Cirkadinis ritmas

Cirkadinis ritmas

Kas yra cirkadinis ritmas?

Cirkadiniu ritmu vadinami organizme vykstantys ir reguliariai maždaug kas 24 valandas pasikartojantys biologiniai procesai. Tai tokie procesai kaip hormonų išskyrimas, mityba, miegas ir panašiai. Šiuos procesus reguliuoja vadinamasis ,, biologinis laikrodis“, kuris priklauso nuo šviesos ir tamsos pokyčių aplinkoje. Žinduolių biologinis laikrodus yra išsidėstę tam tikruose virš schiazmos išsidėsčiusiuose  pagumburio branduoliuose.

Kaip reguliuojami cirkadiniai ritmai?

Supraschiazmatinus branduolius veikia signalai iš aplinkos, kurie ir veikia kaip laikrodį paleidžiantis mechanizmas. Cirkadinius ritmus taip pat koordoinuoja ,,laikrodiniai genai“, kurių gaminami baltymai atspindi skirtingas dienos ciklo fazes.

Cirkadiniai ritmai yra pastebimi visuose organizmo fiziologiniuose poveikiuose, pvz:

  • Miego/ būdravimo
  • Kūno temperatūros
  • Šlapimo išskyrimo

Sypraschiazmatiniai branduoliai taip pat kontroliuoja kaip hipofizė išskiria hormoną melatoniną.

Didžiausi išskiriamo melatonino kiekiai yra stebimi nakties metu. Gali būti, jog šis hormonas padeda reguliuoti cirkadinius ritmus, tačiau jo veikimo mechanizmas dar nėra aiškus,

Kaip mūsų organizmas pajunta šviesos pokyčius aplinkoje taip pat dar nėra aišku.
Manoma, jog jį padeda reguliuoti melanopsinas, kuris yra aptinkamas tinklainės  ganglioninėse ląstelėse.
Šviesos ir tamsos pokyčiai veikia daugelį mūsų organizmo ciklų: miego/būdravimo, kūno temperatūros, ir melatonino išskyrimą iš hipofizės.
Šviesos ir tamsos ciklas taip pat veikia ir endokrininę sistemą. Pavyzdžiui augimo hormono  (GH) išskyrimas didėja nakties metu. Tačiau šio hormono išskyrimas taip pat drastiškai sumažėja amžiaus eigoje.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *