Paprastoji kraujažolė

Paprastoji kraujazoleAugalas – Paprastoji kraujažolė

Lotyniškas pavadinimas – Achillea millefolium

Sinonimai – balžiedė, baltažiedė, gajutė, morklapėlis, kraujanosė, kraujinis, kraujučiai, kravauninkas, kruvinžolė, nosrava, pelestė, pipirninkas, seilėtekė, siauranosiai, sruvanosiai, sraujažolė, sruvažolė, straviklė, strujažolė, štrausai, Yarrow Milfoil, Woundwort, Carpenter’sWeed,Achilee, Achillea, Achillea borealis, Achillea lanulosa, Achillea magna, Achillea millefolium, Achillée, Achillée Boréale, Achillée Laineuse, Achillée Millefeuille, Acuilee, Band Man’s Plaything, Bauchweh, Birangasifa, Birangasipha, Biranjasipha, Bloodwort, Carpenter’s Weed, Civan Percemi, Common Yarrow, Devil’s Nettle, Devil’s Plaything, Erba Da Cartentieri, Erba Da Falegname, Gandana, Gemeine Schafgarbe, Green Arrow, Herbe à la Coupure, Herbe à Dindes, Herbe aux Charpentiers, Herbe Militaire, Huile Essentielle d’Achillée, Katzenkrat, Milefolio, Milenrama, Milfoil Millefeuille, Millefolium, Millefolii Flos, Millefolii Herba, Millegoglie, Noble Yarrow, Nosebleed, Old Man’s Pepper, Rajmari, Roga Mari, Sanguinary, Soldier’s Wound Wort, Sourcil de Vénus, Staunchweed, Tausendaugbram, Thousand-Leaf, Wound Wort, Yarrow Essential Oil.

Šeima –Astriniai (Graižažiedžiai) – Asteraceae Dumort. (Compositae Giseke)

Augalo aprašymas

Paprastoji kraujažolė yra daugiametis žolinis, specifinio kvapo plačiai paplitęs augalas. Kraujažoėls išauga iki 20-60 cm aukščio Jų stiebas yra standus, status, viršūnėje šakotas, plaukuotas. Lapai yra 2-3 kartus plunksniškai suskaldyti, apatiniai lapai yra kotuoti, viršutiniai – bekočiai. Lapų forma yra lancetiška.  Žiedynai yra  4-6 mm pločio graižai, susibūrę į tankias skydiškas šluoteles. Kraujažoėls žiedai yra balti, kartais rausvi arba raudoni. Kraujažolės žydi vasaros viduryje: liepos-spalio mėnesį. Jų vaisius yra pailgas lukštavaisis.

Kraujažolės yra paplitusios visos Europos teritorijoje. Lietuvoje jos yra dažnos. Auga laukuose, ganyklose, pakelėse, pamiškėse. Jos mėgsta purias priesmėlio ir priemolio dirvas. Gali būti auginamos kaip vaistažolės. Lietuvoje auga trys kraujažolių rūšys – paprastoji kraujažolė (Achillea millefolium), taip pat čiaudulinė kraujažolė (Achillea ptarmica L.) ir krantinė kraujažolė (Achillea cartilaginea Ledeb. ex Rchb.).

Nuo senų senovės kraujažolės buvo naudojamos žaizdų priežiūrai bei kraujavimo stabdymui. Iš čia ir kilęs jos pavadinimas. Pasak graikų legendų, Achilas kraujažolėmis gydydavęs mūšyje gautas žaizdas.

Naudojamos augalo dalys

Gydymo tikslais yra naudojamos kraujažolės stiebų viršūnėlės ir žiedai. Jos pradedamos rinkti augalų žydėjimo pradžioje. Paprastai yra pjaunamos 15 cm ilgio stiebų viršūnės. Vaistinė medžiaga yra džiovinama pavėsyje, gerai vėdinamoje patalpoje ar specialioje džiovykloje 35-40 °C temperatūroje. Išdžiovintos žolės kvapas yra labai stiprus, specifinis. Ji yra salstelėjusio skonio, pilkai žalios spalvos.

Veikliosios medžiagos

Kraujažolėse gausu eterinių aliejų, iš jų azuleno. Taip pat yra glikoalkaloido achileno. Eterinių aliejų kraujažolėse yra iki 0,8 % eterinio aliejaus. Pagrindinė jų dalis yra azulenai-  chamazulenai, kuriems būdingas priešuždegiminis ir antialerginis poveikis. Kraujažolėse taip pat yra gan daug kartumynų – mono- ir biciklinių seskviterpenai, iš kurių svarbiausi yra  achilicinas, leukodinas, milefolinas.  Manoma, jog šie kartumynai gali padėti užkirsti kelią vėžiui. Turi kraujažolė ir antioksidantų flavonoidų,  taip pat rauginių medžiagų, vitaminų C ir K, karotenoidų, bei organinių rūgščių (acto, izovalerijono, skruzdžių rūgštys). Kraujažolėse aptinkama ir mineralinių medžiagų bei šiek tiek alkaloidų, bei flavonoidų, iš kurių yra svarbiausi achileinas ir stachidrinas. Laboratorinių tyrimų duomenimis šie flavonoidai pasižymi kraujagysles atpalaiduojančiu, arterinį kraujospūdį mažinančiu ir antispazminiu poveikiu.

Pagrindinės veikliosios medžiagos
 • Eteriniai aliejai – linalolis, kamparo, sabinenas azulenas
 • Seskviterpeno laktonai
 • Flavonoidai
 • Alkaloidai (acihleinas)
 • Triterpenai
 • Fitosteroliai
 • Taninai
Naudojimas medicinoje

Kraujažolėms būdingas prakaitavimč skatinantis, arterinį kraujospūdį mažinantis, šlapimą varantis poveikis. Jos yra neblogas šlapimo takų antiseptikas. Neretai kraujažolių dedama į vaistažolių mišinius peršalimui gydyti. Čia jos derinamos su šeivamedžio žiedais ir piprmėtėmis. Kraujažolių taip pat dedama  į apetitą gerinančių , tulžį varančių, priešhemorojinių vaistažolių mišinius. Nuo seno kraujažolėmis gydoma dizenterija ir viduriavimai. Švieži kraujažolių lapai palengvina dantų skausmus bei mėnesinių skausmus. Jos padeda sureguliuoti mėnesinių ciklą ir skatina skrandžio sekreciją. Kosmetikoje jos dedamos į riebios veido odos priežiūros priemones. Kinų tradicinėje medicinoje yra vadinamos I Ching’  lazdelėmis.

Kraujažolės gerina apetitą, veikia bakteriocidiškai, priešuždegimiškai ir spazmolitiškai. Jos skatina tulžies sekreciją ir stabdo kraujavimą. Kraujažolių preparatais gerinamas apetitas, jos naudojamos burnos skalavimui, skrandžio, žarnyno ir gimdos ligų gydymui, beti kaip kraujavimą stabdanti priemonė.

Kraujažoles mėgsta ir kulinarai. Jų dedama į šviežių daržovių salotas, jomis taip pat keičiami apyniai gaminant alų. Seniau buvo vartojamos vietoj uostomojo tabako.

Stiprus kraujažolės  nuoviras veikia kaip insekticidas ir naikina žemės ūkio kenkėjus.

Pagrindinis poveikis

Antispazminis
Sutraukiantis
Kartumynas
Skatina prakaitavimą
Mažina arterinį kraujospūdį
Mažina karščiavimą
Švelniai dezinfekuoja šlapimo takus
Stabdo kraujavimą
Skatina mėnesinių atsiradimą
Veikia priešuždegimiškai

Kraujažolių išleidimo formos

Yra vartojami džiovintos kraujažolių žolės užpilai, tinktūros. Eterinis kraujažolių aliejus yra gaminamas iš augalo žiedų ir naudojamas stazinių susirgimų gydymui.

Tradiciškai yra vartojamos šiais tikslais

Žaizdų gydymui -Dedamos į žaizdas gydančius tepalus
Esant skausmingoms mėnesinėms– padeda sureguliuoti mėnesinių ciklą, mažina gausų kraujavimą ir skausmą mėnesinių metu
Peršalimas ir gripas – dedamos į peršalimą ir gripą gydančius vaistažolių mišinius
Virškinimo skatinimas – vartojamos kaip kartumynas esant nevirškinimui. Dažniausiai vartojama tinktūra.
Kita– gali būti vartojamos sergant šienlige, taip pat skatinti veninei kraujotakai ir veniniam tonusui pagerinti

Dozavimas ir  Liaudiški receptai su kraujažolėmis

Kraujažolių užpilas

Imami 2 valgomieji  šaukštai džiovintos kraujažolės žolės ir  užpilami stikline viena karšto vandens. Uždengiama ir 15 minučių kaitinama vandens vonelėje (kitame inde su verdančiu vandeniu). Paliekama 45 min atvėsti ir po to nukošiama. Jeigu reikia, praskiedžiama virintu vandeniu iki 200 ml (stiklinės tūrio).  Paprastai yra geriama po pusę stiklinės 2-3 kartus per dieną 30 min prieš valgį.

Kraujažolių mišinys vidiniam kraujavimui stabdyti

Imama 1 dalis kraujažolės žolės ir 1 dalis  dilgėlės lapų.

1 valgomasis šaukštas šio  mišinio yra  užpilamas stikline verdančio vandens ir 15 minučių  virinama vandens vonelėje. Paliekama 45 min atvėsti, nukošiama. Geriama po pusę stiklinės 2-3 kartus per dieną.

Kraujažolių mišinys peršalimams gydyti

Imama po 1 dalį džiovintos kraujažolės žolės, šeivamedžio žiedų ir pipirmėtės lapų. 1 arbatinį šaukštelį šio arbatžolių mišinio užplikyti 150 ml verdančio vandens. Leisti pritraukti 10 minučių. Geriama iki 3 kartų per dieną.

Pašalinis kraujažolių vartojimo poveikis
 •  Kraujo krešėjimas  -Kraujažolės skatina kraujo krešėjimą, todėl jų preparatų vartojimą reikėtų nutraukti 2 savaites prieš numatomą chirurginę operaciją.
 •  Diuretinis poveikis  – Kraujažolių preparatai vartojami gydomosiomis dozėmis taip pat gali sukelti mieguistumą ir padidinti šlapimo išskyrimą.
 •  Odos sudirginimo reiškiniai – Švieži kraujažolių lapai gali dirginti odą.
Kraujažolių  sąveika su kitais vaistais
 •  Kraujo krešėjimą reguliuojantys preparatai  -Kraujažolės sąveikauja su kraujo krešėjimą reguliuojančiais preparatais ir silpnina jų poveikį.
 •  Litis – Kraujažolės sąveikauja su ličio preparatais ir mažina jo  išskyrimą su šlapimu.
 •  Skrandžio rūgštingumą reguliuojantys – Kraujažolės sąveikauja su skrandžio rūgštingumą reguliuojančiais preparatais ir silpnina jų poveikį.
 •  Midgomieji  -Kraujažolės gali stiprinti migdomųjų ir raminamųjų preparatų poveikį.
Kada kraujažolės preparatų vartoti negalima

 •  Didelės dozės – Vartojant didelėmis dozėmis kraujažolės gali sukelti galvos skausmus ir galvos svaigimą.
 •  Kraujo ligos  – Kraujažolių negalima vartoti esant padidėjusiam kraujo krešumui.
 •  Alergijos  – Kraujažolių negalima vartoti esant alergijai astrinių šeimos augalams.
 •  Nėštumas  -Kraujažolių negalima vartoti nėščioms moterims, nes jos skatina gimdos susitraukimus ir gali iššaukti persileidimą.
 •  Matinimas krūtimi – Kraujažolių negalima vartoti maitinančioms motinoms ir mažiems vaikams.

Daugiau skaitykite

 • Jonažolė paprastoji – Jonažolė paprastoji – Hypericum perforatum, Hyperici Herba – Jonažolių […]
 • Rozmarinas kvapusis – Rozmarinas kvapusis, rozmarinas vaistinis – Rosmarinus officinalis – […]
 • Vaistinė baltašaknė – Vaistinė baltašaknė – Polygonatum odoratum (Mill.) Druce, Plygonum […]
 • Kvapusis pipiras – Kvapusis pipiras – Pimenta dioica, Eugenia pimenta, Pimento officinalis – […]
 • Amalas paprastasis – Viscum album L. – amalvas, amolas, javaras, jievaras, jovaras, […]
 • Sukatžolė paprastoji – Sukatžolė paprastoji, Paprastoji sukatžolė – Leonurus cardiaca L – Paprastoji […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *