Ežiuolė ir jos gydomosios savybės

Ežiuolė ir jos gydomosios savybės 

Eziuole ir jos vaistingosios savybes

Augalo pavadinimas– Rausvažiedė ežiuolė

Lotyniškas pavadinimas  Echinacea purpurea, Echinacea angustifolia, Rauneria purpurea (L.) Britton, Rudbeckia purpurea L., Echinacea intermedia Lindley 

Sinonimai– American Cone Flower, Black Sampson, Black Susans, Brauneria Angustifolia, Brauneria Pallida, Brauneria Purpurea, Comb Flower, Coneflower, Echinacea Angustifolia, Echinacea Pallida, Echinacea Purpurea, Echinacea Serotine, Echinacea Speciose, Echinaceawurzel, Échinacée, Échinacée Angustifolia, Échinacée Pallida, Échinacée Pourpre, Échinacée Purpurea, Equinácea, Fleur À Hérisson, Hedgehog, Helichroa Purpurea, Igelkopfwurzel, Indian Head, Kansas Snakeroot, Narrow-Leaved Purple Cone Flower, Pale Coneflower, Purple Cone Flower, Purpursonnenhutkraut, Purpursonnenhutwurzel, Racine D’echininacea, Red Sunflower, Rock-Up-Hat, Roter Sonnenhut, Rudbeckia Purpurea, Rudbeckie Pourpre, Schmallblaettrige Kegelblumenwurzel, Schmallblaettriger Sonnenhut, Scurvy Root, Snakeroot, Sonnenhutwurzel

Šeima– Astriniai (Graižažiedžiai) – Asteraceae Dumort. (Compositae Giseke)

Ežiuolės naudojimas

Medicinoje  gydymui vartojami ežiuolės gražai ir šaknys. Tačiau auginantys ežiuoles gali rinkti ir jų stiebus, nes juose taip pat yra daug veikliųjų medžiagų.

Kaip ir kada rinkti ežiuoles?

Ežiuolių šaknys yra kasamos vėlai rudenį arba anksti pavasarį, – jau nužydėjus ar dar nesudygus.Šaknis iškasama, nuplaunama ir padalijama į gabalėlius. Ežiuolės šaknį reikia džiovinti ne aukštesnėje kaip 40–60 laipsnių Celcijaus temperatūroje. Šaknis yra džiovinama, tol kol galėsite lengvai ją perlaužti. Džiovintą ežiuolės šaknį reikia saugoti medvilniniame maišelyje, tamsioje ir sausoje vietoje.Galima saugoti iki keleriu metų.

Ežiuolės lapelius galima pradėti skinti anksti pavasarį. Juos galima dėti į šviežias salotas.

Žiedai arbatai yra renkami tada, kai ežiuolė dar tik pradeda žydėti, kai žiedynas  dar nėra iki galo išsiskleidęs.  Kai pirmą kartą surinksite žaliavą, po 3–4 savaičių užaugs nauji žiedynai – juos taip pat vėl galima skinti. Lapus ir didelius žiedus geriau perpjauti ir džiovinti pavėsyje, kol visiškai išdžius. Paskui viską sumaišyti ir naudoti arbatoms ar jų mišiniams. Paprastai patariama verdančiu vandeniu užpiltą žaliavą palaikyti 10–15 min. ir tada gerti.

Ką sako medikai?

Fitoterapeutai teigia, jog gydymui ežiuolė yra renkama taip:   rausvažiedės ežiuolės (Echinacea purpurea Moench.) šaknys ir žolė, kitų ežiuolės atmainų – blyškiosios ežiuolės  (E.pallida (Nutt.) Britt.) ir siauralapės ežiuolės (E.angustifolia (DC.) Hell.)  renkamos šaknys.

2003 metų gruodį Amerikos medikų asociacijos leidinyje „Journal of the American Medical Association“ paskelbti tyrimo rezultatai rašo, jog  ežiuolės preparatai, pagaminti iš viso augalo, o ne iš jo šaknų ir pradėti vartoti pasireiškus antriniams peršalimo požymiams, davė tokios pat naudos kaip ir placebas, o jais gydytiems vaikams negalavimo simptomai nei sušvelnėjo ir nei pranyko greičiau.

Medicininės ežiuolės savybės

Ežiuolė vartojama sustiprinti imunintetui, esant peršalimams, infekcijai, norint pagreitinti žaidzų gijimą ir uždegimo mažinimui. Vaistinėmis savybėmis pasižymi dvi augalo rūšys E. angustifolia ir E. purpurea.Ežiuolėse daug biologiškai aktyvių poliscacharidų ir fitosterolių, kurie aktyvuoja makrofagus, – teisiogiai atakuojančias bakterijas ir virusus ląsteles.Šiuo metu yra manoma, jog  ežiuolės  preparatai stimuliuoja nespecifinį imunitetą ir skatina visų su infekcijomis kovojančių ląstelių aktyvumą. Ežiuolė skatina imunines ląsteles s kovoti su bakterijomis, virusais ir kitomis organizmui svetimomis medžiagomis. Ežiuolės preparatai taip pat slopina uždegiminius procesus, naikina virusus, grybelius, pasižymi antioksidaciniu poveikiu.
Ežiuolė paprastai yra vartojama  esant peršalimo, gripo, viršutinių kvėpavimo takų susirgimams, padidėjus limfmazgiams, skaudant gerklę. Beje, ši žolė taip pat padeda įveikti įvairias uždegimines odos ligas, pažeidimus, infekcijas, pavyzdžiui, žvynelinę, egzemą.

Specifinės ežiuolės vartojimo situacijos
 1.Spuogai ir nagų infekcija (landuonis) 

Šiems susirgimams gydyti tinka tiek E. angustifolia tiek E. purpurea pagreitina žaizdų gijimą ir sumažina uždegiminius procesus. 4 g ( apie 1 arbatinis  šaukštelis) E. pupuracea sulčių priešuždegiminis poveikis atitinka apie 100 mg kortizono. Ežiuolės pagrindu pagaminti kremai naudojami kaip apsauga nuo saulės gydant spuogų pažeistą odą.

 2.Vėžys 

E. purpurea skiriama kartu su ciklofosfamidu ir timostimulinu keliais mėnesiais prailgino sergančiųjų išplitusiu storžarnių vėžiu pacientų gyvenimą. Panašūs rezultatai pranešami taikant ją kepenų vėžio gydyme. Ežiuolė  skiriama nuorint sumažinti baltųjų kraujo kūnelių skaičiaus smukimą kai yra  gydoma chemoterapiniais vaistais. Toks šių ląstelių skaičiaus smukimas nesumažėja netaikant gydymo ežiuole. Taip pat buvo gerų rezultatų vartojant ežiuolės preparatus kraujo limfomos gydymui. Spindulinio gydymo sukeltų pašalinių reiškinių gydymui ežiuolės nauda kol kas lieka neaiški.

 3.Lėtinis nuovargio sindromas, mielių infekcija 

E. pupuracea pasižymi  poveikiu Candida albicans. Šio augalo stimuliuojami makrofagai pradeda naikinti mielių ląsteles, tačiau pačių makrofagų skaičius išlieka nepakitęs. Yra tyrimų, rodančių, jog vartojant ežiuolę kartu su makšties grybelį gydančiu kremu Spectazole®,  mašties grybelis kartojasi rečiau.

 4.Peršalimai, gripas, steroptokokiniai nosiaryklės susirgimai 

Yra nustatyta, jog vartojant ežiuolės preparatus peršalimo ligų trukmė sutrumpėja. Ežiuolės preparatai gali sustabdyti peršalimo reiškinius, jeigu buvo pradėti vartoti tuoj pat prasidėjus ligai. Vienok, toks imuniteto sustiprinimas yra labai trumpalaikis ir jos preparatų nesiūloma vartoti ilgą laiką. Ežiuolės preparatai vartojami ilgiau kaip 7 dienas nuo peršalimo pradžios nebėra veiksmingi. Yra įrodyta, jog šio augalo preparatai naikina nosiaryklėje augančių sterptokokų kolonijas. Mayo klinikos rekomendacijos teigia, jog ežiuolės tinka suaugusiųjų peršalimo gydymui, tačiau yra tyrimų, kurių rezultatai gydant vaikų peršalimą jos preparatais buvo neigiami. Kol kas ši klinika mano, jog apie ežiuolės naudą vaikų peršalimo gydymui trūksta rezultatų.  Gerklės purškalai iš echinacėjos ir šalavijo yra tokie pat veiksmingi kaip ir kiti gerklės skausmą slopinantys preparatai. Vartojant ežiuolės preparatus ir antibiotikus gerklės tonzilių infekcijai gydyti rezultatai buvo geri. Tyrimai vertinantys apie ežiuolės naudą vartojant ją profilaktiškai prieš peršalimo sukeliamas ligas yra prieštaringi, todėl vienareikšmiškai teigti, jog ji naudinga peršalimo ligų profilaktikai kol kas negalima.

 5.Ausų infekciniai susirgimai 

Ausų infekcijai gydyti vartojami E. anguistifolia preparatai. Jie yra ypaę efektyvūs, jeigu vartojami kartu su  auksine šaknimi.  Mayo klinikos duomenimis naudojant ežiuolę vaikų ausų uždegimų gydymui rezultatai buvo prieštaringi ir kai kurie jų vertė manyti, jog ežiuolės vartojimas netgi didino riziką susirgti ūmiu ausies uždegimu.Todėl laikoma, jog kol kas apie šio preparato naudą vaikų ausų uždegimui gydyti trūksta duomenų.

6.Laimo liga

E. purpurea yra vartojama imuniteto stiprinimui sergant laimo liga.

 7.Parazitinės infekcijos 

Sergant Leišmanioze stebėtas stiprus imunitetą stiprinantis E. pupurea poveikis. Sergant trichomonoze didesniu efektyvumu pasižymi E. angustifolia preparatai.

 8.  Odos Karpos 

Odos karpų profilaktikai ežiuolės preparatai nėra rekomenduojami. Ankstyvieji tyrimai šiuo klausimu rezultatų nedavė.

 9. Nerimas 

Yra tyrimų, jog ežiuolės preparatai gali sumažinti nerimo priepuolius. Tačiau kad tai patvirtinti, reikia platesnių tyrimų.

 10.  Padidėjęs arterinis kraujospūdis 

Ankstyvieji tyrimai kol kas neparodė, jog ežiuolės preparatai patikimai mažina arterinį kraujospūdį.

 11. Ištvermės didinimas 

Ankstyvieji tyrimai leidžia manyti, jog vartojant ežiuolę ištvermės didinimo tikslais didėja deguonies pasisavinimas ir skatinama eritrocitų gamyba. Gilesnių tyrimų kol kas nėra.

 12. Akių uždegimai 

Ankstyvieji tyrimai patvirtino, jog geriamieji ežiuolės preparatai yra naudingi gydant lengvos eigos akių uždegimus. Platesnių tyrimų nėra.

 13. Skrandžio ir žarnų uždegimai  

Ankstyvieji tyrimai patvirtino, jog ežiuolės preparatai gali sumažinti uždegiminius reiškinius po skrandžio ir žarnų operacijų. Tačiau tam, kad tai patvirtinti, reikia platesnių tyrimų.

 14. Pūslelinė 

Ankstyvieji tyrimai leidžia manyti, jog ežiuolės preparatai yra naudingi lūpų pūslelinės gydymui. Tačiau kad tai patvirtinti, reikalingi platesni tyrimai.

 15. Dantenų uždegimai 

Ankstyvieji tyrimai patvirtino, jog ežiuolės kompresai gali pagerinti dantenų uždegimo paliestų dantenų būklę. Tačiau nėra platesnių tyrimų šioje srityje.

 16.  Lytinių organų pūslelinė  

Ankstyvieji tyrimai kol kas nepatvirtino, jog ežiuolės preparatų vartojimas gali sumažinti lytinių organų pūslelinės pasikartojimų dažnį.

 17. Žmogaus papilomos virusas 

Ankstyvieji tyrimai leidžia manyti, jog kombinuotas gydymas su ežiuolės preparatais gali būti naudingas gydant karpas išangės srityje, ir gali sustabdyti jų atsikartojimą po chirurginio gydymo. Tačiau, kad būtų galima tai patvirtinti būtini platesni tyrimai.

Ežiuolės vartojimo formos

Vartojamos ežiuolės sultys  nuo 6 iki 9 ml kasdien.
Taip pat vartojamos ežiuolės kapsulės, tinktūra (60 lašų 3x dienoje).

Ežiuolės užpilas

1 valgomasis  šaukštas  ežiuolių žolės ar lapelių užpilamas stikline verdančio vandens. Palaikoma 30 min ir  nukošiama. Geriama po stiklinę 30 min prieš valgį. Jeigu šį užpilą gardinsite medumi, geriau jį užpilti ant medaus, o ne medų įmaišyti į užpilą. 

Pašaliniai ežiuolės vartojimo reiškiniai
 • Prikausomai nuo  suvartotos dozės gali atsirasti šaltkrėtis, trumpas temperatūros pakilimas, pykinimas ar   vėmimas.
 • Ežiuolės preparatai gali sukelti nerimą, skonio pokyčius, bronchų spazmus, odos sausumą, burnos sudirginimo reiškinimus, odos bėrimus, galvos skausmus, rėmenį, liežuvio aptirpimą, odos pūslinius bėrimus, miego sutrikimus, lengvą pykinimą, skrandžio skausmus, pykinimą, vėmimą, spermijų judrumo pakitimus.
 • Šiuo metu yra laikoma, jog geriamieji ežiuolės preparatai arba išoriškai vartojami jos preparatai greičiausiai yra saugūs, jeigu vartojami iki 8 savaičių.
 • Manoma, jog ežiuolės preparatai gali būti saugūs jeigu nėštumo metu ir vaikams yra vartojami taip, kaip paskyrė gydytojas.  Tačiau platesnių tyrimų šiuo klausimu nėra atlikta.
 • Ežiuolės preparatus atsargiai turėtų vartoti sergantieji širdies ligomis. Ežiulė gali sukelti širdies ritmo sutrikimus.
 • Ežiuolės preparatus atsargiai turėtų vartoti kraujo krešėjimą veikiančius preparatus vartojantys asmenys. Ežiuolė vartojama kartu su šiais preparatais gali paskatinti kraujavimą, todėl būtina atsižvelgti į vartojamų preparatų dozes.
 • Ežiuolės preparatai vartojami išoriškai gali deginti, sukelti niežulį, dilgėlinę, odos paraudimus.
 • Leidžiamieji ežiuolės preparatai gali būti pavojingi sergantiesiems cukriniu diabetu.
 • Ežiuolės preparatus turėtų atsargiai vartoti asmenys, kurie yra gydomi amoksicilinu, kortikosteroidais, ketokenazoliu, metotreksatu, amiodaronu, anaboliniais steroidais, disulfiramu, metronidazoliu, kava preparatais ir kepenyse metabolizuojamais vaistais. Ežiulės preparatai gali sukelti kepenų pakenkimus.
 • Ežiuolės negalima vartoti kartu vartojant alkoholį.
 • Ežiuolės preparatai gali didinti ausų infekcijos riziką mažiems vaikams.
 • Ilgą laiką vartojant ežiuolės preparatus, gali sumažėti baltųjų kraujo ląstelių ir trombocitų skaičius. Ilgalaikis jos vartojimas gali skatinti mikrotrombų susidarymą.
Atsargiai ežiuolės preparatai turėtų būti skiriami  kai yra šios būklės
 • —Padidėję geležies kiekis kraujyje
 • —Stebimi leukocitų pakitimai
 • —-AIDS
 • —-Sąnarių ir sausgyslių susirgimai
 • —-Alerginiai susirgimai, maisto alergijos, šienligė
 • —-Autoimuniniai susirgimai
 • —-Vėžys
 • —-Ilgalaikiai galvos skausmai
 • —-Migrenos
 • —-Kolagenozės
 • —-HIV
 • —-Inkstų susirgimai
 • —-Nerimas, padidėjęs nervingumas
 • —-Išsėtinė sklerozė
 • —-Miego sutrikimai
 • —-Skrandžio susirgimai
 • —-Tuberkuliozė
Ežiuolės sąveika su kitais vaistais

 • Skirtingos ežiuolės rūšys pasižymi skirtingu vaistiniu poveikiu, todėl tam tikroms ligoms gydyti vartojamos tik tam tikra ežiuolės rūšis.
 • Ežiuolės preparatai vartojami ilgiau kaip 8 savaites pradeda veikti imunosupresiškai. Optimaliausia šias vaistažoles vartoti 10 -14 dienų.
 • Vartojant ilgą laiką, ežiuolė sumažina vitamino E kiekį kraujyje. Todėl jos nerekomenduojama vartoti kartu su vitaminu E.
 • Ežiuolė deaktyvuoja kepenų fermentą CYP3A4, kuris dalyvauja daugelio vaistų metabolinėse reakcijose. Ji neturėtų būti skiriama su tokais vaistais kaip metotreksatas, astemizolis, amiodaronas, nifedipinas, kaptoprilis, sildenafilis, ketokonazolis.
 • E.purpurea sąveikauja su kai kuriais vaistais, kurie sąveikauja su greipfrutų sultimis arba kvercetinu, todėl neturėtų būti skiriama kartu su šiomis vaistų grupėmis.
 • Ežiuolės preparatų negalima skirti kartu su anaboliniais steroidais.
Kada  ežiuolės preparatų vartoti negalima

 • Ežiuolės preparatai neskiriami sergant reumatoidiniu artritu, sistemine vilklige ir AIDS/HIV.
 • Ežiuolės preparatai nevartojami norint pastoti, nes slopina kiaušinėlio išskyrimą š kiaušintakius.
 • Ežiuolės preparatai nevartojami jeigu vartojamas metotreksatas, astemizolis, nifedipinas, kaptoprilis, sildenafilis, ketokonazolis, amiodaronas
 • Ežiuolės preparatai neskiriami jeigu asmuo yra alergiškas astrini šeimos atstovams (ramunėms, ramunėlėms, chrizantemoms, medetkoms, saulėgrąžoms).
 • Ežiuolės negalima vartoti prieš ir po  organų transplantacijos operacijų.
 • Ežiuolė neskiriama, jeigu vartojami tokie  imunitetą slopinantys preparatai kaip ciklosporinas arba takrolimas.
 • Ežiuolė neskiriama sergant kolagenozėmis, išsėtine skleroze ir tuberkulioze.
 • Ežiuolės nerekomenduojama skirti nėščiosioms ir maitinančioms motinoms.
 • Ežiulės preparatai neskiriami jeigu yra bus atliekamas nuskausminimas.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *