Ciberžolė dažinė

Augalas –Ciberžolė dažinė, Dažinė ciberžolė

Ciberzole

Lotyniškas pavadinimas – Curcuma longa, Curcumae Longae Rhizoma

Sinonimai – Kurkuma, Indiškasis šafranas, raudonasis valerijonas, Turmeric, Indian saffron, curcuma, Indian saffron, Indian valerian, Jiang huang radix, red valerian, Curcuma aromatica, Curcuma domestica, Curcumae longa, Curcumae Longae Rhizoma, Curcumin, Curcumine, Curcuminoid, Curcuminoïde, Curcuminoïdes, Curcuminoids, Halada, Haldi, Haridra, Indian Saffron, Nisha, Pian Jiang Huang, Racine de Curcuma, Radix Curcumae, Rajani, Rhizoma Cucurmae Longae, Safran Bourbon, Safran de Batallita, Safran des Indes, Turmeric Root, Yu Jin.

Šeima – Imbierinių (Zingiberaceae)

Augalo aprašymas

Ciberžolė yra daugiametis žolinis augalas, Ciberžolės yra aukštos. Jos užauga iki 1 m aukščio. Jų šaknys- šakniagumbiai, sudarantys ištisą požeminę sistemą.Iš šakniagumbių  išauga iki 90 cm ilgio požeminiai stiebai. Ciberžolės lapai yra  dideli, lancetiškos formos. Žiedai violetinės spalvos. Natūraliai ji auga Indijoje,  bei kitose subtropinėse šalyse- Azijoje, Kinijoje ir kitur. Ji nuo seno naudojama Ajurvedoje bei Tradicinėje Kinų medicinoje bei tradicinėje Azijos virtuvėje.

Naudojamos augalo dalys

Gydymui yra naudojami augalų šakniastiebiai ir kurkumino ištraukos. Vaistams ir maistui yra vartojama ciberžolės šaknis arba šakniastiebiai, kurie yra kasami rudenį. Jie yra plaunami karštu vandeniu , kad prarastų daigumą ir įgytų geltoną spalvą.  Po to jie yra sudžiovinami ir sumalami į geltonos spalvos miltelius.Ciberžolės miltelius spintelėje laikyti galima neribotą laiką, nes jie yra yra natūralus antiseptikas. Saugant yra svarbu kad ji būtų gerai ir sandariai supakuota ir apsaugota nuo šviesos.

Ciberžolės milteliai plačiai naudojami kulinarinėms reikmėms. Ji laikoma universaliausiu prieskoniu pasaulyje, iš jos gaminami kario milteliai. Nedideli kario miltelių kiekiai (ant peilio galiuko) yra vartojami geltoniems ryžiams paruošti. Ji tinka sriuboms, blynams, sūriams, bandelėms, troškiniams, bulvytėms, saldumynams, karštam pienui pagardinti. Patiekalus ji nudažo auksine spalva.

Jos taip pat yra plačiai naudojamos  kosmetikoje, kaip odą apsauganti priemonė. Šis augalas gali padėti išnaikinti skruzdėles iš namų.

Veikliosios  ciberžolės medžiagos

Ciberžolėje yra geltonų pigmentų diariheptanoidų, kurie neretai vadinami bendru vardu kurkuminu. Eterinio aliejaus joje yra aptinkama iki 7,2%.Šie pigmentai yra stiprūs antioksidantai. Jie stabdo vėžinių ląstelių augimą, vystymąsi ir progresiją. Ypač storžarnės vėžio ląstelių. Taip pat sukelia ląstelių apoptozę. Manoma, jog ciberžolė yra naudinga vėžio profilaktikos priemonė, ypač vėžio rūšių kurias sukelia tabako rūkymas, benzo ir alfa pirenai, nitrozaminai. Kurkuminas taip pat stabdo lipidų peroksidaciją, veikia priešuždegimiškai ir stabdo artrito pasireiškimus. Jis taip pat yra arachidoninės rūgšties ir jos apykaitos inhibitorius.
Laboratorines žiurkes ciberžolė apsaugo nuo doksorubicino nefrotoksinio poveikio. Ji skatina baltųjų kraujo ląstelių gamybą, didina makrofagų fagocitinį aktyvumą ir stiprina imunitetą.
Kurkuminas taip pat sumažina potrauminius raumenų pažeidimo reiškinius, slopina virusų ( įskaitant ŽIV ir hepatito) replikaciją. Jis taip pat slopina antitrombocitinį aktyvumą, tačiau išsaugo prostaciklino poveikį.
Kitos ciberžolės aktyviosios medžiagos yra seskviterpenai, kurių yra 3%–5%. Svarbiausi yra seskviterpenų ketonai – arturmeronas, zingiberenas, felandrenas. Visiems jiems būdingas priešgrybelinis, antibakterinis, priešždegiminis, antihistamininis, choleretinis poveikis.
Yra ciberžolėje ir antioksidantų – turmerino, kuriam būdingas antioksidacinis, antimutageninis ir DNR apsaugantis poveikis. Joje taip pat aptikta ir ukonanų – Ukonano -A ir Ukonano-D. Jiems būdingas fagocitinis aktyvumas, retikulioendotelinę sistemą skatinantis poveikis. Jie slopina chemikalus karcinogenus .
Ciberžlės dervos yra daugiausia sudarytos iš kurkuminoidų.

 Ciberžolės ištrauka yra vertinama kaip stiprus antioksidantas, priešgrybelinė, priešuždegiminė, kepenis sauganti ir nuo vėžio apsauganti priemonė .

Maistinė kurkumino vertė taip pat yra didelė. Karyje yra vitamino A, karotenoidų,vitaminų C ir Ebei  mineralų.Taip pat aptinkama ir kalcio, geležies, fosforo bei jodo,  vitaminų B1, B2, B3. Karyje yra aromatinio aliejaus B-kurkumino, kuris gerina veikia žarnyno, inkstų veiklą bei  tulžies išsiskyrimą. Kurkumino antioksidacinis poveikis yra prilytiniamas  vitaminų C ir E poveikiui. Jis slopina riebalų peroksidacijos reakcijas ir taip apsaugo riebalų turintį maistą nuo sugedimo. Kurkumino neretai dedama į sviestą, margariną, sūrius, kario miltelius, garstyčias ir kitus geltonos spalvos maisto produktus.Teksaso universitete atliktų tyrimų rezultatai parodė, kad kurkuminas net sergant krūties vėžiu sulėtina vėžio ląstelių plitimą į plaučius.

Indų mokslininkai nustatė, kad kurkuma  sergantiems artritu pacientams kurkuma  mažina patinimą lygiai taip pat kaip nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo, tik sukelia žymiai mažiau pašalinių poveikių. Yra preliminarinių tyrimų, leidžiančių manyti, jog kurkuminas gali būti efektyvi inkstų akmenligės profilaktikos priemonė.
Kurkuma naudinga sergantiesiems katarakta, krūties vėžiu, gaubtinės žarnos vėžiu, limfoma. Ji taip pat naudinga gydant hipercholesterolemiją.  Suvartojant po 500 mg kurkumino per dieną mažėja cholesterolio kiekis .
Kurkuma padeda išvalyti organizmą nuo jį žalojančių toksinių medžiagų: alkoholio, chemikalų, kai kurių vaistų poveikio.

Farmakokinetika

Kurkuminas yra sunkiai įsisavinamas virškinamajame trakte ir tik nedidelė jo dalis yra aptinkama tulžyje, kepenyse ir inkstuose bei riebaliniame audinyje.

Naudojimas medicinoje

 Ciberžolė skatina tulžies išsiskyrimą  ir nutekėjimą, dėl ko greičiau yra suvirškinami riebalai.

 Dažinės ciberžolės preparatai taip pat naudinga sutrikus virškinamojo trakto veiklai . Ji slopina fermentacijos procesus, dujų išsikyrimą, gerina virškinimą ir yranaudojama kaip vidurių pūtimą mažinanti priemonė, tinka apetitui skatinti.

 Kurkuma taip pat veikia kaip natūralus  švelniai veikiantis antibiotikas . Tačiau tuo pat metu ji nesutrikdo virškinamojo trakto veiklos, nenaikina žarnyno mikrofloros ir nekenkia kepenims. Ciberžolė skatina žarnyno mikrofloros aktyvumą ir  taip pat gerina virškinimą.

 Ciberžolės valo iš organizmo toksinus . Ajurvedoje ciberžolės milteliais yra sustabdomi kraujavimai ir skatinamas žaizdų gijimas.  greičiau gyja. Ciberžolė išoriškai naudojama gydyti egzemai, votims. Indijoje ciberžolės naudojamos gydant i vabzdžių įkandimus, odos bėrimus, niežus. Augalas plačiai naudojamas kosmetikoje, jos neretai  dedama į antiseptinius tepalus.

 Tradiciškai ciberžolės milteliai yra naudojami kaip priešuždegiminė, tulžies gamybą skatinanti, priešopinė, kepenis apsauganti ir antioksidacinė priemonė .

Ciberžolės šutekliai su neem naudojami niežų gydymui. Pasiekiamas 97% išgijimas. Ji taip pat naudojama mėlynių, kraujosrūvų, egzemos gydymui, plaukų augimo slopinimui. Ciberžolės naudojamos gydant kepenų susirgimus ir geltą. Jos yra puikus tonikas, gerina virškinimą, slopina dujų kaupimąsi ir pilvo skausmus.

Specifinės ciberžolės vartojimo situacijos

 Vėžio profilaktikos priemonė  Manoma, jog kurkuma yra naudinga vėžio, ypač plonžarnių, gimdos kaklelio ir kepenų vėžio profilaktikos priemonė.

 Sąnarių uždegimai  Kurkuma mažinaskausmą ir uždegiminius reiškinius esant osteoartritui ir reumatoidiniam artritui. Naudinga esant uždegimams po operacijų. Gydymui ją galima vartoti kartu su sarsaparila, imbieru ir bosvelija. Kelių osteoartrito gydymui ciberžolės derinys su imbieru ir vitanija buvo efektyvesnis nei placebo.

 Padidėjęs cholesterolio kiekis  Kurkuma mažina cholesterolio ir trigliceridų kiekį, taip pat gali būti naudinga aterosklerozės profilaktikos priemonė.

 Kepenis apsaugantis poveikis  Kurkuma apsaugo kepenų ląsteles ir didina gliutationo kiekį bei fermento gliutationo-S tramsferazės aktyvumą. Ją galima derinti su tikruoju margainiu ( milk thistle),picrorrhiza ir šizandra gydant lėtinius ir ūminius kepenų susirgimus.

 Skrandžio opos  Kurkuma mažina skrandžio skausmus ir skatina skrandžio opų gijimą. Taip pat gali būti naudinga esant dirglios storosios žarnos sindromui.

Ką apie ciberžolę sako Ajurveda?
Ciberžolė yra sutraukiančio (rišančio) skonio prieskonis. Kūno audinius ji veikia  stiprinančiai, tankinančiai, taip pat išsaugo  išsaugo drėgmę.

 Laikoma, kad ciberžolė ramina, švarina ir skaidrina bei stiprina psichiką, užkerta kelią Alzheimerio ligai .
Ajurvedoje ji yra vertinama kaip priešuždegiminė, stimuliuojanti, gydanti nusilpusius raumenis, gydanti dvylikapirštės žarnos opaligę, cukraligę, valanti toksinus iš kraujo, stabdanti trombocitų formavimąsi, mažinanti cholesterolio kiekį, šlapimą skatinanti priemonė. Ciberžolė veikia prieuždegimiškai, nuskausminančiai, mažina osteoartrito simptomatiką. Ciberžolė  taip pat yra labai naudinga kepenų bei tulžies veiklą skatinanti priemonė, nes varo tulžį, o taip pat gydo tulžies pūslės akmenligę.

 Peršalus gerklė skalaujama su ciberžole.Taip yra pašalinamos gleivės, raminama, gydoma ir dezinfekuojama gerklės gleivinė, sumažinamas gerklės skausmas ir perštėjimas.

 Hemorojus –  pusę arbatinio šaukštelio ciberžolės sumaišyti su vienu arbatiniu šaukšteliu ghi ir prieš miegą sutepti skaudamas  vietas.

 Laktozės netoleravimas  – ciberžolė skaido pieno cukrų. Ją galima dėti į pieną ir pavirinti.

 Anemija – į vieną puodelį natūralaus  jogurto (be priedų) įmaišyti 1 arbatinį šaukštelį ciberžolės ir gerti ryte ar dieną. Negeriama  po saulėlydžio, kad nesigamintų gleivės ir nedidėtų kapha doša.

 Antimikrobinis tepalas  – Ciberžolės pasta iš vienos dalies ciberžolės ir dvijų dalių  ghi sviesto Ajurvedoje yra naudojama kaip antimikrobinis,senėjimą lėtinantis, odos tonusą gerinantis tepalas.

 Kosmetinė kaukė – Įmaišius šiek tiek ciberžolės į ghi, medų ar sezamo aliejų, ją galima naudoti kaip kosmetinę kaukę. Ji neblogai gydo spuogelius, žaizdeles, išlygina odos spalvą,  smulkias raukšleles, taip pat valo odą. Ciberžolės pigmentai  įsigeria į odą, dėl to geriau tokią kaukę palikti savaitgaliui, kai kitą dieną niekur nenumatėte eiti. Kaukę reikia nuvalyti aliejumi, nes pigmentas netirpsta vandenyje.

Ciberžolės vartojimo formos

Iš džiovintos ciberžolės šaknies yra gaminami milteliai, sultys, ištraukos, aliejai, tinktūros,  įvairūs saldumynai bei prieskoniai ( iš jų populiariausias yra karis ir kario milteliai). Išoriniam vartojimui yra gaminamos ciberžolės pastos, aliejus, tepalai. Taip pat gaminamos standartizuotos ciberžolės ištraukos, arbatos, tinktūros.

Yra svarbu atskirti kas yra ciberžolė, ciberžolės ekstraktas ir standartizuotas kurkuminas. Visiems jiems būdingas priešuždegiminis, kepenis apsaugantis ir antioksidacinis poveikis.  Tačiau ciberžolės ekstraktui yra būdingas skrandžio gleivinę apsaugantis poveikis, o didelės kurkumino dozės skrandžio gleivinę dirgina ir gali sustabdyti skrandžio gleivių gamybą . Yra laikoma, kad kurkumino ekstraktas veikia stipriau nei ciberžolės ekstraktas. Tačiau nėra atlikta šį teiginį patvirtinančių mokslinių tyrimų.

Ciberžolės kapsulės gali būti  išleidžiamos po 100 mg, 450 mg.

Ciberžolės dozavimas

Ciberžolės milteliai įprastai ir jų galeniniai ekvivalentai yra vartojami nuo 1.5 iki 4 g per dieną. Ciberžolės įsisavinimą skatina juodieji pipirai ir lecitinas.

Standartizuotas ciberžolės ekstraktas, kuriame yra  95% kurkumino įprastai yra vartojamas po 350 mg du kartus dienoje.

Ciberžolės kapsulės dažniausiai vartojamos 400 mg kapsulės ar tabletės 3 kartus per dieną

Ciberžolės ištrauka yra ruošiama iš  0.5 arbatinio šaukštelio džiovintos ciberžolės šaknies miltelių  ir 250 ml karšto vandens. Šaknis užplikoma ir paliekama 10-15 minučių, kad pritrauktų. Geriama 2 kartus dienoje.

Ciberžolės tinktūra (1:2 arba 1:5, 60% alkoholio): 40 – 80 lašų  (2–4 ml) iki 2-3 kartų per dieną.

Pašalinis ciberžolės poveikis

Ciberžolės maistui ir gydymo tikslams yra vartojamos ne vieną šimtmetį. Šiai dienai yra laikoma, jog vartojant ciberžoles įprastinėmis dozėmis nebūna pašalinių ir toksinių ciberžolės vartojimo reiškinių. Pašaliniai reiškiniai dažniausiai atsiranda vartojant didesnes nei įprasta kurkumos dozes.

 Esant alergijos reiškiniams  gali vystytis alerginis kontaktinis dermatitas.

 Ilgą laiką vartojant  didels kurkumino turinčių preparatų dozes gali būti sudirginta skrandžio gleivinė ir slopinama mucino gamyba.

 Dideli kurkumos kiekiai  stabdo kraujo krešėjimą.

 Didelės ciberžolės ar kurkumino dozės gali slopinti vaisingumą .

Ciberžolės sąveika su kitais vaistais

Ciberžolės preparatų nereikėtų vartoti kartu su kraujo krešėjimą veikiančiais preparatais bei nesteroidiniais priešuždegiminiais preparatais, nes didėja nukraujavimo rizika.

Ciberžolės preparatų nereikėtų vartoti su imunosupresantais- gali slopinti jų poveikį. Ji nevartotina kartu su vėžį gydančiais preparatais.

Kada ciberžolės preparatų vartoti negalima
 Tulžies takų ir kepenų ligos  -Izoliuoto kurkumino negalima vartoti esant tulžies pūslės akmenligei ir tulžies pūslės obstrukcijos reiškiniams, nes kurkuminas skatina tulžies pūslės susitraukimus. Taip nevartojama sergant hepatitais.

 Nevaisingumas  – Ciberžolės nereikėtų vartoti siekiantiems pastoti ar gydantis nevaisingumą.

 Kraujo ligos – Ciberžolės nereikėtų vartoti esant kraujo krėšėjimo sutrikimams- ypač prailgėjus kraujo krešėjimui.

 Virškinamojo trakto ligos  – Ciberžolės nereikėtų vartoti sergant skrandžio opalige, pankreatitu  ar esant padidėjusiam skrandžio rūgštingumui.

 Nėštumas – Ciberžolę reikėtų vengti vartoti nėštumo metu. Dideli ciberžolės kiekiai gali skatinti kraujo pritekėjimą į gimdą. JAV organizacija The American Herbal Products priskiria ciberžolę prie gimdą stimuliuojančių preparatų.

 Imuninės sistemos ligos – Ciberžolę reikėtų atsargiau vartoti esant imuninės sistemos susirgimams.

Liaudiški receptai su ciberžole

Ciberžolė nuo sąnarių skausmų

1/2 arbatinio šaukštelio ciberžolės ištirpinti 1 puodelyje šilto pieno. Galima pagardinti medumi. Gerti vakare prieš miegą. Per kelias savaites sąnarių skausmai tikrai sumažės.

Ciberžolės nuo viduriavimo ir vidurių pūtimo

1 arbatinį šaukštelį ciberžolės miltelių išmaišyti 1 vandens stiklinėje. Geriama po 1/2 stiklinės prieš valgį.

Ciberžolės nuo slogos ir sinusitų

Nosies glevinė plaunama sūdytu vandeniu su kurkumos milteliais. Palengvina gleivių išsiskyrimą, dezinfekuoja nosies ermę. Imama 1/2 arbatinio šaukštelio ciberžolės, 1 arbatinis šaukštelis druskos ir ištirpinama 400 ml šilto vandens.

Ciberžolės gerklei skalauti

1/2 arbatinio šaukštelio kurkumos ir 1/2 arbatinio šaukštelio druskos ištirpinti 1 stiklinėje šilto vandens. Šiuo tirpalu skalauti gerklę. Mažina gerklės skausmus ir uždegimą.

Ciberžolės nudegimams gydyti

Sumaišomos ciberžolės ir alavijo sultys lygiom dalimis. Šia košele tepti nudegimus. Mažina skausmą ir skatina žaizdos gijimą.

Ciberžolės astmos ir peršalimų gydymui

1/2 stiklinės šilto pieno ištirpinti 1/2 arbatinio šaukštelio kurkumos. Gerti ant tuščio skrandžio 2-3 kartus per dieną. Peršalus galima gerti ir daugiau.

Kurkuma anemijos gydymui

¼ arbatinio šaukštelio ciberžolės sumaišyti su medumi ir gerti ant tuščio. Padeda atstatyti geležies kiekį. Esant reikalui galima didinti iki 1/2 arbatinio šaukštelio kartui.

Kurkuma akių uždegimų gydymui

2 arbatinius šaukštelius kurkumos užpilti 500 ml vandens ir užvirinti. Pavirinti tol, kol nugaruos pusė vandens kiekio. Atvėsinti. Lašinama į akis 3-4 kartus per dieną. Mažina uždegimo reiškinius.

Kurkuma ir cukraligė

Sergant cukralige rekomenduojama suvartoti 500 g kurkumos ir 1 mumijo tabletę per dieną cukraus kiekiui kraujyje reguliuoti.

Odos baltmių (vitiligo) gydymui

250 g kurkumos miltelių užpilti 4 litrais vandens ir virti ant mažos ugnies 8 valandas. Po to išgarinti tirpalą iki pusės pradinio kiekio ir pridėti 300 ml garstyčių aliejaus. Aliejų supilti į tamsaus stiklo butelį. Tepti baltas dėmes 2 kartus per dieną, ne trumpiau kaip 1 mėnesį laiko.

Daugiau skaitykite

  • Tanidinė akacija – Tanidinė akacija – Acacia catechu – Akacija katechu, Katechu, catechu, black […]
  • Valgomasis svogūnas – Valgomasis svogūnas – Allium cepa – cibulis, cibulė, čibulis, Allii Cepae […]
  • Amla- indiškasis lapainis – Amla- indiškasis lapainis – Emblica officinalis, Phyllanthus emblica, Phyllanthus […]
  • Kašmyrinis putveinis – Kašmyrinis putveinis – Swertia chirata,  Gentiana chirata […]
  • Slyvinis gvazdikmedis – Slyvinis gvazdikmedis – Syzygium cumini –  Jambun, Jambolan, […]
  • Baltasis santalas – Baltasis santalas – Santalum album – Sandalmedis, White […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *