Bendroji apžiūra sergant kepenų ligomis

Bendroji apžiūra sergant kepenų ligomis

Apžiūros metu yra įvertinama

I.Sąmonės būklė

Sergant kepenų ligomis ji  gali būti  normali ar svyruoti nuo pritemusios iki komos. Būdinga hepatinei encefalopatijai.

II. Tipiška kūno sandara

Sergantiesiems kepenų ligomis yra būdingos plonos galūnės ir didelis pilvas. Būdingas kepenų cirozės ir vėžio požymis.

III. Odos pakitimai

1) Gelta. Jos buvimą galima įvertinti tik natūralioje dienos šviesoje, patalpos sienos, patalynė ar ligonio rūbai neturi būti gelsvos spalvos. Jei oda nėra pageltusi, apžiūrima sklerų spalva. Jei jų spalva normali,  turi būti apžiūrėtas gomurys ir liežuvio šaknis. Čia  kur pirmiausia atsiranda pageltimas. Švelnaus citrininio atspalvio gelta yra būdinga prehepatinei geltai, rausvo atspalvio – hepatoceliulinei geltai, žalsvo – cholestazinei geltai.
2) Nukasymai odoje atsiranda dėl odos niežulio .
3) Kraujosrūvos- ekchimozės ar hematomos, kraujuojančios dantenos.
4) Kraujagyslinės žvaigždutės (teleangiektazijos). Tai proliferavusių periferinių kraujagyslių židiniai – nuo centrinės, šiek tiek iškilusios, zonos į šalis besidriekiantys kapiliarų “siūlai”. Atsiranda sutrikus estrogenų inaktyvacijai kepenyse.
5) Delnų eritema. Paspaudus rausvą delno sritį ji pabąla, tačiau atleidus – tuojau pat vėl parausta. Jos priežastis yra sutrikusi estrogenų inaktyvacija kepenyse.
6) Ksanteliazmos. Tai lipidų sankaupos odoje, dažniausiai vidiniuose akių kampuose, stebimos kaip gelsvos, šiek tiek iškilusios sritys. Atsiranda skai sutrinka lipidų apykaita kepenyse.

IV. Kontraktūros

Diupiuitreno (Dupuytren) kontraktūra. Tai delnų fascijos pakitimai, dėl kurių sustorėja ir sutrumpėja fascijos fibrozinės skaidulos ir vienas ar daugiau pirštų traukiasi prie delno.

V. Pilvo padidėjimas

Bendras pilvo padidėjimas dėl susikaupusio ascito.

VI. Hepatosplenomegalija

Gali būti matomi  ar čiuopiami iškilumai po šonkaulių lankais. Vietinis dešinės pašonės iškilumas esant  padidėjusioms kepenims ar kairės pašonės iškilumas- kai padidėja blužnis..

VII. Portalinių venų išsiplėtimas

Esant kepenų susirgimams gali būti matomas išsiplėtęs pilvo sienos venų tinklas – caput medusae. Esant portinei hipertenzijai, kai veninis kraujas iš v. portae sunkiai prateka per kepenis į v.cava inf., ilgainiui susiformuoja galingos portokavalinės kolateralės, apeinančios kepenis. Kolateralės pilvo sienoje būna šsidėsčiusios nuo bambos į išorę visomis kryptimis.

VIII. Hipoproteineminiai pabrinkimai

IX.Rankų pirštų tremoras

Taip pat yra hepatinės encefalopatijos požymis. Jis nustatomas paprašius ligonį ištiesti į priekį rankas, plaštakas su pirštais užvertus į viršų. Tokioje padėtyje rankos laikomos 20 sek. Jei tremoras atsiranda vėliau, testas laikomas neigiamu.

X. Endokrininiai pokyčiai

Vyrams gali būti aptinkama ginekomastija. Moterims dažniausiai būna sunykę krūtys, išslinkę pažastų, gaktos srities plaukai.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *