Augalas – Kininis ženšenis
Lotyniškas pavadinimas – Panax ginsengSinonimai –Korean ginseng, Chinese ginseng, Asian Ginseng, Asiatic Ginseng, Chinese Ginseng, Chinese Red Ginseng, Ginseng, Ginseng Asiatique, Ginseng Blanc, Ginseng Blanc de Corée, Ginseng Chinois, Ginseng Coréen, Ginseng Coréen Rouge, Ginseng de Corée, Ginseng Japonais, Ginseng Oriental, Ginseng Panax, Ginseng Radix Alba, Ginseng Root, Ginseng Rouge, Ginseng Sino-coréen, Ginseng Tibétain, Guigai, Hong Shen, Japanese Ginseng, Jen-Shen, Jinsao, Jintsam, Insam, Korean Ginseng, Korean Ginseng Root, Korean Panax, Korean Panax Ginseng, Korean Red Ginseng, Korean White Ginseng, Manchurian Ginseng, Mandragore de Chine, Ninjin, Ninzin, Oriental Ginseng, Panax Coréen, Panax Ginseng Blanc, Panax schinseng, Racine de Vie, Radix Ginseng Rubra, Red Chinese Ginseng, Red Ginseng, Red Kirin Ginseng, Red Korean Ginseng, Red Panax Ginseng, Ren Shen, Renshen, Renxian, Sang, Seng, Sheng Shai Shen, Tibetan Ginseng, White Ginseng, White Panax Ginseng
Šeima – Aralinių (Araliaceae) Augalo aprašymas
Kininis ženšenis yra daugiametis žolinis augalas. Jis užauga iki 70 cm aukščio. TKininio ženšenio šaknis yra ilga, jos storis apie 2,5 cm. Augalo stiebas yra plonas, cilindriškas. Ženšenio lapai išsidėstę vėduokliškai, ilgakočiai, sudaryti iš 5 lapelių. Geltonai žali ženšenio žiedai yra susitelkę žiedkočio viršūnėje. Jo žiedynai yra skėtiški. Vaisiai raudonos spalvos uogos. Ženšenis savaime auga Azijos miškuose, kalnų pašlaitėse, tačiau yra beveik išnaikintas. Šiuo metu augalas yra kultivuojamas.
Naudojamos augalo dalysGydymo tikslais yra naudojama augalo šaknis, kuri yra kasama prieš pat nukrentant lapams, vėlai rudenį. Laikoma, jog vaistams labiausiai tinka vyresnių nei šešerių metų augalo šaknys. Tačiau neretai jos yra kasamos jau trečiaisiais augalo gyvenimo metais. Pagal tai kaip buvo apdorota vaistingoji šaknis yra skiriamas baltas ženšenis ir raudonasis ženšenis . Baltuoju ženšeniu yra vadinamos natūraliai išdžiovintos ženšenio šaknys. Raudonojo ženšenio šaknys yra džiovinamos po to, kai jos buvo apdorotos garais .
Veikliosios medžiagosPagrindinės kininio ženšenio veikliosios medžiagos yra ginsenozidai . Jų yra nustatyta net 13. Tai pogumburiu- hipofizės ir antinksčių ašį stimuliuojančios medžiagos. Nustatyta, jog ženšenio ginsenozidai pagerina kognityvines funkcijas, padeda susikaupti, gerina psichomotorinį aktyvumą, taip pat gali būti naudingi mažinant kortikosteroidų skyrimo metu padidėjusį lipidų kiekį. Jie taip pat slopina acetilcholino ir gama amino butirinius receptorius, bei antagonistiškai veikia muskarininius ir histamininius receptorius. Geriausiai yra ištyrinėti ženšenio Rg1 ir Rb1 ginsenozidai. Re ginsenozidas yra gan stiprus antioksidantas, mažinantis cukralige sergančių laboratorinių gyvūnų lipidemiją. Spėjama, jog jis gali apsaugoti nuo diabetinės nefropatijos ir retinopatijos. Kita biologiškai aktyvių medžagų dalis yra vadinama panaksanais. Manoma, jog jie gali sumažinti cukraus kiekš kraujuje. Azijinio ženšenio sudėtyje taip pat yra imuninę sistemą stimuliuojančių polisacharidų, daug antioksidantų, sterolių, flavonoidų, eterinių aliejų, vitaminų B1, B2, nikotininės rūgšties, biotino.
Farmakokinetika
Ginsenozidai slopina P450 fermentinę sistemą ir CYP 3A4 fermentą. Kol kas šio reiškinio reikšmingumas neišaikintas.
Naudojimas medicinoje
Kinijoje ženšenis vartojamas jau ilgiau nei 4000 metų. Jis vertinamas kaip vaistas nuo visų ligų, amžių prailginanti, organizmo jėgas atstatanti bei geismą skatinanti priemonė. Tradicinėje kinų medicinoje ženšenis yra laikomas ši (qi) energiją tonizuoujančia priemone ir skiriamas šoko, nualpimo, dusulio ir susilpnėjusio pulso gydymui. Juo taip pat skatinami plaučiai, blužnis, širdis ir skrandis. Kinai ženšenį deda į tradicinius preparatus skirtus nuovargio, impotencijos, astmos, apetito susilpnėjimo, organų iškritimų, cukraligės, atminties susilpnėjimo ir širdies plakimui gydymui.
Europon ženšenis pateko tik IX amžiuje. Amerikiečiai labiau vertino kitą ženšenio formą amerikinį ženšenį, kuris buvo vertinamas dėl ištvermę yr vyriškumą gerinančio poveikio.
Specifinės kininio ženšenio vartojimo situacijos Adaptogenas
Šiuo metu medicinoje ženšenis yra vertinamas kaip adaptogenas. Kinijoje jis plačiau vartojamas pagyvenusių žmonių tarpe, siekiant žvalumo. Jis visų pirma yra vartojamas siekiant sustiprinti organizmą ir pagelbėti esant psichinei be fizinei įtampai. Yra įrodyta, jog ženšenis didina, ištvermę, gerina kognityvines funkcijas ir padeda susikaupti, padeda atgauti išsekusias jėgas. Manoma, jog ženšenis gali būti naudingas po chemoterapijos ir spindulinio gydymo. Japonų tyrinėtojai 1999 metais paskelbė, jog ženšenis gali sustiprinti atsparumą sergant cukralige, infekciniais susirgimais ir vėžiu.
Menopauzė, erektilinė disfunkcija, vyrų nevaisingumasJis gali būti naudingas moterims menopauzės metu, nes mažina makšties atrofijos reiškinius bei makšties išsausėjimą. Ženšenis taip pat stimuliuoja imuninę sistemą ir gali būti naudingas peršalus. Jis gerina savijautą esant lėtinio nuovargio sindromui. 2002 metais buvo paskelbti tyrinėjimų duomenys, leidžiantys manyti, jog ženšenis gali būti naudingas gydant erektilinę disfunkciją. Iki šiol buvo manoma, jog jis tik skatina organizmo anabolines funkcijas.
Dvigubu aklu metodu atliktas tyrimas patvirtino, jog 3 mėnesius kasdien po 4 g vartojusių nevaisingų vyrų grupėje pagerėjo spermos rodikliai- padidėjo spermatozoidų kiekis ir judrumas.
Dvigubu aklu metodu Korėjoje atliktas tyrimas nustatė, jog vartojant po 1800 mg kininio ženšenio ekstrakto kasdien vyrams pagerėjo erektilinė funkcija ir sugebėjimas išlaikyti erekciją. Tyrimo rezultatai vėliau buvo pakartotinai patvirtinti kitu dvigubu aklu metodu atliktu tyrimu. Jo metu 8 savaites vyrams buvo skiriama po 900 me ženšenio ekstrakto po 3 kartus per dieną.
Cukraligė2006 metais buvo paskelbti mokslinių tyrinėjimų duomenys patvirtinantys, jog ženšenis gali pagelbėti kontroliuojant cukraus kiekį . Dvigubu aklu metodu atliktas tyrimas nustatė, jog kasdien skiriant po 200 mg kininio ženšenio pagerėjo 2 tipo cukralige sergančiųjų tiriamųjų glikemija.
Onkologiniai susirgimaiManoma, jog ilgai vartojant ženšenio preparatus gali sumažėti rizika susirgti kai kurių rūšių augliais.
Sportiniai rezultataiSu sportininkais atlikti tyrimai nepatvirtino, jog vartojant kininį ženšenį stipriai pagerėja sportiniai rezultatai. Vieno preliminaraus tyrimo duomenys leidžia manyti, jog vartojant 80 mg ženšenio per dieną kartu su kai kuriais vitaminais ir mineralais gali pagerėti nuovargio toleravimas.
Lėtinio nuovargio sindromasVieno dvigubu aklu metodu atliktas tyrimo rezultatai leidžia manyti, jog ženšenio preparatai gali būti naudingi mažinant įtampos ir lėtinio nuovargio padarinius.
Kininio ženšenio vartojimo formos
Džiovintos kininio šaknies ( baltojo ženšenio) ir garintos ženšenio šaknis ( raudonojo ženšenio) preparatai yra išleidžiami kaip kapsulės, ekstraktai, tabletės, tinktūros, arbatos, audinių kultūros arba švieži gabalėliai. Šviežio ženšenio šaknyje yra maždaug 2% – 3% ginsenozidų, o jo standartizuotuose jų ekstraktuose šių medžiagų yra apie 5% – 17%.
Ženšenio dozavimas- Standartizuotų ženšenio šaknų ekstraktų įprastinė rekomenduojama dozė yra apie 200–500 mg per dieną. Nestandartizuotų ženšenio ekstraktų rekomenduojamos dozės gali siekti po 2-3 ml ženšenio šaknies tinktūros ( iki 3 kartų) per dieną. Džiovintos nestandartizuotos ženšenio tabletės yrpastai vartojamos po 1-4 gramus per dieną.
- Tradiciškai ženšenis yra geriamas po 2-3 savaites, o po to jo vartojimas nutraukiamas 1-2 savaitėms.
- Dažnai profilaktikos ar gydymo tikslais gali būti vartojamos ženšenio arbatos. Įprastai arbatos puodeliui imama 0,5 arbatinio šaukštelio džiovintos šaknies. Rekomenduojama gerti 1-2 kartus per dieną.
- Ženšenio kapsulės- nestandartizuotų preparatų gali būti skiriama iki 4 kapsulių (po 500- to 600-mg) per dieną.
- Standartizuotų kapsulių (4%–7% ginsenozidų) įprastinė skiriama dozė yra po 100 mg 1-2 kartus per dieną.
- Džiovintos ženšenio šaknys įprastai yra vartojamos po 2 – 4 g/ per dieną.
- Ženšenio tinktūra(1:5, 35% alkoholio): įprastai vartojama po 60 – 100 alšų (3–5 ml) iki 3 kartų per dieną.
- Skystas ženšenio ekstraktas (1:1): įprastai yra vartojamas po 2 – 4 mL per dieną (34%–45% alkoholinio tirpalo)
Laikoma, jog ženšenis yra netoksiškas, laikomas bendrai laikomu saugiu. Ilgai vartojant pašaliniai reiškiniai vystosi retai.
- Nemiga, virškinamojo trakto sudirginimas – Vartojant pernelyg dideles ženšenio dozes gali būti stebima nemiga, virškinimo trakto sudirginimo reiškiniai. pašalinių reiškinių išsivystymo rizika didėja vartojant ženšenį kartu su kofeino turinčiomis medžiagomis- energetiniais gėrimais ir pan.
- Arterinio kraujospūdžio svyravimai -Atsargiai ženšenį turėtų vartoti padididntą arterinį kraujospūdį turintys asmenys, nes jis kelia arterinį kraujospūdį.
- Mėnesinių ciklo sutrikimai -Ilgą laiką vartojant ženšenio preparatus moterims gali padidėti krūtų jautrumas ir sutrikti mėnesinės.
- Viduriavimai -Labai didelės kininio ženšenio dozės gali sukelti pykinimą, vėmimą, viduriavimus, nemigą,odos bėrimus, raumenų įsitempimą ir skysčių susilaikymą.
- Lytinio brendimo sutrikimai – Pastoviai vartojant ženšenį jauniems vyrams gali sutrikti natūralus lytinis brendimas, atsirasti krūtų jautrumas.
- CNS poveikis – Nervingiems žmonėms gali pabloginti ar sukelti nemigą, širdies permušimus, krūtinės skausmus, padidinti arterinį kraujospūdį.
- CNS stimuliuojantys preparatai – Ženšenis vartojamas kartu su kofeino turinčiais preparatais ar gėrimais gali sukelti pernelyg stiprų CNS stimuliuojantį poveikį. Reikėtų stengtis kartu nevartoti žalios ir juodos arbatos, kavos. Ženšenis gali potencijuoti CNS stimuliuojančių preparatų veikimą, todėl kartu nevartotinas.
- Kraujo krešėjimą reguliuojantys preparatai – Ženšenio preparatai veikia trombocitų funkcijas ir gali padidinti nukraujavimo pavojų. Jie nevartotini kartu su kraujo krešėjimą reguliuojančiais preparatais- varfarinu.
- Steroidiniai preparatai – Ženšenio preparatai gali potencijuoti steroidinių preparatų veikimą. Kartu nevartotini.
- Cukraus kiekį reguliuojantys preparatai – Ženšenio preparatai gali mažinti cukraus kiekį kraujuje, todėl kartu vartotini tik atidžiai sekant cukraus kiekį kraujuje- gydytojo priežiūroje.
- MAO inhibitoriai – Ženšenio preparatai skatina pašalinį MAO inhibitorių poveikį, ir vartojami kartu gali sukelti galvos skausmus, tremorą ir manijos priepuolius. Kartu nevartotini.
- Nėštumas ir maitinimas krūtimi – Ženšenio preparatai neskiriami nėščioms ir maitinančioms moterims. Vyresniems vaikams skiriami tik išimtinais atvejais.
- Infekciniai susirgimai – Ženšenio preparatai neskiriami sergant ūmiais infekciniais susirgimais.
- Arterinė hipertenzija, psichikos susirgimai -Ženšenio preparatai neskiriami sergant arterine hipertenzija, šizofrenija, esant maniakinėms būklės, esant blogai kontroliuojamam cukriniam diabetui, širdies kraujagyslių susirgimais, nuo estrogeno priklausomomis vėžio formomis (teoriškai gali skatinti auglių augimą, nors klinikinių duomenų nėra).
- Skydliaukės susirgimai – Ženšenio preparatai neskiriami sergant skydliaukės ligomis, migrena.
- Jaunas amžius – Ženšenio preparatai yra vartojami daugiau pagyvenusių, išsekusių žmonių,- jauniems žmonėms jie nėra skirtini.
- Ilgalaikis vartojimas -Ženšenio preparatų negalima vartoti ilgiau nei kelias savaites pastoviai, nedarant pertraukų.