Vaikai ir cukrus- kada susirūpinti?

Vaikai ir cukrus- kada susirūpinti? 

Vaikai ir cukrus - kada susirupinti

Kiekviena šiuolaikinė mama žino, jog cukrus slepasi  ne tik pyragaičiuose ir saldainiuose.  Kur jis dažniausiai tyko?

Neretai jo yra duonos ir pyrago gaminiuose, pyragaičiuose, limonaduose, energetiniuose gėrimuose ir sultyse be iš jų pagamintuose gėrimuose. Jo gausu leduose, desertuose, uogienėse ir sirupuose.

Vaikams pavojingas ne tik cukrus esantis ant stalo.

Užrašai etiketėje:  baltasis cukrus, rudasis cukrus, cukranendrių cukrus, kukrūzų sirupas (corn syrup), fruktozė, maltozė, klevų sirupas, blynelių sirupas, fruktozės saldiklis, skysta fruktozė, medus, melasa, dekstrozė, kristalinė dekstrozė ir dekstrinas žymi cukrų .

Kuo gi  pavojingas cukrus?

Cukrus nėra maisto medžiaga. Mitybos požiūriu tai yra tuščios kalorijos, kuriose nėra jokių maistinių medžiagų. Jeigu jūsų vaikas linkęs jomis piktnaudžiauti – jam gresia nutukimas ir širdies ligos paauglystės ir brendimo metu. Amerikiečių duomenimis vaikai linkę daugiausia suvartoti cukraus ne iš gėrimų kaip iki šiol buvo manoma, bet su kasdien namuose suvartojamu maistu.

Kaip kovoti su šia bėda?

Namuose reikėtų atsisakyti tokių dalykų kaip:

Desertai ir saldumynai – vaikų mėgstami sausainiai, saldainiai ir kiti kepiniai turėtų būti tik svečiais ant jūsų stalo. Geriau pratinti vaikus prie vaisių, ypač šviežių vaisių.

Dribsniai – neretai vaikai nebeįsivaizduoja pusryčių be dribsnių lėkštės. Tačiau dribsniai neretai yra saldinti, na o dribsnių kiekio nei viena mama nelinkusi riboti. Jeigu perkate dribsnius pusryčiams, stenkitės rinktis tokius, kuriuose nėra cukraus, druskos ir saldiklių. Neapsiriksite pasirinkę nesaldžius avižinius dribsnius ir pagardindami juos riešutais, vaisiais ir cinamonu.

Jogurtai  Ar kada nors susimąstėte, kad 240 ml jogurto indelyje gali būti iki 12 g natūralaus cukraus. Tačiau neretai cukraus kiekis jogurte yra didesnis- priklausomai nuo rūšies. Jeigu neįsivaizduojate pusryčių be jogurto indelio, – rinkitės natūralų nesaldintą jogurtą. Jį galima gardinti šaldytomis uogomis arba šviežiais vaisiais.

Gėrimai – ypač pieniški gėrimai . Jie neretai būna taip užtaisyti saldikliais, jog vaikas nenumaldomai prašo dar ir dar ir dar…

Kiek iš tikro suvartojama cukraus šiuo atveju neretai net nesusimąstoma. Cukrus ir jo pakaitalai neretai slapstosi sulčių gėrimuose ir sultyse bei gazuotuose gėrimuose. Visada skaitykite maisto produktų etiketes ir pastebėję bet kokį saldiklį pagalvokite ar tikrai norite šį produktą pirkti. Gal būt šalia lentynoje stovi kitas, kuris labiau atitinka jūsų poreikius.

Visai neseniai užbaigto epidemiologinio tyrimo rezultatai atlikti JAV nėra džiuginantys. Ištyrus 2010 metų mirtingumo priežastis teigiama, jog net 180000 gyvybių visam pasaulyje nusineša cukraligė, viršsvoris ir su šiom ligom susijusios bėdos. Manoma jog didžioji  su viršsvoriu susijusių mirčių dalis yra susijusi su įpročiu gurkšnoti gaivinančiuosius, sportinius bei   energetinius gėrimus .

Amerikos Širdies Asociacija (AHA) suaugusiems rekomenduoja per savaitę išgerti ne daugiau kaip 1,08  l (36 uncijas) saldintų gėrimų,  ir nesuvartoti daugiau kaip 450 kalorijų  iš saldumynų  per dieną.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *