Amerikinis ženšenis

Amerikinis zensenisAugalas – Amerikinis ženšenis

Lotyniškas pavadinimas – Panax quinquefolius

Sinonimai – huaqishen ,Flower Flag ginseng,west ocean ginseng, Sang, man root, Anchi Ginseng, Baie Rouge, Canadian Ginseng, Ginseng, Ginseng à Cinq Folioles, Ginseng Américain, Ginseng Americano, Ginseng d’Amérique, Ginseng D’Amérique du Nord, Ginseng Canadien, Ginseng de l’Ontario, Ginseng du Wisconsin, Ginseng Occidental, Ginseng Root, North American Ginseng, Occidental Ginseng, Ontario Ginseng, Panax Quinquefolia, Panax Quinquefolium, Panax quinquefolius, Racine de Ginseng, Red Berry, Ren Shen, Sang, Shang, Shi Yang Seng, Wisconsin Ginseng, Xi Yang Shen.

Šeima – Aralijinių (Araliaceae)

Augalo aprašymas

Amerikinis ženšenis yra giminingas Azijiniam ženšeniui. Tai daugiametis augalas, su tipiškai šakota šaknimi, mėgstantis augti pavėsyje. Augalas išplitęs JAV Šiaurėje ir Kanados pasienyje. Amerikinio ženšenio augimo arealas apima didelelę teritoriją – nuo pat Kanados  iki JAV Džordžijos valstijos. Amerikietiškąjį ženšenį vietiniai indėnai naudojo sutrikus lytinei potencijai, peršalimui, virškinimų sutrikimui ir kitoms ligoms gydyti. XVIII amžiuje kinai pradėjo pirkti šio augalo šaknis, todėl augalo natūralios augimvietės beveik išnyko, todėl šis augalas dabar auginamas plantacijose. Gamtoje randamas ženšenis yra įtrauktas į Raudonąją knygą, todėl jo preparatų tikrai nenusipirksite.  Amerikinių ženšenių sėklos yra sėjamos anksti pavasarį. Augalas auga labai lėtai. Kol jo šaknis užauga iki tinkamo vartojimui dydžio, praeina 5-7 metai. Antžeminė ženšenio dalis- neaukštas stiebas su šešiais lapeliais viršūnėje.  Augalams patinka vėsus klimatas, ūksmė, puveningas, drėgnas, bet vandeniui laidus ir purus dirvožemis. Amerikinio ženšenio plantacijų yra JAV, Prancūzijoje ir Kinijoje.

Naudojamos augalo dalys

Gydymo tikslais vartojamos ženšenio šaknų ištraukos.

Amerikinio ženšenio šaknys yra kasamos rudenį. Vaistams naudojamos šešių- septynerių metų amžiaus augalų šaknys. Subrendusios ženšenio šaknys yra kasamos Rugsėjo mėnesį, kai jau būna sunokusios raudonos ženšenio uogos. Uogos yra sėjamos. Išdžiovintos ženšenių šaknys būna baltos. Jeigu amerikinio ženšenio šaknys nuplikomos, jos būna raudonos. Amerikinio ženšenio ištrauka yra vertinama dėl savo antioksidacinių savybių. Jos neretai dedam į maisto produktus- gėrimų skoniui pagerinti.

Veikliosios medžiagos

Amerikinio ženšenio šaknyse yra terpenų ginzenozidų. Manoma,jog jie padeda kovoti su nuovargiu ir stresu, stimuliuoja antinksčių liaukas ir pagerina deguonies įsisavinimą raumenyse. Ginzenozidų kiekis esanti Azijiniame ženšenyje ir Amerikiniame ženšenyje skiriasi. Amerikinių ženšenių šaknyse daugiausia susikaupia R ginzenozido. Šaknyse taip pat esama ir anabolinių medžiagų. Ženšenių šaknys pagal dydį ir vertę  būna kelių kategorijų. Kuriai kategorijai priskiriamos šaknys, priklauso nuo veikliųjų medžiagų kiekio. Tai lemia ir šaknies  kainą.

Laboratoriniais tyrimais nustatytos veikliosios ženšenio medžiagos yra šios:

Amerikinio ženšenio šaknyje yra triterpenų saponinų. Jų šaknyje būna apie 4.3%–4.9%, jie stabdo mažo tankio lipoproteinų oksidaciją.  Ginzenozidas R1 stimuliuoja kraujagyslių augimo faktorių ir slopina amiloido beta peptidą.

Ginzenozidas Rb1 pasižymi baltymų sintezę bei RNR sintezę gyvūnų kepenyse. Jis mažina arterinį kraujospūdį, malšina skausmą, gydo stresines opas ir indukuoja nervų regeneraciją.

Ginzenozidas Re slopiną amiloidą beta peptidą.

Ženšenio sudėtyje taip pat yra oligoglikozidų, iš jų: kvinkenozidų I,II, III, IV, V. Taip pat yra kvinkvengizino, kuriam būdingas anti-ŽIV ir priešgrybelinis poveikis. Klinikinių šių medžiagų tyrimų dar nėra atlikta.

Naudojimas medicinoje

Tradiciškai Amerikinis ženšenis yra vartojamas nuovargiui šalinti, kaip imunitetą stiprinanti priemonė, taip pat nuo peršalimų, mažinant cukraus kiekį, esant pervargimui bei norint pagerinti sportinius rezultatus.

Vienok daugelis legendų apie šį augalą yra šiek tiek perdėtos, o tyrimų duomenys yra labai prieštaringi.

Italijoje 1986 m. atliktų klinikinių tyrimų rezultatai parodė, kad ženšenių preparatai kelis kartus pagerina protinį darbingumą. Ženšenio preparatus siūloma vartoti esant pastoviam nuovargiui ar įtampai. Tačiau tyrimuose su sveikais savanoriais sportininkai nepastebėjo rezultatų pagerėjimo 1 savaitę vartoję Amerikinio ženšenio preparatus.

Daug vilčių  dedama į cukraus kiekį mažinantį Amerikinio ženšenio poveikį. Kinų mokslininkai 1988 metais paskelbė, jog  ženšenių preparatai skatina insulino gamybą ir skyrimąsi. Buvo taip pat atliktas vienas pradinis tyrimas, kai sergantiesiems 2 tipo diabetu buvo skiriama po 3 g Amerikinio ženšenio ir po to geriamas daug gliukozės turintis gėrimas. Tyrimo rezultatai buvo tokie- cukraus kiekis kraujuje tikrai mažėjo,  tačiau nebuvo jokio skirtumo ar ženšenis buvo vartojamas 40 minučių prieš saldaus gėrimo vartojimą ar tuo pat metu. Sekančio tyrimo metu buvo tiriamiesiems buvo skiriama 6 arba 9 g ženšenio,tačiau tarp šių ženšenio dozių poveikių skirtumo nebuvo. Glikemija buvo mažinama vienodai. Taip pat nebuvo jokio skirtumo ar ženšenis buvo vartojamas 2 valandas iki glikeminio krūvio ar tuo pat metu.

Kanadiečiai yra išleidę preparatą Cold-fX, kurio sudėtyje yra Amerikinio ženšenio. Jų teigimu, šis preparatas turėjo išgydyti peršalimą per tris dienas. Tačiau 2007 metais tyrimai patvirtino, jog gamintojų teiginiai yra perdėti, nes preparatas niekad nebuvo moksliškai ištyrinėtas.

Amerikinio ženšenio vartojimo formos

Amerikinio  ženšenio šaknies ištraukos gali būti išleidžiamos kapsulių, tablečių, tinktūrų ir džiovintos šaknies pavidalu.

Dozavimas

Standartizuotų Amerikinio ženšenio preparatų šiai dienai nėra.

Įprastinė rekomenduojama Amerikinio ženšenio džiovintos šaknies dozė yra 1-3 g džiovintos šaknis miltelių per dieną. Juos galima vartoti kapsulėmis arba tabletėmis.

Amerikinio ženšenio tinktūra įprastai yra vartojama po 3-5 ml po tris kartus per dieną.

Amerikinio ženšenio šaknies arbata

1 arbatiniam šaukšteliui imama 1 puodelis verdančio vandens. Užplikoma ir leidžiama pritraukti 3-5 minutes. Po to viskas nukošiama. Tokia arbata geriama po 2-4 puodelius per dieną.

Pašalinis Amerikinio ženšenio poveikis

Vartojant Amerikinio ženšenio preparatus gali varginti nemiga, atsirasti sujaudinimo reiškiniai. Tačiau jie dažniau pasitaiko, jei ženšenis yra vartojamas su kofeino turinčiais gėrimais ar patiekalais.

Ilgą laiką vartojant šiuos preparatus, gali sutrikti hormoninė pusiausvyra, atsirasti mėnesinių ciklo sutrikimas, padidėti nervingumas arba arterinis kraujospūdis.

Amerikinio ženšenio rekomenduojama dienos dozė yra ne daugiau kaip 2 g preparatų.

 Jo negalima vartoti ilgą laiką. Po mėnesio  reikia padaryti 2 mėnesių pertrauką .

Amerikinio ženšenio sąveika su kitais vaistais – Nėra nustatyta, tačiau jis gali kelti arterinį kraujospūdį.

Kada Amerikinio ženšenio preparatų vartoti negalima

  •  Nėštumas ir maitinimas krūtimi  – Amerikinio ženšenio preparatų negalima vartoti nėščioms ir maitinančioms motinoms bei vaikams iki lytinės brandos pradžios.
  •  Arterinė hipertenzija, nutukimas, nemiga  – Amerikinio ženšenio preparatai netinka esant arterinei hipertenzijai, nutukimui ir nemigai.
  •  Kofeinas  – Preparatų taip pat nerikėtų vartoti kartu su kofeino turinčiais gėrimais ar maistu.

Daugiau skaitykite

  • Kininis ženšenis – Kininis ženšenis – Panax ginseng –Korean ginseng, Chinese ginseng, Asian […]
  • Smailalapė unkarija – Smailalapė unkarija – Uncaria rhynchophylla – Uncariae uncis cum […]
  • Galangalas – Galangalas – Alpinia officinarum Sinonimai –Alpinia officinarum, […]
  • Gulsčioji serenoja – Gulsčioji serenoja – Serenoa serrulata, Serenoa repens, Sabal […]
  • Kadagys paprastasis – Paprastasis kadagys – Juniperus communis – ėglis, kadugys, kadutis, […]
  • Meškauogė – Miltinė meškauogė – Arctostaphylos uva-ursi – Arkliauogė, ankšlaputė, […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *