Miego arterijų ultragarsinis tyrimas

Tyrimo pavadinimas -Miego arterijų ultragarsinis tyrimas  

Tyrimo reikšmė

Ultragarsinis tyrimas yra neinvazinis tyrimo būdas, kurio metu ultragarso daviklis pridedamas prie odos. Šis daviklis registruoja garso bangas , kurios yra paverčiamos vaizdu. Kompiuterio ekrane galima matyti miego arterijos vaizdą, kurį  taip pat galima atspausdinti. Miego arterijos ultragarsinio tyrimo metu tiriama kraujotaka kakle esančiose miego arterijos. Kraujo ląstelėms judant arterijų spindžiu daviklis registruoja skirtingo dažnio garsus. Šie garsai nekinta jeigu arterijoje kraujotakos nėra. Taigi, šiuo metodu galima užregistruoti ūžesius sistolės ir diastolės metu. Jeigu arterijoje yra pokyčių, kraujo tėkmė pasikeičia, nes kraujas sūkuriuoje ties arterijos spindyje esančiomis kliūtimis.

Šis tyrimo būdas naudojamas jeigu pacientas nualpo, patyrė priešinsultinę būklę arba  ar insultą.

Kraujotaka miego arterijose gali būti tiriama dviem būdais: Doplerio būdu ir Spalvoto Doplerio būdu. Tiriant doplerio būdu tiriama naudojant standartinę ultragarsinio tyrimo įrangą, ir stebimos ne tik miego arterijos, bet ir jas supantys dariniai. Atliekant Spalvoto Doplerio tyrimą papildomai galima įvertinti kraujo tekėjimo kryptį ir jo tekėjimo greitį kraujagyslėje.

Verta žinoti

Chirurginis gydymas –  miego arterijų endarterktomija yra efektyvus  jeigu yra atliekamas pacientui, kuriam 6 mėnesių bėgyje prieš tyrimą pasireiškė  neurologiniai simptomai ir arterijų susiaurėjimas yra  nuo  70% iki  99% vidinės miego arterijos (ICA) spindžio, net jei tos kraujagyslės maitinamame baseine neišryškėjo  jokių simptomų.

Jeigu nėra kontraindikacijų,  tiek  pasireiškus simptomatikai, tiek asimptomatiniams pacientams kuriems numatomas šis gydymo būdas prieš gydymą ir bent 3 mėnesius po šio gydymo turi būti skiriamas gydymas aspirinu. Tai daroma norint išvengti  tokių komplikacių kaip insultas, miokardo infarktas bei mirtis.

Norma

Normali kraujotaka miego arterijose

Pasiruošimas tyrimui

  • Pasiruošimas nereikalingas, badauti nereikia.
  • 2 valandų bėgyje prieš numatomą tyrimą pacientas negali rūkyti.
Tyrimo atlikimo tvarka
  • Pacientas guldomas  ant diagnostinio stalelio. Paciento padėtis ant nugaros, šiek tiek pasukant galvą į šoną.
  • Viso tyrimo metu pacientas turi gulėti ramiai nejudėdamas.
  • Tiriamoji sritis padengiama geliu ir prie odos pridedamas ultragarso daviklis, kuris registruoja garsus miego aterijose. Šie garsai apdorojami kompiuteriu ir atspausdinami kaip vaizdas.
Tyrimo interpretacija

Pokyčiai stebimi esant šioms būklėms:

  • Aneurizma
  • Miego arterijų okliziuzinė liga
Tyrimą įtakojantys veiksniai
  • Ultragarso daviklis turi būti pastoviame sąlytyje su ligonio oda viso tyrimo metu.
  • Jeigu pacientas rūkė 2 valandų bėgyje prieš tyrimą, tyrimo rezultatai gali būti netikslūs dėl vazokonstrikcijos.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *