Prolaktinas

Prolaktinas

Prolaktino sintezė

Kas yra prolaktinas?

Prolaktinas yra priekinėje hipofizės dalyje (adenohipofizėje) išskiriamas peptidinis hormonas. Pirmiausiai  jis buvo atrastas kaip skatinantis pieno sekreciją hormonas. Prolaktino išskyrimą skatina tirotropiną atpalaiduojantis hormonas. Jo išskyrimą slopina hormonas dopaminas. Šiuo metu yra priskaičiuojama apie 300 prolaktino poveikių.

Prolaktinas reikalingas šioms organizmo funkcijoms:

 • dauginimosi funkcijoms,
 • vandens ir elektrolitų balansui,
 • augimui ir vystimuisi,
 • endokrininei sistemai,
 • metabolizmui,
 • smegenims ir elgsenai,
 • imuninei reguliacijai ir apsaugai

Prolaktino yra ir moterų, ir vyrų organizmuose, tačiau vyrams jo poveiks nėra galutinai išaiškintas. Gali būti, kad jis dalyvauja spermos gamyboje.

Lytinio brendimo metu prolaktinas skatina pieno liaukų vystymąsi, nėštumo metu jis skatina pieną sekretuojančių ląstelių vystymąsi, o po gimdymo – pieno sekreciją. Nėštumo metu dėl tokio veikimo jo koncentracija moters organizme ženkliai išauga, tačiau savo maksimumą  prolaktinas pasiekia po gimdymo, nes nėštumo metu padidėjusi estrogenų koncentracija slopina prolaktino veikimą. Po gimdymo sumažėjus estrogenų koncentracijai, prolaktino veikimas sustiprėja, todėl per  pirmąsias 3 paras po gimdymo suintensyvėja pieno išsiskyrimas. Veikdamas į pieno liaukas prolaktinas skatina į pieną įeinančių medžiagų sintezę (baltymų, lipidų, laktozės), gliukozės paėmimą iš kraujo. Estrogenai paprastai padidina prolaktino sekreciją. Prolaktino kiekis kraujyje didėja miegant, esant nėštumui, stresui, hipoglikemijai.

 Prolaktinas  – tai peptidinis hormonas, kurį išskiria hipofizė. Imant kraują prolaktino tyrimui, svarbu nesukelti ligoniui papildomo streso. Moterims prolaktinas būtinas pieno liaukoms vystytis. Vyrams prolaktino reikšmė nėra visai aiški. Estrogenai paprastai padidina prolaktino sekreciją. Prolaktino kiekis kraujyje didėja miegant, esant nėštumui, stresui, hipoglikemijai.

Sumažėjus prolaktino kiekiui kraujyje po gimdymo nesigamina pienas. Jeigu yra destrukcinių hipofizės pažeidimų, prolaktino kiekis kraujyje tolydžio mažėja. Prolaktino kiekį taip pat lemia ir vartojami vaistai bei narkotikai.

Smegenų augliai arba hipofizės trauma neretai sukelia amenorėją ir galaktorėją. Prolaktino koncentracija turėtų būti tiriama įtarus nevaisingumą tiek vyrams, tiek moterims. Esant nevaisingumui prolaktino koncentracija taip pat būna padidėjusi. Nevaisingumas kartais yra susijęs su tuo, kad prolaktinas sulaiko steroidų, liuteinizuojančio hormono ir FSH sekreciją bei sustabdo geltonkūnio susidarymą. Vyrams prolaktinas slopina testosterono sintezę.

Prolaktinas slopina gonadotropinių hormonų sintezę. Dėl to laktacijos metu nevyksta ovuliacija, menstruacinis ciklas nutrūksta.Vyrams prolaktinas slopina testosterono sintezę.

Prolaktino sintezę taip pat slopina šie hormonai: Prolaktostatinas, endorfinai, enkefalinai, simpatinė nervų sistema, noradrenalinas slopina prolaktino sintezę ir sekreciją.

Prolaktino sintezę skatina prolaktoliberinas, histaminas, acetilcholinas, serotoninas, parasimpatinė nervų sistema, estrogenai – skatina.

Kartais hiperprolaktinemija pasitaiko ir sveikiems asmenims, ypač moterims, kurių kiaušidžių funkcija normali. Tai paradoksalus BBPRL (big big prolactin) požymis. Manoma, kad šis reiškinys yra susijęs su tuo, kad kartais organizmas gali gaminti įvairias (genetiškai pakitusias) prolaktino forma.

Prolaktino normos

 Moterys : 72–511 mV/l
 Vyrai  :86–390 mV/l

Nėštumo metu:

 I trimestras : 190–4050 mV/l
 II trimestras : 950–5640 mV/l
 III trimestras : 1100–7 400 mV/l

Didelė prolaktino koncentracija kraujyje (daugiau nei 1000 mU/l) sergant krūties vėžiu susijusi su bloga prognoze ir ankstyvu metastazavimu. Nustačius aukštą TSH reikšmę kartais gali būti klaidingai randama padidėjusi prolaktino koncentracija.

Prolaktino sąveika su vaistais

 Prolaktino kiekis kraujyje didėja kai vartojami šie vaistai 

• fenotiazino dariniai
• haloperidolis
• tricikliniai antidepresantai
• MAO inhibitoriai
• didelės estrogenų dozės
• peroraliniai kontraceptikai
• dalis antihistamininių preparatų
• poinsulininė hipoglikemija
• argininas
• opiatai (morfinas, heroinas)

 Prolaktino koncentracija kraujyje mažėja, kai vartojami šie vaistai 

• tiroksinas
• DOFA receptorių agonistai (bromokriptinas)
• faktoriai, skatinantys hiperglikemiją

Verta žinoti
 Apie 75% ligonių, kuriems nustatoma galaktorėja ir amenorėja, taip pat turi ir hiperprolaktinemijos požymių . Moterims, neprasidėjus menopauzės periodui ir atsiradus amenorėjai, turi būti tiriamas prolaktino kiekis kraujuje. Prolaktino kiekį taip pat būtina tirti atsiradus galaktorėjai.

Esant padidėjusiai prolaktino koncentracijai kraujoserume, taip pat galima įtarti hipofizės naviką prolaktinomą. Įtarus prolaktinomą, yra būtina atlikti galvos smegenų tomografiją, branduolinio magnetinio rezonanso tyrimą. Jeigu nustatoma, kad prolaktino koncentracija yra normos ribose, tai dar nereiškia, kad prolaktinomos nėra.

 Jeigu hiperprolaktinemija yra nustatoma po gimdymo,  tai ši būklė dažnai būna susijusi su Chiari–Formel sindromu. Kai kurioms ligonėms, sergančioms prolaktinoma, pasireiškia ir virilizmas. Tačiau pats prolaktino koncentracijos padidėjimas nebūtinai yra tiesiogiai susijęs su virilizmu.

Jeigu moterims yra nustatoma amenorėja, prolaktino koncentracijos padidėjimas gali būti vienintelė amenorėjos priežastis.

 Vyrams hiperprolaktinemija gali būti impotencijos, ginekomastijos ir hipogonadizmo priežastis .

Neretai hiperprolaktinemijos metu papildomai padidėja DHEA-s ir 17-ketosteroidų kiekis kraujyje. Kartais šis padidėjimas gali būti susijęs su inkstų karcinoma arba bronchogeniniu plaučių vėžiu.

 Hiperprolaktinemija neretai būna susijusi simptomų grandine : 1) amenorėja; 2) anovuliacija; 3) estrogenų trūkums 4) kaulų mineralinio tankio sumažėjimas.

Daugiau skaitykite

 • Hiperglikemija Hiperglikemija yra vadinama būklė kai gliukozės kiekis kraujo plazmoje […]
 • Adenohipofizė Adenohipofizė Priekinė hipofizės dalis (Adenohypophysis) – yra sudaryta iš trijų […]
 • Cirkadinis ritmas Cirkadinis ritmas Kas yra cirkadinis ritmas? Cirkadiniu ritmu vadinami organizme […]
 • Augimo hormonas (GF) ir IGF Augimo hormonas (GF) ir IGF  Augimo hormonas  (GH) Augimo hormono (GH) sekreciją […]
 • Hipoglikemija Hipoglikemija yra būklė, kurios metu kraujyje gliukozės koncentracija yra […]
 • Natūralūs amenorėjos gydymo būdai Amenorėja yra mėnesinių nebuvimas. Pirminė amenorėja bus tokia amenorėja, kai […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *