Skėstašakis kamras

Skestasakis kamrasAugalas – Skėstašakis kamras

Lotyniškas pavadinimas – Andrographis paniculata

Sinonimai – Andrographis, Chiretta, chuan xin lian, kalmegh, kirata,Andrographis Paniculata, Andrographolide, Bhunimba, Bidara, Carmantina, Carmantine, Chiretta, Chirette Verte, Chirreta, Chuan Xin Lian, Chuanxinlian, Chuan Xin Lin, Creat, Échinacée d’Inde, Fa-Tha-Lai-Jone, Fa-Tha-Lai-Jone, Gubak, Herba Andrographitis, Indian Echinacea, Justicia paniculata, Justicie, Kalamegha, Kalmegh, Kalmegha, Kariyat, King of Bitters, Kirta, Mahalita, Nabin Chanvandi, Poogiphalam, Roi des Amers, Sadilata, Sambilata, Shivaphala, Supari, Takila, Vizra Ufar, Yavatikta

Šeima – Akantinių

Augalo aprašymas

Skėstašakis kamras yra vienmetis žolinis augalas. Natūralios jo augimvietės driekiasi Indijoj ir Kinijoje. Augalas šviesiamėgis, gali būti auginamas. Žydi Gegužės- Liepos mėnesiais.

Naudojamos augalo dalys

Medicinoje yra naudojami augalo žiedai ir lapai.

Veikliosios medžiagos

Pagrindinės skėstašakio kamro veikliosios medžiagos yra diterpeno laktonai, kurie yra vadinami andrografolidais. Tai karčios medžiagos, kurioms priskiriamas imuninę sistemą stimuliuojantis, priešuždegiminis, vaisingumą slopinantis, kepenis saugantis ir tulžies išsiskyrimą skatinantis poveikis. Seniau buvo teigiama, jog skėstašakis kamras taip pat pasižymi antibakteriniu poveikiu, tačiau moksliškai šio teiginio nepavyko įrodyti.

Skėstašakio kamro naudojimas medicinoje

Skėstašakis kamras yra gerai pažįstamas  bei gan plačiai naudojamas augalas tradicinėje kinų medicinoje  bei Ajurvedoje. Tradiciškai jis yra naudojamas esant virškinimo problemoms (vartojamas kartu su kitais žoliniais preparatais -kartumynais), gyvačių įkandimui ir daugeliui infekcinių susirgimų gydyti. Skėstašakiu kamru gydyta dizenterija ir maliarija. Šiuolakinė medicina šio augalo vartojimą taip pat pripažįsta kai kurių ligų gydymui.

Specifinės skėstašakio kamro vartojimo situacijos

 Peršalimas, viršutinių kvėpavimo takų infekcijos  

Augalas gali palengvinti peršalimo simptomus. Tai yra įrodyta keliais dvigubu aklu metodu atliktais kontroliuojamis tyrimais. Daugiausia vilčių kėlė pradiniai tyrimai, tačiau vėlesnių tyrimų rezultatai buvo kuklesni. Stipriausiu poveikiu prieš peršalimą pasižymėjo standartizuoti kombinuoti skėstašakio kamro preparatai. Augalas buvo skiriamas kartu su Eleuterokoko ištrauka (vadinama Kan jang) .

 Imuninės sistemos stiprinimas, ŽIV infekcija 

Pirminis andrografolidų tyrimas parodė, jog ši medžiaga gali sumažinti virusinį krūvį ir padidinti CD4 limfocitų kiekį. Tačiau tyrimui vartotos preparato dozės sukėlė daug pašalinių reiškinių – galvos skausmus, nuovargį, metalo skonį burnoje, kepenų fermentų padidėjimą. Visi pašaliniai reiškiniai išnyko, nustojus vartoti šį preparatą. Tyrėjams taip ir liko neaišku, ar andrografolidas  šiuo atveju stimuliavo imuninės sistemos ląsteles ar tiesiogiai naikino ŽIV virusą.

 Infekcijos 

Vartojamas kartu su antibiotikais, skėstašakis kamras gali pagerinti infekcinių susirgimų eigą.

 Dizenterija 

Skėstašakio kamro preparatai vartojami kartu su antibiotikais, pagerino sergančiųjų dizenterija būklę ir mažino viduriavimą.

 Virusinis hepatitas 

Pradiniai tyrimai leido manyti, jog skėstašakis kamras gali būti naudingas gydant sergančiuosius virusiniu hepatitu.

Išleidimo formos

Įprastinė išleidimo forma – džiovintų lapų kapsulės arba standartizuoti ekstraktai, kuriuose yra 11.2 mg andrografolido 200 mg ekstrakto.

Vartojimo budas ir dozės

  • Džiovinto augalo žolės yra vartojama  500–3,000 mg iki trijų kartų per dieną.
  • Peršalimui gydyti  buvo skiriama po 100 mg standartizuoto ekstrakto 2 kartus dienoje.
  • Skėstašakio kamro arbatai paruošti imama 1 arbatinis šaukštelis (5g) džiovintos žolės, užpilama 250 ml verdančio vandens. Leidžiama pritraukti 10-15 minučių ir geriama tarp valgių.
Pašalinis skėstašakio kamro poveikis

Skėstašakis kamras pasižymi žarnyną dirginančiu poveikiu, todėl jo preparatus visų pirma rekomenduojama vartoti tarp valgių.

ŽIV infekuoti asmenys vartoję skėstašakį kamrą skundėsi galvos skausmais, nuovargiu, metalo skoniu burnoje. Jiems taip pat buvo nustatytas kepenų fermentų  padidėjimas kraujuje. Pašaliniai reiškiniai išnyko nutraukus šio augalo vartojimą.

Manoma, jog vartojant standartizuotas skėstašakio kamro dozes pašalinių reiškinių nebūna.

Kaip ir kiti kartumynai skėstašakio kamro preparatai gali sukelti rėmenį ar pabloginti skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligės eigą.

Skėstašakio kamro sąveika su kitais vaistais

Augalas nėra gerai ištyrinėtas. Jo sąveika su kitais vaistiniais preparatais nėra žinoma.

Kada skėstašakio kamro preparatų vartoti negalima

Skėstašakio kamro negalima vartoti nėščioms moterims- nes šio augalo preparatai gali sukelti persileidimą. Kadangi augalas nėra gerai ištyrinėtas, jo taip pat nereikėtų vartoti maitinančioms motinoms.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *