Taškuonė ( bakopa)

Bhrami- TaskuoneAugalas – Taškuonė ( bakopa)

Lotyniškas pavadinimas  Bacopa monnieri, Hydrocotyle asiatica Linn.

Sinonimai – brahmi, vandeninė juozažolė, bakopa, bacopa, water hyssop, Gotu kola, Brahma-manduki, Mandukaparni, Indian Pennywort

Šeima – gyslotinių (Plantaginaceae)

Augalo aprašymas

Taškuonė yra vienmetis šliaužiantis vandeninis augalas, kuris savaime auga pelkėse ir vandenyje. Taškuonės gimtinė – Indija. Tačiau jis auga ir Australijos, Azijos, Šiaurės bei Pietų Amerikos bei Europos vandens telkiniuose.  Vakarų pasaulis gerai pažįsta taškuonę kaip akvariume augaintį augalą. Taškuonė yra gerai Ajurvedai pažįstamas augalas. Žmonija ją naudoja bene 3000 metų. Medicininiais tikslais gali būti naudojamos visos augalo dalys, tačiau vaistinėse yra parduodamos taškuonės ištraukos iš augalo stiebų lapų. Taškuonė taip pat naudojama kaip nervų sistemos ir širdies tonikas bei šlapimą varantis augalas.Brahmi taip pat tradiciškai yra vartojama astmos, reumato, sujaudinimo reiškinių ir epilepsijos gydymui.Vakarų mediciną taškuonę prisikiria nootropams ir ją taip pat naudoja smegenų lastelių atjauninimui ir jų veiklos suaktyvinimuibei atminties gerinimui- ypač senyvame amžiuje.

Naudojamos augalo dalys

Gydymo tikslams vartojamos augalo lapų ir stiebų ištraukos.

Veikliosios medžiagos

Taškuonės lapuose yra sterolių, saponinų ir bakozidų. Tai ir yra veikliosios augalo medžiagos. Tyrimais yra įrodyta, jog standartizuoti bakozidų preparatai gerina protines funkcijas ir padeda lengviau mokytis. Taip pat pastebėta, jog brahmi preparatai veikia raminančiai ir mažina depresiją. Manoma, jog brahmi skatina smegenų acetilcholino arba GABA receptorių veiklą. Augalas taip pat turi daug antioksidantų, kurie galimai apsaugo smegenų ląsteles.

Naudojimas  medicinoje

Bhrami yra naudojama atminties gerinimui ir stiprinimui, nerimui slopinti. Teigiama, jog taškuonės perparatai gerina trumpalaikę ir ilgalaikę atmintį, bei gebėjimą mokytis, skatina protinę veiklą.Didina darbingumą, aktyvumą, bendrą organizmo tonusą, taip pat padeda kovoti su stresu, atstatyti išsekusią nervų sistemą. Augalas padeda atjauninti  smegenų lasteles, veikia kaip antidepresantas, mažina nerimą. Jis taip pat stimuliuoja širdies bei kraujagyslių sistemą ir galvos smegenų krajotaką. Jam būdingas antispazminis bei antiuždegiminis poveikis. Jame yra antioksidantų, kurie saugo nuo laisvųjų radikalų. Manoma, jgo taškuonė gali mažinti cholesterolio kiekį kraujyje.

Specifinės taškuonės vartojimo situacijos

 Alzheimerio liga 

Bakopos preparatai gerina atmintį senyvo amžiaus žmonėms-  sveikiems ir senstantiems suaugusiesiems, įskaitant  net tuos, kurie kenčia dėl amžinio  atminties pablogėjimo.

 Smegenų kraujotakos gerinimas 

Brahmi spiritinis ekstraktas stiprina acetilcholino poveikį ir  gerina smegenų kraujotaką.

 Raumenis atpalaiduojantis poveikis 

Brahmi ekstraktai atpalaiduoja kraujagyslių raumenis, taip pat atpalaiduoja žarnyno bei kvėpavimo takus kontroliuojančias struktūras.

 Nerimas, Epilepsija, Panikos reiškiniai 

Augalas tradiciškai vartojamas šių būklių gydymui, tačiau mokslinių duomenų pagrindžiančių tokį panaudojimą nėra.

Ką apie taškuonę sako Ajurveda?

Hindi kalboje brami yra vadinama Brahma-manduki, Mandukaparni. Anglų kalboje ji yra žinoma kaip Gotu Kola, Ajurvedoje yra naudojama taškuonės žolė. Taškuonės energija yra karti-šalta- saldi VPK=
Ji veiki visus organizmo audinius, išskyrus dauginimosi audinius. Pagrindinis jos poveikis yra kraujui, kaulų čiulpams ir nervams.
Taškuonė veikia kraujotakos, virškinimo organų, nervų, kvėpavimo, išskiriamąją, dauginimosi ir sekrecinę organų sistemas.
Taškuonės poveikis yra organizmą stiprinantis, diuretinis, karščiavimą mažinantis, nervų sistemą raminantis, atjauninantis.
Taškuonė Ajurvedoje yra laikoma geriausiu smegenų ląsteles atjauninančiu augalu, ji veikia nervų sistemą ir skatiną mąstymą. Gydydmui taip pat naudojama kaip antinksčius valantis augalas, astmos, gydymui, kraujo valymui, žarnu susirgimų, AIDS, traukulių, kosulio, egzemos, elefantiazės, epilepsijos, pamišimų, hiopochondrijos, karščiavimų (įskaitant ir intermituojančių), gerklės užkimimo, plaukų slinkimo, širdies ligų gydymui bei kaip širdį stiprinanti priemonė. Brahmi padeda gydyti padidėjusį arterinį kraujospūdį, balso užkimimus, skatina imuninės sistemos veiklą, gydo nemigą, kepenis, skatina ilgaamžiškumą, skiriama esant padidėjusiems limfmazgiams, easnt atiminties sutrikimams, nervų ligoms, psoriazei, reumatui, senatvės reiškiniams, lėtiniams ir sunkiai gydomiems odos susirgimams, stabligei, bendram silpnumi.
Ajurvedoje yra naudojamos taškuonės ištraukos, užpilai, nuovirai, džiovintos žolės milteliai ir ghi aliejus.

Taškuonės išleidimo formos

Yra išleidžiamos džiovintos žolės kapsulės ir standartizuotos ištraukos.

Dozavimas

Tradiciškai yra rekomenduojama naudoti nuo 5 iki 10 g džiovintos taškuonės žolės per dieną.

Klinikiniai tyrimai rekomenduoja per dieną vartoti nuo 300 iki 450 mg standartizuotos taškuonės ištraukos, kurios sudėtyje yra 55% bakozidų.

Pašalinis taškuonės  poveikis

 Burnos džiūvimas  -Vartojant taškuonę rekomenduojamomis dozėmis pašalinių reiškinių pastebėta nebuvo, tačiau klinikinių tyrimų metu buvo pastebėtas burnos džiūvimas, pykinimas, viduriavimas ir raumenų nuovargis.

 Vaisingumas  – Laboratorinių tyrimų duomenys su gyvūnais parodė, jog taškuonės vandeninės ištraukos gali slopinti spermos gamybą, mažinti spermijų skaičių.

Taškuonės sąveika su kitais vaistais – Augalas nėra pakankamai gerai ištyrinėtas. Sąveikos su kitais vaistais kol kas nestebėta.

Kada  taškuonės preparatų vartoti negalima  Nėštumas, maitinimas krūtimi  – Augalas nėra labai gerai ištyrinėtas, todėl taškuonės preparatų nereikėtų vartoti nėščioms ir maitinančioms motinoms, bei mažiems vaikams.

Daugiau skaitykite

  • Valgomasis svogūnas – Valgomasis svogūnas – Allium cepa – cibulis, cibulė, čibulis, Allii Cepae […]
  • Kašmyrinis putveinis – Kašmyrinis putveinis – Swertia chirata,  Gentiana chirata […]
  • Indinis tamarindas – Indinis tamarindas – Tamarindus indica – Imlee, Imli, Tamarin, […]
  • Paprastasis kmynas – Paprastasis kmynas – Carum carvi, Fructus carvi – akmynas, ikmynas, […]
  • Ciberžolė dažinė – Curcuma longa, Curcumae Longae Rhizoma – Kurkuma, Indiškasis […]
  • Tanidinė akacija – Tanidinė akacija – Acacia catechu – Akacija katechu, Katechu, catechu, black […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *