Ooforitas

Ooforitas- kas tai yra?

Ooforitas( iš graikų kalbos žodžio ōophoron — kiaušidė) yra moters kiaušidės uždegimas. Ooforito priežastys gari būti labai įvairios – dažnas lytinių partnerių kaitaliojimas, uždegiminiai organizmo procesai, pervargimas, peršalimas. Infekcija į kiaušides gali patekti po gimdymo, mėnesinių metu, persileidimo, aborto.

Kartu su ooforitu neretai pasireiškia ir kiaušintakių uždegimas – salpingitas. Ooforotas gali būti vienpusis arba abipusis. Kadangi uždegimas neretai paliečia ir kiaušides ir kiaušintakius, dažniausiai jis yra vadinamas salpingoooforitu ar adneksitu. Šių organų uždegimas yra pavojingas, nes negydomas uždegimas gali komplikuotis sąaugomis, kurios neretai tampa nevaisingumo priežastimi.

Klinika

Ooforitas gali būti ūminis ir lėtinės eigos.

Ūminiam ooforitui būdinga

Skausmai pilvo apačioje
Kraujavimai tarp mėnesinių
Skausmingas šlapinimasis
Baltosios
Pakilusi temperatūra

Negydomas ooforitas gali pereiti į lėtinį susirgimą.

Lėtiniam ooforitui būdinga

Mėnesinių ciklo sutrikimai
Skausmas lytinių santykių metu
Skausmai pilvo apačioje
Padidėjęs nuovargis, bendras silpnumas dirglumo padidėjimas, lytinės traukos išnykimas, orgazmo išnykimas.

Diagnostikos principai

Surenkama anamnezė, atliekama apžiūra, imamas tepinėlis iš makšties, taip pat atliekami ultragarsiniai tyrimai, laparoskopija ir histerosalpingoskopija. Pastarieji du tyrimai atliekami įtariant lėtinį ooforitą. Kraujo tyrimai – ENG, pilnas kraujo vaizdas, CRB tyrimas, albuminų-globulinų santykis.

Abipusis ooforitas

Klinika ir nusiskundimai yra panašūs. Apžiūros metu pilvo apačia yra skausminga, kiaušidės yra padidėjusios, pūlinio susidarymo vietoje gali būti sustandėjusios. Kraujo tyrimams būdingas ENG padidėjimas, leukocitozė, CRB padidėjimas, sumažėja albuminų ir globulinų santykis. Laparoskopinis tyrimas yra informatyvus, jo metu taip pat galima įvesti vaistus. Diagnostikai taip pat svarbus ulgragarsinis tyrimas.

Ooforito gydymo principai

Ūmus ooforitas dažniausiai būna lengvesnės eigos nei lėtinis. Jis yra gydomas stacionaro sąlygomis,  turi būti pastovi gydytojo priežiūra. Skiriamas lovos režimas, ant pilvo dedamas šaltis, skirami antibiotikai, nuskaminantys preparatai, taip pat gali būti skiriamas bendras būklę stiprinantis gydymas.

Lėtinį ooforitą gydyti yra sunkiau. Kartais gali būti reikalingas ir chirurginis gydymas. Gydymui skirami priešuždegiminiai, antimikrobiniai ir nuskausminantys preparatai, taip pat imunitetą stiprinantys gydymas. Gali būti reikalingas gydymas hormoniniais preparatais. Esant reikalui taikomas ginekologinis masažas, gydymas, purvu. Skausmui nuraminti gali būti taikomas gydymas akupunktūra. Gydymas nėra trumpas. Gydymo metu nerekomenduojami lytiniai santykiai, būtina vengti pervargimo, įtampos, laikytis asmeninės higienos taisyklių. Rizika susirgti ooforitu didėja po aborto.

Daugiau skaitykite

  • Metroendometritas Metroendometritas ( kilęs iš iš graikų kalbos žodžių  metra - "gimda", endon - […]
  • Epididimitas Epididimitas yra sėklidės prielipo, vingiuotojo kanalėlio gulinčio ant […]
  • Fimozė Fimoze yra vadinama tokia būklė, kai dėl labai siauros apyvarpės angos, apyvarpę […]
  • Uretritas Uretritas yra  šlaplės uždegimas. Uretrito sukėlėjai gali būti įvairūs […]
  • Hemospermija Hemospermija arba hematospermija yra kraujo buvimas […]
  • Orchitas Orchitas yra sėklidės uždegimas. Tačiau jis retai būna vienas, dažniausiai […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *