Ambliopija

Ambliopija – kas tai yra?

Ambliopija  yra funkcinis regos aštrumo susilpnėjimas, kai  susilpnėja vienos ar abiejų akių rega. Šio regos sutrikimo priežastis gali būti didesnio laipsnio refrakcijos ydos (toliaregystė, trumparegystė, astigmatizmas), skirtingo laipsnio refrakcijos ydos abiejose akyse, taip pat žvairumas. Ambliopija nėra retas susirgimas. Ji yra nustatoma 2-6% gyventojų.Dažniausiai būklė nustatoma vaikų amžiuje, ir laiku negydant gali atsirasti pastovus sąlygoja pastovų regos sumažėjimas.

Vaikų ir suaugusiųjų regos aštrumas skiriasi. Vaikų regos organai auga iki 6-7 metų, todėl atitinkamai suaugusiųjų regos aštrumą jie pasiekia tik tokio amžiaus. Jeigu vaiko akys negauna ryškaus vaizdo, jo  regėjimo gebėjimai sumažėja. Praėjus pirmiesiems devyneriems gyvenimo metams regėjimo sistemos vystymasis baigiasi, ir jo koreguoti nebegalima.

Vaikų ambliopija

Dažniausiai yra funkcinė, tai yra grižtamojo pobūdžio regos sutrikimas. Neretai vystosi dėl galvos smegenų neuronų pokyčių, kai yra iškraipytas į smegenis patenkantis vaizdas. Gali atsirasti žvairuojantiems vaikams, kai yra astigmatizmas, nistagmas, ragenos sudrumstėjimas, katarakta ar toliaregystė. Šiuo atveju abiejose akyse yra skirtinga referakcija, todėl matomas vaizdas nėra binokulinis. Ilgainiui pradeda vystytis ir žvairumas. Kartais ambliopija vystosi kai vaikai nenešioja akinių ar kontaktinių lęšių.

Suaugusiųjų ambliopija

Gali išsivystyti jeigu yra kokie nors normaliam regėjimui trukdantys susirgimai- katarakta. Negydant taip pat gali vystytis žvairumas.

Kaip klasifikuojama ambliopija?

Pagal išsivystymi mechanizmą yra skiriama

Anizometropinė ambliopija – vystos dėl skirtingos abiejų akių laužiamosios gebos.

Deprivacinė arba obskuracinė – vystosi jeigu viena kuri akis  gerai nemato.

Isterinė ambliopija arba isterinis aklumas – atsiranda dėl kitų regos analizatoriaus funkcijos pokyčių- pakitus regos, laukui, pakitus spalviniam matymui, išsivysčius šviesos baimei.

Disbinokulinė ambliopija – vystosi sutrikus binokuliniam matymui – dėl žvairumo.

Refrakcinė ambliopija– išsivysto kai akiniai yra nešiojami neteisingai, nereguliariai.

Ambliopija taip pat  gali būti vienpusė ir abipusė.

Kokios yra ambliopijos priežastys?

Optinių terpių neskaidrumas ( įgimta katarakta, ragenos drumstis)
Žvairumas
Skirtingos abiejų akių regėjimo ydos (vadinama anizometropija)
Didelė akių regėjimo yda
Vienos akies refrakcija labai skiriasi nuo kitos. Tada viena akis vaizdą fokusuoja blogiau, nes yra labiau trumparegė, toliaregė ar astigmatiška nei kita akis. Nesufokusuota akis “išsijungia” ir tampa ambliopiška.

Ambliopijos laipsniai

I laipsnio – ambliopija neryški, regėjimo aštrumas  0,8 – 0,9%;

II laipsnio–  silpna ambliopija, regėjimo aštrumas yra sumažėjęs  iki 0,5 – 0,7%;

III laipsnio – vidutinio laipsnio ambliopija, regėjimo aštrumas yra  0,3 до-,4%;

IV laipsnio –  didelė ambliopija – regėjimo aštrumas yra  0,05 – 0,2%;

V laipsnio ambliopija – pokyčiai labai išreikšti, regėjimo aštrumas syra mažesnis nei 0,05%.

Kai viena akis vystosi, o kita nesivysto,  regos sistemos lankstumas mažėja. Silpsta regėjimas, kartais labai stipriai. Anksčiau, gydytojai pacientams patardavo uždengti sveiką akį, taip priverčiant dirbti aptingusią. Taip buvo  skatinamos regėjimo funkcijos.

Diagnostikos principai

Vertinami apžiūrint vaiką, taip pat įvertintant jo regos organų būklę. Iškoma kataraktų, uždegimų, auglių ar kitos ligos, kurie galėtų būti prasto regėjimo priežastimi.

Gydymo principai

Laikoma, jog ši liga gali būti išgydoma iki maždaug 10 metų amžiaus. Galioja taisyklė-  kuo jaunesnis vaikas, tuo lengviau ji yra gydoma. Savaiminio išgijimo nebūna. Kartais gali būti nuspręsta skirti gydymą ir vyresniam vaikui. Gydymas yra  ilgas, reikalaujantis tėvelių kantrybės bei pastangų.  Tur būti šalinama ligos ambliopiją priežastis, skiriami akinukai, vienos akies dengimas- kad pabloginti geriau matančios akie būklę, lašai, taip pat įvairūs pratimai. Kartais gali būti reikalingas ir chirurginis gydymas.

Kai kuriems paaugliams ambliopija gali vystytis per ilgai dirbant su kompiuteriu. Šiuo atveju dengiama sveikoji akis ir leidžiama dirbti žiūrint į ekraną tik su nesveikąja akimi. Tokia ambliopija gydoma per 1-2 savaites.

Prognozė

Gydymo prognozė priklauso nuo daugelio faktorių –  svarbu kuriame amžiuje ambliopija nustatyta, kiek liga  yra pažengusi, kokia priežastis, kaip stropiai vykdomi gydytojo nurodymai.

Profilaktika

Jeigu ambliopija aptinkama ir pradedama gydyti anksti, daugumai ambliopiškų vaikų matymas pagerėja, tačiau kurį laiką gali būti reikalingas ir tolimesnis periodiškas gydymas kol vaikas sulauks maždaug  devynerių metų amžiaus. Po šio amžiaus ambliopija jau nebegrįžta.

Daugiau skaitykite

  • Katarakta Katarakta yra vadinamas akies lęšiuko sudrumstėjimas. Įprastai akies […]
  • Blefaritas Sinonimai- seborėjinis blefaritas, priekinis blefaritas, Meibomijaus liaukų […]
  • Miežis Miežis yra pūlinis blakstienos fulikulo arba  voko krašto riebalinės ( Ceiso […]
  • Trumparegystė (Miopija) Trumparegystė arba miopija ( lotyniškai ) myopia yra  akies refrakcinės […]
  • Ragenos erozija Ragenos erozija arba ragenos paviršiaus žaizda yra vadinamas ragenos […]
  • Glaukoma Glaukoma yra vadinama grupė akių  susirgimų, kuriems būdingi šie trys […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *