalvė našlaitė – Viola tricolor L –  akelės, akelytės, […]
 • Putinas paprastasis – Putinas paprastasis – Viburnum opulus –putelis, putėlis, putinas […]
 • Stoginė šilropė – Stoginė šilropė –Sempervivum tectorum – Stoginė perkūnropė, […]
 • Vaistinė dirvuolė - Dirvuolė     -  Agrimonia eupatoria - dirvuolė gydūnė, tvilkės, […]
 • Vaistinė kraujalakė – Vaistinė kraujalakė – Sanguisorba officinalis – sravanosė, […]
 • Gervuogė – Gervuogė paprastoji –Rubus caesius, Rubus fructicosus, Rubus Canadensis […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *