Pakaitinė hormonų terapija

Pakaitinė hormonų terapija – kas tai yra?

Pakaitinė hormonų terapija (PHT) yra menopauzės metu taikomas gydymas, siekiant atstatyti moteriškų lytinių hormonų kiekį menopauzės pradžioje ir vėliau. Moters menstruacinį ciklą reguliuoja estrogenas ir progesteronas. artėjant menopauzei šių hormonų gamyba mažėja, o menopauzės metu sumažėja dar labiau.

Pakaitinės hormonų terapijos tikslai
 • 1.Susilpninti su estrogenų kiekio sumažėjimu susijusius reiškinius- karščio bangas, mieguistumą, nuotaikų kaitą.
 • 2. Gydyti makšties sausumą ir makšties atrofiją.
 • 3. Sumažinti menopauzės metu atsirandančius gretutinius susirgimus.

1998 metais buvo pradėta palankiai kalbėti apie pakaitinę hormonų terapiją. Tačiau 2002 metais buvo publikuoti tyrimų duomenys, kurie patvirtino, jog PHT taikymas ženkliai padidino kraujagyslių ligų, insulto, tromboembolijų ir krūties vėžio atvejų skaičių. Nuo 1995 iki 2001 JAV metų moterų amžiaus grupėje tarp 50-74 metų PHT buvo išaugęs nuo 33% iki 42%. Tačiau pradedant 2003 metais šis gydymo metodas buvo taikomas tik 28%.

Šiuo metu yra laikoma, jog PHT yra vienas iš efektyviausių menopauzės simptomų ir menopauzės metu atsiradusios osteoporozės gydymo būdų. Tačiau kiekvienai moteriai yra būdingas savitas santykinės rizikos profilis išsivystyti kitiems susirgimams, todėl PHT turi būti skiriama tik gerai įvertinus gydymo privalumus ir jo galimą žalą.

PHT privalumai
 • Tai pats efektyviausias karščio pylimo gydymo būdas
 • PHT ženkliai pagerina makšties atrofiją ir dispareuniją.
 • PHT yra naudingas osteopenijos ir osteoporozės profilaktikos būdas ir sumažina kaulų lūžių skaičių.
 • PHT pageria moterų kognityvines funkcijas, jeigu buvo pradėtas naudoti permenopauzėje.
 • PHT neapsaugo nuo insulto menopauzės metu, tačiau pagerina lipidų tyrimų rezultatus.
PHT trūkumai

 • PHT padidina insulto išsivystymo riziką. Absoliuti rizika didėja nuo 20 iki 25 atvejų 10 000 sveikų postmenopauzėje esančių moterų per metus.
 • PHT didina veninės tromboembolijos riziką. Rizika didėja nuo 16 iki 22 atvejų 10 000 sveikų moterų kasmet. Hormoninis gydymas šią riziką padidina du kartus.
 •  Estrogenų vartojimas yra susijęs su padidinta gimdos gleivinės vėžio išsivystymo rizika, todėl gydymas estrogenais neturi būti skiriamas moterims, kurios turi gimdą.  a
 • PHT padidina riziką susirgti krūties vėžiu. Tačiau ši rizika sumažėja per 5 metus nustojus vartoti PHT. Laikoma, jog hormoninis gydymas šiuo atveju yra toks pats krūties vėžio išsivystymo rizikos faktorius kaip alkoholio vartojimas, nutukimas ir  gimdymų skaičius.  Rizika yra šiek tiek didesnė estrogenus ir progestogenus vartojančių moterų tarpe nei tarp moterų vartojančių tik estrogenus. Moterų esančių pomenopauzėje rizika susirgti krūties vėžiu yra maždaug 30 atvejų 10 000 moterų per metus. Naudojant HT prisideda maždaug 8-17 atvejų 10 000 sveikų moterų per metus.
Absoliučios PHT kontraindikacijos

a. Neišaiškintos kilmės kraujavimas iš lytinių organų
b. Žinomas ar įtariamas susirgimas krūties vėžiu ar nuo estrogenų priklausomu augliu.
c. Aktyvi trombozė arba buvusi trombozė
d. Anamnezėje rūkymas arba prieš metus buvęs miokardo infarktas
e. Aktyvus kepenų susirgimas ar kepenų veiklos sutrikimas
f. Įtariamas arba nustatytas nėštumas
g. Alergija HT /ET

Endometriumo vėžys ir PHT

Gydymas estrogenais( ET) kartu neskiriant progestogeno didina gimdos gleivinės hiperplazijos riziką ir su ja susijusia karcinomos išsivystymo rizika.
a. Papildomai skiriant progesteroną bent 12 dienų per mėnesį endometriumo vėžio išsivystymo rizika sumažėja iki  1% -2%. Skiriant kombinuotą gydymą estrogenais ir progestinu yra stebimas santykinis endometriumo vėžio išsivystymo rizikos sumažėjimas, lyginant su moterimis, kurios nenaudoja HT.
b. Kai kuriais atvejais HT gali būti naudingas  kai moteris buvo sėkmingai gydyta nuo I stadijos gimdos gleivinės vėžio ir jai nerasta jokių klinikinių simptomų.

PHT gydymo metodika

a. Pagrindinė veiklioji medžiaga yra estrogenas, kuris yra skiriamas kasdien ir pastoviai. Progestogenas yra skiriamas tam, kad būtų išvengta endometriumo hiperplazijos ir gimdos gleivinės vėžio jeigu moteris turi gimdą.

(1) Ciklinė terapija

Kiekvieną dieną yra skiriamas estrogenas , o progestogenas yra pridedamas 12-14 dienų kiekvieną mėnesį. Šiuo atveju kiekvieną mėnesį yra laukiama su nutraukimu susijusio kraujavimo, kuris būna 80% moterų. Kraujavimo trukmė ir išsiskiriančio kraujo kiekis gali mažėti su laiku ir visiškai išnykti.  Paprastai yra skiriamas mikronizuotas progesteronas per os ( Oral micronized progesterone, MPA) arba noretindrono acetatas (norethindrone acetate ) 12-14 dienų kas mėnesį.

(2) Pastovus kombinuotas gydymas

Progestogenas yra skiriamas pastoviai kartu su estrogenu. Todėl nėra skatinamas ciklinis kraujavimas. Tačiau šiuo atveju gali atsirasti nenuspėjami nereguliarūs kraujavimai, kurie pasireiškia iki 40% atejų per pirmuosius 6 gydymo mėnesius. Per pirmuosius gydymo metus jie sumažėja iki 10% -25%. Šiuo atveju yra skiriamas mikronizuotas progesteronas ( Oral micronized progesterone, MPA) arba noretindrono acetas kasdien.

Komplikacijos ir pašaliniai reiškiniai

Kraujavimai taikant PHT, turi būti ištiriami. Turi būti atliekama gimdos gleivinės biopsija ir ultragarsinis tyrimas, kad būtų atmestas gimdos gleivinės susirgimas. Kraujavimui nenustojant, būtina įvertinti gimdos gleivinės būklę atlikti histeroskopiją ara ultragarsinę histerografiją.

Pašaliniai progestogenų vartojimo reiškiniai yra susiję su mineralkortikoidams antagonistiniu poveikiui. Neretai moterys skundžiasi į PMS panašiais nusiskundimais – skysčių susilaikymu, tinimais, nuotaikų kaita, mastalgija ir galvos skausmai. Pritaikius preparatų dozę ir skyrimo būdą, šiuos nemalonius reiškinius galima sumažinti.

Tačiau išlieka abejonių dėl progestogenų ir estrogenų vartojimo ir su jais susijusia krūties vėžio išsivystymo rizika.

PHT skyrimo būdai

PHT vaistai yra metabolizuojami kepenyse, dėl ko didėja kraujyje esančių hormonų kiekis.

1.Pleistrai

Pleistruose gali būti tik estrogenas arba estrogenas ir progestogenas. Pleistrai yra keičiami 2 arba 3 kartus per savaitę ( priklausomai nuo gamintojo).

2. Geliai arba emulsijos

Tepami ant odos ir preparatai yra atpalaiduojami nustatytu greičiu.

3. Makšties žiedas

Makšties žiede yra tik estrogenas ir jis yra keičiamas kas 3 mėnesius.

4. Geriamos estrogeno arba estrogeno ir progestogeno tabletės

Dažniausiai vartojama PHT forma.

5. Vietinis gydymas

a. Vietinis gydymas estrogenu – taikomas įvedant estrogeną į makštį. Skiriamas gydant makštiesa atrofiją ir dispareuniją. Yra išleidžiami estrogeno turintys kremai, tabletės ar sintetiniai žiedai. Sisteminės absorbcijos pikas yra stebimas per pirmąsias keletą dienų nuo vartojimo pradžios. Kai atsistato ragininis gleivinės sluoksnis, estrogeno absorbcija tampa minimali.
b. Progestino turintis gimdos įtaisas – įvedamas į gimdą siekiant apsaugoti endometriumą nuo sistemiškai skiriamo progestogeno poveikio.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *