Ceratonija saldžioji

Saldzioji ceratonijaAugalas – Ceratonija saldžioji

Lotyniškas pavadinimas –Ceratonia siliqua

Sinonimai – Karobas, Saldžiavaisis pupmedis,  Šv. Jono duona, Carob, St. John’s bread, locust beanAlgarrobo, Caroube, Carouge, Ceratonia siliqua, Fève de Pythagore, Figuier d’Égypte, Garrofero, Locust Bean, Locust Bean Gum, Locust Pods, Pain de Saint Jean-Baptiste, St. John’s Bread, Sugar Pods,

Šeima –Pupiniai ( Fabaceae)

Augalo aprašymas

Saldžioji ceratonija yra amžinai žaliuojantis medis, užaugantis iki 20 metrų aukščio. Jos yra Viduržemio jūros arealo ir Vakarų Azijos gyventojos. Ceratonijos žydi smulkiais, rausvais žiedais, kurie susitelkę į žiedynus. Ceratonijų vaisiai- stambios, rudos spalvos ankštys, kurioje yra nuo 8 iki 12 sėklų. Ceratonijų sėklos yra visada vienodos, ir senovėje jos buvo naudojamos aukso ir brangiųjų akmenų dydžiui matuoti. Brangakmenių ir aukso vertinimo vienetas karatas yra kilęs būtent iš ceratonijos pavadinimo. Kulinarijoje yra labai svarbios ceratonijų ankštys- jos yra saldžio, mėsingos ir minkštos. Manoma, jog būtent jas ir valgė Jonas Krikštytojas kai gyveno dykumoje.

Ceratonijos yra įnoringos- jos gali augti tik karštuose kraštuose ir sausame dirvožemyje.

Naudojamos augalo dalys

Gydymo tikslais yra naudojamos ceratonijų augalo sėklos ir ankštys. Ceratonijų sėklos yra mirkomos vandenyje tol, kol jos suminkštėja ir jų luobelę galima nulupti. Tada jos nulupamos, iš jų pašalinamas gemalas ir tada sumalamos. Gaunama ceratonijų tyrė. Ją vėliau džiovina ir gauna ceratonijų miltelius.

Iš maltų ceratonijų sėklų miltų  yra kepami kepiniai,  jų miltai taip pat yra naudojami kaip šokolado pakaitalas. Jie puikūs tuo, kad juose nėra teobromino ir jie nesukelia priklausomybės. Iš sėklų taip pat išgaunamas tirštiklis E 410, paskrudintos sėklos yra naudojamas kaip kavos pakaitalas.

Saldžiosios ceratonijos ankštys buvo bene pagrindinis cukraus šaltinis iki cukranendrių ir cukrinių runkelių atsiradimo. Džiovintos ir sumaltos saldžiosios ceratonijos sėklos yra naudojamos šokolado gamyboje, pyragams, sausainiamskepti. Karobo dedama į gėrimus, uogienes, jogurtus, marmeladus, ledus.

Saldžioji ceratonija mažina kraujospūdį ir padeda sureguliuoti cukraus kiekį kraujuje. Ypač tinka diabetikams.

 Ajurvedoje saldžiosios ceratonijos sėklos  nuo seno naudojamos kaip veiksminga priemonė kūdikių viduriavimui stabdyti . Jos sustabdo bakterijų dauginimąsi ir valo toksinus (amą),  taip pat tinka nuo rėmens.

Ankštyse gausu baltymų ir natūralaus cukraus (sacharozės), nėra krakmolo, todėl idealiai tinka diabetikams ir turintiems antsvorio, nėščiosioms ir vaikams.

Saldžioji ceratonija nesukelia alerginių reakcijų, todėl vertinama kaip alternatyva šokoladui, kakavai ir kavai.  Karobas turi didelį pranašumą prieš kakavą ir kavą, nes jame nėra psichotropinių medžiagų  – kofeino ir teobromino, kurių yra šokolade ir ir kurie sukelia priklausomybę bei alergiją.

Veikliosios  ceratonijos medžiagos

Ceratonijose daug cukrų ir taninų. Beveik 90 proc sėklų masės sudaro angliavandeniai ir tirpi ląsteliena. Jose taip pat daug gleivių,  kurios pasižymi gleivines apsaugančiu poveikiu. Jos tinka esant skrandžio sudirginimo reiškiniams nes s drėkina ir ramina sudirgintas ar uždegimo pažeistas gleivines. Sėklos taip pat yra  kalcio, geležies, seleno, skaidulinių medžiagų. Ankščių minkštimą sudaro daug vandenyje tirpių cukrų (40-70 proc.), maždaug 6 proc. balymų, juose taip pat daug rauginių medžiagų- taninų. Ankštyse taip pat yra  baltymų ir sacharozės,  bet nėra krakmolo, todėl  jos  tinka sergantiems cukralige,  turintiems viršsvorio, nėščiosioms ir vaikams. Ceratonijos sėklose nėra krakmolo,  ir sacharozės, todėl jos taip pat tinka sergantiesiems cukriniu diabetu.

Iš ceratonijų yra gaminamas karobas, kuris yra naudojamas  kaip cukraus pakaitalas. Jo skonis primena kakavą ir šokoladą, tačiau jis turi didelį privalumą – jame nėra kofeino ir teobromino, kurie  pasižymi pašaliniais reiškiniais ir sukelia priklausomybės simptomus. Šios dvi medžiagos yra stimuliuojančios, todėl gali irzlumą, nerimą, pykinimą, paspartinti širdies plakimą. Šiuo metu yra laikoma, jog karobo gėrimas ir saldumynai iš karobo yra geriausi šokolado ir kakavos pakaitalai. karobas yra mažai kaloringas, jame labai mažai riebalų, jis yra natūraliai saldus, todėl neskatina poreikio saldumynams.  Jis taip pat padeda organizmui sumažinti cholesterolio įsisavinimą ir skatina žarnyno peristaltiką dėl jame esančio didelio netirpios ląstelienos kiekio.Karobo sudėtyje taip pat yra visa eilė vitaminų -A, B1, B2, B3, bei mineralinių medžiagų: kalcio, fosforo, kalio, magnio, geležies, mangano, bario, vario, nikelio.  Mokslininkai nustatė, kad karobas turi antioksidacinių savybių. Jie siūlo karobą vartoti kasdien bent po 20 g .

Naudojimas medicinoje

Nuo seno džiovintos ir maltos ceratonijų ankštys yra vartojamos gydymo reikmėm. Saldžiųjų ceratonijų preparatais gydomi virškinimo sutrikimai, ypač viduriavimas, o taip pat  ir rėmuo. Iš ceratonijų miltelių gaminamos viduriavimo stabdymo priemonės kūdikiams ( paprastai jose ceratonijos yra maišomos su ryžių ir saulėgrąžų miltais). Manoma, jog viduriavimą stabdantis ceratonijų poveikis yra dėl jose esančių taninų, kurie veikia sutraukiančiai ir antiseptiškai ir taip sutrukdo bakterijoms prisikabinti prie ląstelių sienelių.  Ceratonijų cukrus yra tirštas, gumos pavidalo, todėl jis sutraukia vandenį ir sutirština išmatas, taip sustiprindamas ceratonijų poveikį . Ceratonijų veikimas yra švelnus. Jo eefktyvumas gydant vaikų viduriavimą buvo patvirtintas bent dviem klinikiniais tyrimais.  Ceratonijos taip pat tinka nėščioms moterims ir yra veiksmingas gydant keliautojų viduriavimą .

Išleidimo formos

Yra išleidžiami ceratonijų milteliai, kurie taip pat vadinami karobo vardu, taip pat ceratonijų tyrė.

Dozavimas

Vaikų viduriavimui stabdyti yra rekomenduojama suvartoti iki 15 gramų karobo miltelių per dieną.

Kūdikių viduriavimui reikalingą karobo dozę turi parinkti tik gydantis gydytojas. Taip pat būtina sekti, kad neatsirastų dehidratacijos simptomų.

Suaugusiųjų viduriavimi gydyti rekomenduojama vartoti iki 20 g karobo miltelių per dieną.

Karobo miltelius galima skiesti obuolių tyrele, maišyti su saldžiosiomis bulvėmis ar ryžių miltais.

Ceratonijų tyrė paprastai naudojama vėmimui slopinti. Imama po 1 valgomąjį šaukštą tyrės ir jis skiedžiamas 1 stikline vandens. Paprastai geriamas vakare.

Pašalinis ceratonijų poveikis

Nėra nustatytas.

Ceratonijų sąveika su kitais vaistais

Nėra nustatyta.

Kada ceratonijos preparatų vartoti negalima

Manoma, jog ceratonijos vartojimas įprastinėmis dozėmis yra saugus.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *