Alyvmedis europinis

Alyvmedis europinis- vaistinės jo savybės

alyvmedis

Augalas – Alyvmedis europinis

Lotyniškas pavadinimas – Olea europaea

Sinonimai – Olive, Acide Gras Insaturé, Acide Gras Mono-Insaturé, Acide Gras n-9, Acide Gras Oméga 9, Common Olive, Extra Virgin Olive Oil, Feuille d’Olivier, Green Olive, Huile d’Assaisonnement, Huile d’Olive, Huile d’Olive Extra Vierge, Huile d’Olive Vierge, Jaitun, Manzanilla Olive Fruit, Monounsaturated Fatty Acid, n-9 Fatty Acid, Oleae europaea, Oleae Folium, Olivae Oleum, Olive Fruit, Olive Fruit Pulp, Olive Leaf, Olive Oil, Olive Pulp, Olives, Olivo, Omega-9 Fatty Acids, Pulpe d’Olive, Salad Oil, Sweet Oil, Unsaturated Fatty Acid, Virgin Olive Oil.

Šeima – alyvmedinių (Oleaceae)

Augalo aprašymas

Alyvmedis  yra ilgaamžis  visžalis medis užaugantis nuo 8 iki 10 metrų aukščio.Jis yra viduržiemio jūros baseino gyventojas, tačiau manoma, jog į Europą jis pateko iš Šiaurės Afrikos  dar prieš mūsų erą. Alyvmedžių vainikas yra tankus, jo lapai lancetiški  ir nusmailėję, o žiedai gelsvi, smulkūs, susitelkę į žiedynus. Alyvmedžiai žydėjimo periodas yra gegužės ir birželio mėnesiai. Vaisius jie subrandina rudenį- rugsėjo–gruodžio mėnesiais. Alyvmedžius galima dauginti sėklomis ur auginiais. Nuo 1 alyvmedžio medžio vidutiniškai surenkama apie 20 kilogramų vaisių.

Alyvmedžiai – ilgaamžiai medžiai, jie gyvena ir dera iki 1 tūkstančio metų. Tai atsparūs ir nereiklūs augalai. Atlaiko ir didelius karščius ir net trumpalaikius šalčius.

Naudojamos augalo dalys

Maistui yra naudojamas iš alyvuogių išspaustas aliejusir alyvmedžio uogos. Gydymo tikslais naudojami alyvmedžių lapai ir alyvuogių aliejus. Alyvuogės yra renkamos rudenį, o alyvmedžių lapus galima rinkti visus metus.

Maistui yra naudojamos sūdytos arba marinuotos alyvuogės bei alyvų aliejus. Alyvuogės yra vienintelis maistui naudojamas ir alergijos reiškinių nesukeliantis maisto produktas. Aliejus yra ypatingai puikaus skonio ir aromato. Geriausios kokybės alyvuogių aliejus yra spaudžiamas šaltuoju būdu iš žaliųjų alyvuogių. Jis yra grynas ir bespalvis. Antro spaudimo aliejus yra žalsvai gelsvos spalvos. Trečio spaudimo alyvuogių aliejus yra menkesėnes kokybės.

Iš alyvuogių išspaudų taip pat gaminamas muilas, o iš išspaudų gaminami pašarai.

Veikliosios medžiagos

Alyvmedžių lapuose yra eterinių aliejų. Pagrindiniai yra  yra eugenolis,  oleiropeinas, oleaninė rūgštis. Šios medžiagos  mažina arterinį kraujospūdį, skatina prakaito bei šlapimo išsiskyrimą bei normalizuoja kvėpavimą.

Alyvmedžio lapuose yra  secoiridoidų glikozidų- oelueropeino, kuris pasižymi antibakteriniu, antivirusiniu ir priešgrybeliniu poveikiu. Jis taip pat mažina arterinį kraujospūdį, slopina oksidacijos procesus, mažina spazmus ir išplečia vainikines širdies kraujagysles. Jam taip pat būdingas antidiabetinis poveikis.

Alyvmedžio lapuose aptinkamas kalcio enolatas pasižymi antivirusiniu poveikiu. Kitos šio augalo veikliosios medžiagos slopina kraujagyslių susitraukimą nes blokuoja angiotenzino II gamybą.

Šiuose lapuose taip pat yra flavonoidų  (rutino, apigeninų ir luteolino), bei fenolių- kafeinės rūgšties, kurie veikia kaip antioksidantai. Triterpenai esantys šių lapų sudėtyje mažina rezistentiškumą insulinui.

Pastebėta, jog veiksmingesni yra preparatai pagaminti iš šviežių alyvmedžio lapų.

Naudojimas medicinoje

Tradiciškai alyvmedžio lapų ištrauka naudojama kaip cukraus kiekį mažinanti, arterinį kraujospūdį reguliuojanti, sutraukianti, karščiavimą mažinanti ir diurezę skatinanti priemonė. Trinidade ir Tobago jie naudojami cukraligės, maliarijos ir odos ligų gydymui.

Šiai dienai alyvmedžio lapų ekstraktai kartu su gudobelės ir kiaulpienių preparatais naudojami lengvo laipsnio hipertenzijos gydymui, taip pat prediabeto be rezistencijos insulinui gydymui. Antibakterinis ir priešvirusinis šių preparatų poveikis nėra patvirtintas bandymais su laboratoriniais gyvūnais ar tyrimais žmonių tarpe.

Pastarųjų metų bėgyje atsirado liudijimų, jog alyvmedžio lapais veiksmingai buvo gydomi pūslelinės viruso sukelti susirgimai, kandidozė ir lėtinio nuovargio sindromas. Mokslinių tyrimų šiuo atveju atlikta nebuvo.

Alyvmedžių vaisiuose yra iki 40% aromatinių aliejų, jame ypač gausu įvairių vitaminų ir gliceridų. Alyvmedžių aliejus skatina tulžies išsiskyrimą ir tirpdo akmenis tulžies pūslėje. Jis taip pat lengvai laisvina vidurius. Tradiciškai naudojamas esant vidurių užkietėjimas, siūlomas vartoti sergant ateroskleroze ir arterine hipertenzija.

Alyvmedžių vartojimo formos

Gydymui yra vartojami džiovinti alyvmedžių lapai, jų ekstraktai, kuriuose yra nuo 6% iki 15% oleoeruopeino. Taip pat naudojamos tinktūros, tabletės ir kapsulės. Šie preparatai visada vartojami valgio metu, nes gali sudirginti virškinamojo trakto gleivinę.

Dozavimas

Alyvmedžio lapų arbata: 1 arbatinį šaukštelį džiovintų lapų užpilti 1 stikline verdančio vandens. Palikti pritraukti 20 minučių. Gerti po 1/2 puodelio iki 2-3 kartų per dieną.

Alyvmedžio lapų tinktūra(1:5, 60% alkoholio):  po 30 – 40 lašų (1.5–2 ml) 1-3 kartus per dieną.

Alyvmedžio lapų kapsulės: po 1-2 kapsules per dieną. Vartojamos valgio metu.

Pašalinio poveikio reiškiniai

Alyvmedžio lapų preparatai gali sudirginti virškinamojo trakto gleivinę.

Alyvmedžio  sąveika su kitais vaistais

Nežinoma

Igalaikio vartojimo poveikis  

Nežinomas

Kada alyvmedžio  preparatų vartoti negalima

Alyvmedžio lapų preparatų negalima vartoti esant sumažėjusiam cukraus kiekiui kraujuje.

Nėštumas ir maitinimas krūtimi

Alyvmedžio lapų preparatai neskiriami nėščioms ir maitinančioms motinoms.

Daugiau skaitykite

  • Zizifas paprastasis – Paprastasis zizifas – Ziziphus jujuba – Jujube, Da Zao , Chinese […]
  • Kokospalmė riešutinė – Kokospalmė riešutinė – Cocos nucifera – Aceite de Coco, Acide Gras de Noix de […]
  • Bastutis sareptinis – Bastutis sareptinis – Brassica juncea – rudoji garstyčia, […]
  • Eukaliptas apsritalapis – Eukaliptas apsritalapis – Eucalyptus globulus – Rutulinis […]
  • Artišokas – Cynara scolymus – Globe artichoke, vok. Artischocke, Alcachofa, […]
  • Šliaužiančioji žiemė – Šliaužiančioji žiemė – Vinca minor – Mažoji žiemė, Lesser […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *