Gvazdikėliai ir jų vaistingosios savybės

Gvazdikėliai ir jų vaistingosios savybės

Gvazdikeliai ir ju vaistingosios savybes

Augalo pavadinimas Gvazdikėliai 

Sinonimai – oil of cloves, oleum caryophylli, Bourgeon Floral de Clou de Girofle, Bouton Floral de Clou de Girofle, Caryophylli Flos, Caryophyllum, Caryophyllus aromaticus, Clavo de Olor, Clous de Girolfe, Clove Flower, Clove Flowerbud, Clove Leaf, Clove Oil, Clove Stem, Cloves, Cloves Bud, Ding Xiang, Eugenia aromatica, Eugenia caryophyllata, Eugenia caryophyllus, Feuille de Clou de Girofle, Fleur de Clou de Girofle, Flores Caryophylli, Flores Caryophyllum, Gewurznelken Nagelein, Girofle, Giroflier, Huile de Clou de Girofle, Kreteks, Lavang, Lavanga, Oil of Clove, Syzygium aromaticum, Tige de Clou de Girofle, Dent-Zel-Ite Toothache Relief Drops, Red Cross Toothache Medication

Lotyniškas pavadinimas – Syzygium aromaticum, Caryophyllum, Eugenia aromatica, Oleum carpophylli

Šeima  Mirtinių (Myrtacea)

Veikliosios medžiagos

Pagrindinės gvazdikėlių veikliosios medžiagos yra eteriniai aliejai ir  fenolinės rūgštys – eugenolis ir acetil eugenolis. Eugenolio juose yra 90%. Net 95%  fenolinių rūgščių  įeina į eterinių aliejų sudėtį. Kitos aktyviosios medžiagos yra terpenas, kariofilenas ir nedideli kiekiai alfa- humuleno bei beta- karofileno.

Gvazdikėlių aliejus pasižymi priešuždegiminiu, atimikrobiniu, nuskausminančiu ir priešgrybeliniu poveikiu. Pagrindinė veiklioji gvazdikėlių veiklioji medžiaga yra eugenolis, taip pat terpenas kariofilenas, taip pat alfa-humulenas ir beta- karofilenas.

Veikliosios gvazdikėlių medžiagos veikia nuskausminančiai bei antiseptiškai. Nuskausminantis gvazdikėlių poveikis kyla dėl to, kad jie slopina prostaglandinų sintezę. Eteriniai aliejai taip pat sumažina skausmo jutimus danties kanale.

Didžiausiu antiseptiniu poveikiu pasižymi eugenolis. Jis veikia įvairias bakterijas ir candida grybelius.

Naudojimas medicinoje

Gydymui yra naudojamas gvazdikėlių aliejus, kuris gaunamas iš gvazdikėlių pumpurų, žiedų ir lapų. Švieži ir džiovinti gvazdikėlių žiedų pumpurai vartojami tradicinėje kinų medicinoje. Gvazdikėlių aliejumi yra tepamos skaudančios dantenos, jo taip pat dedama į burnos skalavimo priemones bei dantų pastas.

Ką apie gvazdikėlius kalba Ajurveda?
 • Gvazdikėliai pasižymi stimuliuojančiu poveikiu. Gvazdikėliai yra karšti, aliejingi, aštrūs ir  aitrūs- todėl jie pablogina Pittą. Gvazdikėliai padeda kontroliuoti vata ir kapha. Jie kursto virškinimo ugnį (agni) ir padeda organizmui sušilti.
 • Gvazdikėlius galima vartoti kaip miltelius kartu su vaisiais ir daržovėmis.
 • Gvazdikėlių miltelių  galima įmaišyti į arbatą kartu su imbieru -norint palengvinti kaphą ir vatą.
 • Gvazdikėliai malšina skausmą. Jais galima palengvinti kosulį, pagerinti atsikosėjimą, gydyti peršalimus ir prienosinių ančių susirgimus. Esant užsikimšusiems kvėpavimo takams, galima taikyti inhaliacijas gvazdikėlių  aliejumi. Į verdančio vandens puodelį paprastai lašinami keli lašai gvazdikėlių aliejaus.
 • Jeigu kelis gvazdikėlius sukramtysite kartu su kietu saldainiu (liaudiškai tariant bambonke) – sušvelninsite sausą kosulį. Šiuo atveju saldainis turi būti kietas, kad tirptų lėtai ir nedegintų liežuvio.
 • Ajurvedoje gvazdikėliai naudojami kvėpavimą gerinanti ir virškinimo sutrikimus šalinanti priemonė.Gvazdikėliai taip pat gerina kraujotaką, virškinimą,  bei  stimuliuoja medžiagų apykaitą. Gvazdikėliai slopina pilvo pūtimo reiškinius, ir slopina pykinimą. Pykinimui ir vėmimui slopinti paprastai įlašinama keletas lašų gvazdikėlių aliejaus į geriamą vandenį.
 • Gvazdikėliai veikia stimuliuojančiai, jie skatina odos ir seilių liaukų veiklą, pakelia kraujospūdį, skatina inkstų bei kepenų veiklą.
Specifinės gvazdikėlių vartojimo situacijos
 • Belo paralyžius, lėtinio nuovargio sindromas, herpetiniai bėrimai- Gvazdikėlių aliejus pagerina ligonio būklę kai skiriamas kartu su Acikloviru gydant virusinius infekcinius susirgimus.
 • Apsinuodijimas maistu- Gvazdikėlių aliejus užmuša Pseudomonas aeruginos, Shigella, Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae bakterijas.
 • Peptinės opos- Neretai sergantieji peptinėmis opomis skundžiasi atsirūgimais ir dujų kaupimusi skrandyje. Gvazdikėlių aliejus gali sumažinti nemalonius pojūčius esant tokioms būklėms, nors paties dujų kaupimosi ir nesumenkina. Manoma, kad gvazdikėlių aliejus gali apsaugoti nuo skrandžio vėžio išsivystymo. 
 • Periodontinė liga, Dantų skausmai- Ilgus šimtmečius gvazdkėlių aliejus  ir jų pumpurai buvo naudojami esant dantų skausmams ir gydant dantis. Gvazdikėlių aliejaus ir cinko pasta tebenaudojama skausmams malšinti. Tačiau gvazdikėlių aliejus neturėtų būti skiriamas gydant dantų šaknų  kanalus, dėl galimų infekcinių komplikacijų.
 • Gvazdikėlių kramtymas ar čiulpimas gali pagelbėti norintiems nustoti gerti. Teigiama, jog kramtant gvazdikėlius slopinamas alkoholio troškimas.
Vartojimo forma

Vartojami dantų lašai, burnos prausikliai su gvazdikėlių aliejumi. Gvazdikėlių aliejus gali būti tepamas išoriškai. Skysti gvazdikėlių ekstraktai paprastai skiriami po 1-5 lašus aliejinio ekstrakto arba 15 -30 ml skalavimo skysčio.

Dozavimas

Priklausomai nuo gamintojo, gvazdikėlių ekstraktai gali būti vartojami nuo 5 iki 30 lašų per os ir aliejiniai ekstraktai gali būti vartojami po 15-30 ml burnos skalavimui.

Pašaliniai gvazdikėlių vartojimo reiškiniai

 • Bronchospazmas
 • Hemoptizė (atsikosėjimas krauju)
 • Vietiniai audinių sudirginimo reiškiniai
 • Didelių aukštumų plaučių edema ir kvėpavimo takų uždegimas ( siejami su cigarečių, kurių sudėtyje yra gvazdikėlių rūkymu)
 • Yra užfiksuota oro takų pažeidimų susijusių su gvazdikėlių turinčių cigarečių rūkymu.
Sąveika su kitais vaistais

Neužfiksuota. JAV odontologų draugija leidžia gvazdikėliių aliejų ir eugenolį naudoti odontologijoje. Vokietijos E komisija leidžia naudoti gvazdikėlių aliejų kaip antiseptinę ir anestetinę priemonę.

Kada gvazdikėlių   preparatų vartoti negalima
 • Gvazdikėlių aliejus neskiriamas vaikams, nes yra labai stiprus dirgiklis.
 • Jis taip pat negali būti nenaudojamas grynas, o vartojamas tik praskiestas vandenyje arba alyvuogių aliejuje.
 • Šiuo metu gvazdikėlių aliejaus stengiamasi nenaudoti , nes jis gali sukelti audinių išopėjimą jį vartojant vietiškai. Tačiau odontologijoje jis vartojamas kaip nuskausminanti priemonė.
 • Gvazdikėlių aliejus nenaudojamas jeigu pacientą vargina padidėjęs arterinis kraujospūdis.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *