Skylenis įžulnusis

Skylenis izulnusis, berzo grybasAugalas – Skylenis įžulnusis

Lotyniškas pavadinimas – Inonotus obliquus

Sinonimai – Čaga, juodasis beržo grybas, juodgrybis, juodoji rupūžė, čaga, skilčius, pauplys, juodgumbis, krabaras, березовый гриб, Чага, Birch Mushroom, Chaga Conk, Cinder Conk, Clinker Polypore, Inonotus obliquus, Tchaga.

Šeima – Hymenochaetaceae

Augalo aprašymas

Juodgrybis yra parazituojantis grybas, kuris parazituoja ant senų beržų kamienų. Jis dažniausiai išauga ant pažeistų medžio vietų- nulaužtų šakelių, įtrūkimų, nudegimų. Grybas yra 30–40 cm skersmens, 10–15 cm storio, panašus į gumbą. Jo forma yra netaisyklinga, paviršius grublėtas, suskeldėjęs, juodas. Grybo vidus yra tamsiai rudas su gelsvomis gyslelėmis. Beržo grybas gali išaugti nuo 2 iki 5 kg svorio. Esant geroms sąlygoms, juodgrybis išgyvena iki 10-20 metų.

Juodgrybis labiausiai mėgsta augti  tankuose miškuose ant beržų, tačiau gali augti ir ant šermukšnių, guobų, uosių, alksnių. Grybų galima aptikti ir lapuočių ir mišriuose drėgnesniuose miškuose. Čaga grybas yra Šiaurės Pusrutulio gyventojas.

Naudojamos augalo dalys

Gydymo tikslams yra renkamas visas grybas. Jie renkami Rusijoje, Europoje ir Azijoje. Beržo grybą geriausia rinkti žiemą ir pavasarį, nes tuomet  jame yra daugiausia biologiškai aktyvių medžiagų. Žaliavai netinka ant kitų medžių (alksnių, uosių ar kt. lapuočių) išaugę juogrybiai. Juodgrybio negalima painioti su kitu dažnai ant beržo augančiu grybu – pintimi (kempine). Pintis yra kanopėlės formos, jos paviršius yra aksominis  ir ji  neturi jokių gydančiųjų savybių. Grybas yra susmulkinamas ir išdžiovinamas iki 50 °C temperatūroje.

Veikliosios beržo grybo medžiagos

Juodgrybiuose yra daug veikliųjų medžiagų: vandenyje tirpių pigmentų chromogenų- iki20%. Organizme jie sudaro polifenolkarboninius jungius. Taip pat yra pteridino darinių – pterinų, polisacharidų (6–8%), agaricino ir čago rūgščių iki 60%. Aptikta juodgrybiuose ir 0,5–1,3% organinių rūgščių- skruzdžių, actos, rūgštynių, vanilininės, alyvinės,n-oksibenzoinės rūgšies. Taip pat yra ir lipidų,  ląstelienos, ligninų steroidinių junginių ( ergostgerolio), tetraciklinių triterpenų ( lanosterlio, inotodiolio), flavonoidų, kumarinų, celiuliozės, dervų, alkaloidų, šarmų, silicio oksido, geležies, aliuminio, kalcio, magnio, natrio, kalio, cinko, vario, magnio oksidų. Juodgrybis yra nuodingas, todėl jo preparatų patiems vartoti negalima. Vartotini tik komerciškai pagaminti ir gydytojo paskirti šio grybo preparatai.

Įžulniojo skylenio veikliosios medžiagos yra biogeniniai stimuliatoriai. Liaudyje vartotas imuniteto stiprinimui, medžiagų apykaitos paskatinimui, atminčiai pagerinti, fermentų aktyvumui paskatinti.

Juodojo grybo sudėtyje esantys pterinai pasižymi citostatiniu poveikiu. Manoma, jog jie stiprina vėžio gydymui naudojamų preparatų poveikį ir gerina onkologinių ligonių savijautą, bei galimai prailgina jų gyvenimą.

Navikus slopinančiu poveikiu taip pat pasižymi ir grybo sudėtyje esantys chromogenai.

Juodojo grybo preparatai taip pat skatina šlapimo išsiskyrimą, veikia spazmolitiškai, antimikrobiškai, skatina audinių regeneraciją, randų formavimąsi, apsaugo skrandžio gleivinę.

Įžulniojo skylenio naudojimas medicinoje

Liaudies medicinoje juodgrybis yra vartojamas vėžio gydymui. Šiems tikslams jis naudotas nuo XII amžiaus. Tradiciškai jis taip pat naudotas cukraligės, širdies ligų, skrandžio ir žarnų vėžio, kepenų susirgimų ir tuberkuliozės gydymui.

Rusijoje beržo grybo preparatai yra vartojami esant leukopenijai ir siekiant jos išvengti kai yra taikomas spindulinis gydymas.

Juodojo grybo nuoviras mažina arterinį kraujospūdį, retina pulsą, skatina kraujo gamybą.

Grybo vidinės dalies nuoviras mažina cukraus kiekį kraujuje, tačiau žievės nuoviras tokio poveikuio neturi.

Išoriškai beržo grybas yra naudojamas skausmams raminti, odai apsaugoti, odos pažeidimams gydyti. Juodojo grybo preparatų inhaliacijos yra naudojamos gerklų vėžiui gydyti.

Juodgrybis  yra vartojamas prieš piktybinius auglius (vėžį), gydant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opas.

Skylenio vartojimo formos

Gydymui yra vartojami beržo grybo nuovirai. Taip pat ir vaistinis preparatas, kuriame yra tirštas juodgrybio ekstraktas – Befunginas (Bifunginum).

Pašalinis įžulniojo skylenio poveikis

 •  Nervų sistemos pokyčiai  -Ilgai vartojant beržo grybą gali išsivystyti nervų sistemos pokyčiai.
 •  Imuninė sistema  – Įžulniojo skylenio preparatai stimuliuoja imuninę sistemą, todėl nevartotini sergant autoimuniniais susirgimais.
 •  Kraujavimas  – Beržo grybo preparatai gali didinti nukraujavimo pavojų.
Įžulniojo skylenio  sąveika su kitais vaistais

Augalas nėra plačiai ištyrinėtas. Kol kas neaprašyta sąveika su kitais vaistiniais preparatais.

Kada juodojo grybo preparatų vartoti negalima

 •  Nėštumas ir maitinimas krūtimi – Beržo grybo preparatai neskiriami nėščioms ir maitinančioms motinoms.
 •  Autoimuniniai susirgimai  -Jų neturėtų vartoti sergantieji autoimuninėmis ligomis- vilklige, išsėtine skleroze, reumatoidiniu artritu.
 •  Kraujo ligos  – Čaga grybo neturėtų vartoti asmenys, kurių kraujo krešumas yra sutrikęs.
 •  Cukraligė  – Beržo grybo preparatus turėtų atsargiai vartoti sergantieji cukriniu diabetu.
 •  Dietos ypatumai  -Gydymo metu reikia maitintis augaliniais produktais, riboti mėsos ir aštrius patiekalus

Daugiau skaitykite

 • Akenis juosvasis – Ballota nigra –Black horehound, Stinking horehound, Schwarznessel, […]
 • Afrikinis raugmis – Pausinystalia yohimbe –Johimbė,  yohimbe, 11-hydroxy yohimbine, […]
 • Alpinė rasakila – Alpinė rasakila – Alchemilla alpina – alpine lady's-mantle,Alchemilla alpina, […]
 • Debesylas didysis – Debesylas didysis, Didysis debesylas – Inula helenium – debesyla, tarpažolė, […]
 • Tikrinis blizgutis – Tikrinis blizgutis, reishi grybas – Ganoderma lucidum – Reishi, Ling-zhi, 靈芝; […]
 • Švelnusis akantas – Švelnusis akantas – Acanthus mollis – artist's acanthus, bear's-breech, […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *