E 211 – maisto priedas

E 211 – maisto priedas

Maisto priedo pavadinimas -Natrio benzoatas, Sodium benzoate, Benzoic acid sodium salt, benzenecarboxylic acid sodium salt, dracylic acid sodium salt, phenylcarboxylic acid sodium salt, Бензоат натрия

Klasė– konservantas

Cheminis junginys– benzenekarboksilinės rūgšties natrio druska

Kas tai yra?

Benzoinė rūgštis, beonzoatai ir benzoinės rūgšties esteriai yra aptinkami daugelyje vaisių ir uogų. Gamtoje daugiausia benzoinės rūgšties yra spanguolėse. Nedidaug benzoatų yra grybuose, cinamone, gvazdikėliuose. Jų šiek tiek susidaro ir rūgstant pienui. Benzoinė rūgštis naudojama maistui konservuoti yra išgaunama iš tolueno arba benzoino dervos. Maistą su benzoine rūgštimi gali vartoti visų religijų atstovai ir vegetarai bei veganai.

Savybės

Benzoinė rūgštis ir kiti benzoatai yra naudojami maisto produktų konservavimui, taip pat dedama į žemos kokybės maisto produktus kaip maskuojanti skonį medžiaga. Daugiausia veikia grybelius ir mieliagrybius ir kai kurias bakterijas. Veiksmingiausia yra kai aplinkos pH yra didesnė nei 5( šiek tiek rūgštinė arf neutrali). Didesnės benzoinės rūgšties koncentracijos priduoda rūgštų skonį maisto produktams. Leistina dienos norma yra iki 5 mg/kg kūno svorios. Maisto pramonėje yra labiau mėgstami kiti benzoatai, nes jie geriau tirpsta vandenyje. Tokį patį poveikį turi ir benzoinės rūgšties derivatai – natrio, kalio, kalcio druskos (E211, E212, E213). Benzoinė rūgštis ir jos druskos, reaguodamos su askorbo rūgštimi (vitaminu C), gali skilti į pavojingus darinius (benzeną, kuris sukelia vėžį). Natrio benzoatas gali pažeisti ląstelių DNR ir sukelti su tuo susijusias ligas.

Maisto priedo saugumas– Maisto priedas gali būti pavojingas sveikatai. Teigiama, jog vartojant leistinomis dozėmis, pašalinių reiškinių beveik nepastebėta.

Maisto priedo šalutinis poveikis

Benzoinė rūgštis ( E 211)  atpalaiduoja histaminą ir daugiausia sukelia pseudoalergines ir alergines reakcijas, dilgėlinę, gali sukelti anafilaksiją. Taip pat gali išprovokuoti neurodegeneracines ligas (Parkinsono ligą, išsėtinę sklerozę, Alzheimerio ligą), paankstinti senėjimą. Vartojamas kartu su maisto dažikliais išprovokuoja hiperaktyvumą vaikams. Nerekomenduojamas vaikų mitybai.Gali išprovokuoti astmos priepuolius, ypač sergančiųjų aspirinine astma.

Kokiuose maisto produktuose gali būti šio maisto priedo?

Natrio benzoato gali būti dedama į  mėsos padažus, ikrus, mišinius kepiniams, vaisių pyragus, margariną, marinuotus agurkus, ananasų sultis, krevetes, salotų padažus, sojos padažus, saldainius, alyvuoges. Jo gali būti piene, mėsos produktuose, prieskoniuose, kepiniuose, saldainiuose- čiulpinukuose, gazuotuose gėrimuose. Ypač daug jo dedama į gazuotus vaisvandenius- čia jo koncentracija kartais siekia iki 25 mg/250 ml gėrimo. Gali būti dedamas į daugelį vaistinių preparatų, burnos skalavimo priemones, sirupus nuo kosulio.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *