Smidras vaistinis

Smidras vaistinisAugalas – Smidras vaistinis

Lotyniškas pavadinimas – Asparagus officinalis

Sinonimai – Asparagi Rhizoma Root, Asparagus longifolius, Asparagus officinalis, Asperge, Asperge Comestible, Asperge Commune, Asperge Officinale, Asperges, Espárrago, Espárragos, Garden Asparagus, Spargelkraut, Spargelwurzelstock, Sparrow Grass, Спаржа

Šeima – Smidrinių, Lelijinių (Asparagaceae)

Augalo aprašymas

Vaistinis smidras yra daugiametis žolinis augalas, išaugantis iki 60–130 centimetrų aukščio. Jo šakniastiebis yra trumpas, tačiau mėsingas. Smidro  stiebai yra šakoti, tvirti ir pliki. Jo lapai yra mažų plėviškų žvynelių pavidalo su kietu pentinu pagrinde. Vaistinis smidras žydi birželio ir liepos mėnesiais.

Jis mėgsta augti pievose, šlaituose bei krūmuose, tačiau gali būti auginamas ir darželiuose kaip ankstyvoji daržovė. Lietuvoje laukinis smidras auga tik Nevėžio ir Nemuno žemupio bei vidurupio pievose.

Smidrus galima dauginti daigais, sėklomis arba dalijant kerus. Atidalijus kerus yra  sunku gauti derlingus daugiamečius kerus, todėl smidrus geriausia yra dauginti sėklomis. Prieš sėjant, smidro sėklas reikėtų 3-5 dienas pamirkyti drungname  +25 +30 laipsnių temperatūros vandenyje arba  paskleisti jas ant drėgno audinio šiltnamyje 3–5 centimetrų sluoksniu. Prasikalusios sėlos yra sodinamos 3 centimetrų gylyje gerai patręštoje dirvoje. Paūgėjusios juos reikia išretinti kas 10–15 centimetrų atstumu, o rudenį  reikia uždengti 5–8 centimetrų pūdinio sluoksniu. Smidrai mėgsta derlingas lengvas priemolio ar priesmėlio dirvas. Geriausia juos tręšti mėšlu. Rūgščiose dirvose smidrai  neauga. Vienoje vietoje jie gali augti iki  15–20 metų. Tręšimui reikėtų naudoti pusiau perpuvusio mėšlio ir  kalio bei fosforo trąšų mišinį.

Naudojamos augalo dalys

Gydymo tikslais yra renkami vaistinio smidro šakniastiebiai su šaknimis ir ūgliai. Šakniastiebiai su šaknimis yra kasami anksti pavasarį, tik pradėjus kerams želti, arba vėlai rudenį, vegetacijai pasibaigus. Iškastos vaistinio smidro šaknys nuplaunamos, po to išdžiovinamos. Mūsų klimato sąlygomis vaistinio smidro ūglius yra patariama rinkti pirmajame gegužės mėnesio dešimtadienyje.

Veikliosios vaistinio smidro  medžiagos

Vaistinio smidro šakniastiebiuose ir šaknyse yra daug asparagino,  glikozidų, saponinų, koniferino, vanilino, rauginių medžiagų bei gana daug kalio druskų Jo ūgliuose yra  daug ląstelienos, taip pat apie 3% baltymų, apie  2,5% angliavandenių, taip pat daug vitaminų-E,  B1, B2, C, PP, provitamino A. Yra smidruose ir eterinių aliejų, sieros bei amonio darinių, kurie senstelėjusiems smidrams suteikia šlapimo kvapą.

Veikliosios smidro medžiagos skatina šlapimo išsiskyrimą, mažina padidėjusį arterinį kraujospūdį, reguliuoja širdies veiklą.

Maistinės smidro savybės

Smidrai yra mėgiama  dietinė pavasarinė daržovė. Jaunus jų ūglius ( dar baltus ir nepažaliavusius)  galima ruošti kaip salotas, kurios patiekiamos su Olandišku padažu. Juos galima  valgyti virtusm garintus, dėti į sriubas, kepinti svieste. Lengviausia yra vaistinio smidro ūglius galima 10 minučių pavirti pasūdytame vandenyje. Smidro kvapą sustiprinsite į  verdantį vandenį įbėrę cukraus. Ilgiau laikomi smidro ūgliai pradeda skleisti nemalonų šlapimo kvapą ir maistui nebetinkami.

Smidrų naudojimas medicinoje

Smidrai yra naudojami paskatinti šlapimo išsiskyrimui, taip pat gali būti vartojami esant šlapimo takų ligoms. Tradiciškai jie vartoti esant moterų hormonų pusiausvyros sutrikimui, gerklės sausumui, neuritams, sąnarių skausmams. Manoma, jog reguliariai valgant smidrus galima užkirsti kelią inkstų akmenligei ir anemijai. Manoma, jog vaistiniai smidrai taip pat valo ir sustiprina kraują.

Pašalinis smidrų poveikis

Smidrai gali sukelti alergines odos reakcijas, alerginę slogą ir alerginį konjunktyvitą.

Smidrų  sąveika su kitais vaistais
 Šlapimą varantys vaistai  – Smidrai gali sąveikauti su šlapimo išskyrimą skatinančiais vaistais.

Kada smidrų vartoti negalima

  •  Šlapimo takų susirgimai  -Vaistinio smidro negalima valgyti sergantiems šlapimo takų uždegimu.
  • Alergijos -Smidrų negalima vartoti esant alergijos reiškiniams, taip pat jeigu yra alergija lelijinių šeimos augalams – svogūnams, porams, česnakams lelijoms.
  •  Nėštumas ir maitinimas krūtimi  – Smidrų negalima skirti nėščioms ir maitinančioms moterims.
  •  Nėštumo planavimas  – Smidruose yra medžiagų, kurios slopina vaisingumą.

Daugiau skaitykite

  • Vaistinė kraujalakė – Vaistinė kraujalakė – Sanguisorba officinalis – sravanosė, […]
  • Artišokas – Cynara scolymus – Globe artichoke, vok. Artischocke, Alcachofa, […]
  • Levanda tikroji – Levanda tikroji, Tikroji levanda – Lavandula angustifolia – Paprastoji […]
  • Kvapioji našlaitė – Kvapioji našlaitė – Viola odorata L. –Sweet violet, Banafshah, […]
  • Pelžiedė – Pelžiedė, dygioji – Ruscus aculeatus – Butcher's broom, Butcher's Broom […]
  • Vingrinis stieblapis – Vingrinis stieblapis –Caulophyllum thalictroides – Mėlynasis kohošas, […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *