Nėščiųjų įgeidžiai

Nėščiųjų įgeidžiai arba dar kitaip vadinamos nėštumo užgaidos 
Nesciuju igeidziai

Kas tai yra? Tai dietologų vartojamas terminas apibūdinantis nėščios moters norą valgyti tam tikrą maistą. Apie jį sukurta daug juokelių ir anekdotų, tačiau tai yra visiškai normalus reiškinys. Kai kurioms moterims kyla noras valgyti tai, ko jos anksčiu visiškai nemėgo ar nenorėjo. Neretai moteris pradeda valgyti tam tikros rūšies maistą- sūrius traškučius, šokoladą, ar neįprastus maisto derinius- pavyzdžiui braškes ir raugintus agurkus.

Ar nėštumo užgaidos yra pavojingos?

Jeigu nėštumo metu yra valgomas tik tam tikras vienos rūšies maistas,- šiuo atveju  tai nėra ypatingai gerai, nes nėštukės maistas turėtų būti kuo įvairesnis. Dietologai visų pirma išskiria netaisyklingus mitybos įpročius ir tikrąsias užgaidas. Neretai moteris tiesiog maitinasi jai nereikalingu maistu, nes prieš nėštumą jau buvo įpratusi juo piktnaudžiauti- pavyzdžiui traškučiais, saldainiais, bulvytėmis fri. Tokius įpročius suvaldyti lengva ir yra patartina. Tikrųjų nėštumo metu kylančių įgeidžių suvaldyti beveik neįmanoma. Tai konkretus organizmo siunčiamas signalas, kuris praneša apie kažkokios maisto medžiagos poreikį, tačiau ne visos moterys jį supranta ir išsiaiškina vienodai. Maisto įgeidžiai dažniausiai atsiranda pirmojo nėštumo trimestro metu ir yra stipriausi apie nėštumo vidurį. Trečiojo nėštumo trimestro metu daugumoje jie išnyksta patys. Pasitaiko ir taip, jog būsima mama nuo jų būna priklausoma iki pat gimdymo.

Kodėl atsiranda šie įgeidžiai?

Mokslininkai šiuo klausimu dar nesutaria. Kai kurie dietologai yra linkę manyti, jog tai yra organizmo siunčiami signalai apie tiesioginius moters organizmo poreikius. Tačiau yra ir tokių, kurie mano, jog tai tiesiog sąmonėje vykstančių procesų išdava. Yra nuomonių, jog maisto įgeidžiai atsiranda dėl organizme vykstančių hormoninių persitvarkymų, dėl kurių keičiasi jautrumas kvapams ir skonio pojūčiai. Būtent dėl to gali atsirasti ir skirtingi mitybiniai pareikalavimai.

Ar šie kaprizai yra pavojingi?

Kol moteris valgo normalų maistą- tai yra visiškai normalu. Bėda atsiranda tuomet, kai kyla noras valgyti visiškai nevalgomus dalykus, – pavyzdžiui kreidą, sienų dažus, krakmolą. Tai jau yra mitybos sutrikimas, kuris vadinamas pica ir yra bėdos signalas. Šiuo metu laikomasi nuomonės, jog pika ( angliškai -pica)  arba noras valgyti nevalgomus daiktus taip pat yra signalas, kurį organizmas siunčia vystantis anemijai. 2014 metais žurnalas American Journal of Nutrition paskelbė JAV Kornelio Universitete atlikto tyrimo duomenis. Tyrime dalyvavo 158 nėščios paauglės. Beveik pusei iš jų buvo kilęs noras valgyti nevalgomus daiktus – tai yra buvo diagnozuota pika. Šis noras buvo tuo didesnis, kuo didesnis buvo nėščių paauglių anemijos laipsnis. Paauglės norėjo valgyti laikraščius, žalias bulves, cigaretes, purvą, pelenus, muilą, ledą, dantų pastą. Būtent todėl tokie keisti potraukiai turėtų paskatinti apsilankyti pas gydytoją ir pasidaryti bent jau kraujo tyrimą.

Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį ir į saldumynų pareikalavimą. Kartais būtent padidėjusiu saldumynų poreikiu apie save praneša gestacinis diabetas.

Visada reikėtų pagalvoti ar šis noras suvalgyti kažką tokio nepakenks vaikelio sveikatai. Juk nepasterizuotas pienas gali tapti tokios infekcijos kaip salmoneliozė ar listerijozė priežastimi. Žalia žuvis ir žalia mėsa taip pat gali tapti sunkių ligų priežastimi, todėl tokie palyginus nekalti dalykai kaip sushi turėtų išnykti iš būsimos mamos akiračio. Nėštumas būsimai mamai pateikia daug išbandymų, todėl šalia jos esantys artimieji neturėtų likti abejingi ir bent akies krašteliu įvertinti tai, kas patenka į jos skrandį.

O jeigu aš nebenoriu kažko valgyti?

Kiekvienas nėštumas yra paslaptingas, todėl kiekvienos moters pomėgiai ir poreikiai gali svyruoti sulig kiekviena diena. Pasitaiko ir taip, jog kokio nors maisto produkto moteris negali net pauostyti- pavyzdžiui pradeda vemti arba alpti nuo svogūnų, česnakų, kopūstų kvapų. Neretai jautrumas maistui yra pirmasis rytinio pykinimo požymis. Jeigu toks padidėjęs jautrumas tam tikram maisto produktui nesutrikdo būsimos mamos mitybos, – tai nėra didelė bėda. Ir moteris su tuo susitvarko pati. Tačiau jeigu būsimą mamą pykina nuo mėsos kvapo- būtina pasitarti su dietologu ir sudaryti jai tinkantį mitybos planą. Nes būsimos mamos mityba visų pirma turi būti pakankamai suderinta, kad būsimas vaikelis gimtų sveikas ir laimingas.

Kuo keisti tai, ko nenorite valgyti

 1. Brokoliai 

Nenorite valgyti brokolių? Vietoje jų išbandykite špinatus. Ir brokoliai ir špinatai puikus folinės rūgšties šaltinis. Špinatai yra švelnūs, juos galima valgyti šviežius, virti garuose ir jais keisti salotų lapus.

 2. Jogurtas 

Nenorite jogurto? Valgykite sūrį. Jogurtas ir pienas labai svarbūs būsimoms mamoms,nes yra svarbūs kalcio šaltiniai. Tačiau ne visos mamos žino, jog sūris taip pat turi daug kalcio ir yra žymiai skanesnis. Juolab, jame žymiai daugiau baltymų, kurių reikia augančiam vaikeliui.

 3. Vištienos krūtinėlė 

Ją galite keisti kiaušiniu. Pirmaisiais nėštumo mėnesiais ne visos mamos nori valgyti vieštieną, steiką ar kitokią mėsą. Dietologai siūlo šiuo atveju mėsą keisti kiaušiniais- juose yra ne tik baltymų beti ir cholino bei B grupės vitaminų.

 4.Citrusiniai vaisiai 

Citrusiniai vaisiai yra puikus vitamino C šaltinis. Tačiau ne visos būsimos mamos juos toleruoja. Juos drąsiai galite keisti serbentais, braškėmis, guavomis, spanguolėmis, kiviais, agrastais, paprikomis.

Kuo keisti geidžiamus bet nenaudingus maisto produktus?

Šis trumputis  sąrašas, kurį sudarė dietologai padės kūrybiškiau kovoti su sveikatą žalojančiais įgeidžiais.

 1. Šokoladas 

Jeigu labai norisi smaguriauti šokoladu, pabandykite jį pakeisti datulėmis. Datulės saldžios ir šiek tiek primena šokoladą, tačiau yra puikus ląstelienos, vitaminų ir mikroelementų šaltinis.

 2. Ledai 

Riebūs ledai yra gurmaniška palaima. Tačiau mažiau cukraus gausite vietoje jų bandydamos vanilinį jogurtą. Palikite jį šaldiklyje bent porai valandų ir drąsiai skanaukite. Jų skonis tikrai primena ledus, tačiau tai puikus kalcio šaltinis, kuriame mažiau cukraus.

 3. Traškučiai 

Bandykite juos keisti orkaitėje keptomis bulvėmis ar saldžiosiomis bulvėmis. Pagardinkite jas varške ar raugintu agurkėliu. Iš tiesų, traškučių būsimoms mamoms norisi dažnai- nes juose esantis krakmolas veikia raminančiai. Keptose bulvėse taip pat daug krakmolo, tačiau yra ir ląstelienos. Na o varškė ir agurkėlis turėtų patenkinti druskos poreikį.

 4. Pyragaitis 

Bandykite vietoj jo užkąsti riestainiu. Ypač gerai, jeigu jį užtepsite riešutų sviestu. Riestainiuose yra mažiau cukraus, o riešutų sviestas dar pridės šiek tiek baltymų ir mikroelementų.

 5. Sausainėliai 

Juos galima keisti javainiukais. Ypač jeigu šiek tiek pagardinsite uogiene. Žinoma, uogienė nėra puiki išeitis, tačiau vienas lašelis uogienės suteiks mažiau cukraus nei sauja saldžių sausainėlių.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *