Nutukimas

Nutukimas- kas tai yra?

Nutukimas yra tokia liga, kai  kūne yra susidaręs pernelyg didelis riebalinio audinio kiekis, kuris pradeda trukdyti normalioms organizmo funkcijoms.  Didelis nutukimas kelia pavojų žmogaus sveikatai ar net gyvybei. Šiai dienai nutukimas yra laikomas pasauline epidemija, kuri labiausiai paliečia išsivysčiusias šalis.  Nutukimo pasekme galima laikyti daugelį ligų- cukraligę, insultą, širdies ligas, hiperlipiedmiją, obstrukcinę miego apnėją, osteoartritą, kepenų ligas, vėžį, depresiją. Nutukimas taip pat siejamas su padidintu mirtingumu. Laikoma,  jog nutukimo priežastis yra netaisyklinga mityba, ir tik 1-2 proc. žmonių nutunka dėl sutrikusios medžiagų apykaitos. Antsvorį dažniausiai turi tie, kurie mažai juda.

Kokie nusiskundimai būdingi nutukimui?

Nutukėliai greitai pavargsta, skundžiasi sumažėjusiu darbingumu
Būdingas dusulys, ypač fizinio krūvio metu
Padidėjusi kūno masė
Padidėjęs prakaitavimas
KMI > 30

Kas yra KMI?

Tai formulė, kuri yra naudojama svorio vertinimui. Ji yra nustatoma pagal formulę

Kūno Masės Indeksas (KMI) = kūno masė, padalinta iš ūgio pakelto kvadratu  (kg/m2)

KMI  nuo 18.5 – 24.9  yra normalus
KMI nuo  25.0 –  29.9  yra viršsvoris( antsvoris)
KMI nuo 30-34,9 – I-ojo laipsnio nutukimas
KMI nuo 35-39,9 – II-ojo laipsnio nutukimas
KMI 40 ir daugiau- III-ojo laipsnio nutukimas arba kitaip vadinamas  mirtinas nutukimas
Per mažu svoriu laikomas svoris, kai KMI yra mažiau nei 18,5.

Tunkama taip pat yra skirtingai. Vyrams  riebalai dažniausiai kaupiasi liemens  srityje. Tai vadinamas ,,obuolio” tipo nutukimas. Moterims jie gali taip pat kauptis ir klubų bei  šlaunų srityse . Tai yra vadianamasis ,,kriaušės” tipo nutukimas.

Antinksčių susirgimams būdinga tai, kad  riebalai kaupiasi daugiau viršutinėje kūno dalyje: veido ( atsiranda vadinamasis ,,mėnulio” veidas), taip pat  sprando, krūtinės ir liemens srityje. Ilgainiui atsiranda ir kitų susirgimų požymių.

Kokios yra nutukimo priežastys?

Kūno svoris gyvenimo metu linkęs svyruoti ir priklauso nuo visos sąlygų visumos.

Paveldimumas – Neretai polinkis tukti yra paveldimas šeimoje. Tačiau paveldimi ne tik genai, bet ir gyvenimo būdas, mitybos įpročiai.

Amžius– Yra pastebėta, jog nutukimą taip pat lemia ir medžiagų apykaitos sulėtėjimas. Pastebėta, jog su metais, ji įprastai sulėtėja visiems. Jau sulaukus  25 metų kas dešimt metų medžiagų apykaita įprastai lėtėja po 7-9 proc.).

Gyvenimo būdas, psichiniai faktoriai – nutunkama jeigu per mažai judama, neracionaliai valgoma (suvartojama pernelyg  daug riebalų, greitai įsisavinamų angliavandenių – saldumynų, cukraus,  taip pat nesilaikoma saiko ir persivalgoma, ypač vakarais),

Gretutiniai susirgimai – nutukimas yra kai kurių ligų palydovas. Jis gali atsirasti sergant kai kuriomis ligomis: hipotireoze , insulinoma , Kušingo sindromu,  taip pat esant galvos smegenų pažeidimams -kai yra pažeidžiamos tam tikros galvos smegenų sritys (hormonų funkciją reguliuojantys, alkio, sotumo centrai),  jis būna ir sutrikus kiaušidžių funkcijai (dėl įgimto neišsivystymo, cistų, pašalinus kiaušides, o taip pat klimakteriniu laikotarpiu).

Diagnostikos principai

Ar pacientas turi tik antsvorio ar jau yra išsivystęs nutukimas yra sprendžiama nustačius jo  KMI. Paprastai ieškoma nutukimo priežastis ir gali būti atliekami papildomi tyrimai-  tiriamas cukraus kiekis kraujyje, cholesterolio kiekis, instrumentiniai tyrimai pagal reikalą.

Gydymo principai

Pirmiausiai turi būti keičiamas gyvenimo būdas- koreguojama dieta, keičiami mitybos ir darbo bei fizinio aktyvumo įpročiai. Tai yra pagrindiniai pirmieji gydymo principai.

Čia yra svarbiausia paties paciento nusiteikimas, jo noras  sumažinti kūno svorį ir aktyvi veikla. Dažniausiai trumpalaikės dietos neduoda ilgalaikių rezultatų, nes svoris sugrįžta taip pat greitai kaip ir nukrito. Svoris tikrai nukrenta  tik tuomet kai yra pakeičiami  gyvenimo, mitybos įpročiai. Visų pirma, būtinas pakankamas paties paciento fizinis aktyvumas. Be to turi būti atlikta profesionali mitybos korekcija. Būtina sumažinti kasdien valgomo maisto kaloringumą ir kiekį. Rekomenduojama vartoti mažiau riebalų – nevalgyti troškintų, riebių patiekalų. Juos geriau keisti virtais, garuose virtais patiekalais. Taip pat reikia mažiau vartoti gyvulinės kilmės riebalų (taukų, sviesto), juos keisti  aliejumi, rinktis liesesnius maisto produktus. Būtina apriboti  angliavandenių vartojimą – ypač konditerinių gaminių, saldumynų, cukraus (jį galima pakeisti saldikliais). Vartoti daugiau lėtai įsisavinamų angliavandenių- košių, pilno grūdo kepinių. Patariama vartoti daugiau daržovių, šviežių vaisių, daugiau skaidulų turinčių produktų ( ypač tiks grūdai, kruopos, dribsniai, ankštinės daržovės). Mažinant svorį yra svarbu kartu sumažinti ir druskos bei alkoholio  kiekį.

Būtina keisti ir valgymo įpročius. Valgyti reiktia neskubant ir dažniau, bet mažesnėmis porcijomis. Nuo stalo pakilti šiek tiek alkanam ir nepersivalgyti, ypač vakarais. Nekramsnoti ir vengti nuolatinio landžiojimo į šaldytuvą. Visiškai badauti seikėtų tik profesionalų priežiūroje. Geriausiai yra patariama mesti svorį su dietologo pagala. Jis turėtų parinkti individualią dietą, pagal jūsų  išeikvojamos energijos kiekį.

Greitai mesti svorio taip pat nereikėtų. Geriausia lieknėti pamažu, keičiant įpročius, kaddieta netrukdytų įprastiniam gyvenimo būdui  Jeigu nutukimas atsirado dėl kitų ligų, pirmiausia turi būti gydoma pagrindinė liga, ir patiems su dietomis eksperimentuoti nebereikėtų.

Medikamentinis gydymas

Medikamentinis gydymas taikomas tik tuomet, kai pacientui laikantis gydytojo nurodymų, laikantis dietos ir sportuojant svorio numesti nepavyko. Pirmo pasirinkimo vaistas yra Orlistatas. Jis yra skiriamas nepertraukiamai iki 4 metų. Orlistatas neskiriamas  jaunesniems nei 18 metų asmenims.

Chirurginis gydymas

Yra naudingas siekiant sumažinti nutukimo sukeliamų ligų mirtingumą. Nustatyta, jog chirurginis gydymas net iki  29% sumažina mirtingumą nuo ligų, susijusių su nutukimu. Tačiau jis taikomas tik tuomet, kai jokie kiti gydymo metodai pacientui nepadėjo. Šis gydymo būdas yra efektyviausias kai paciento KMI viršija 40.

Šiai dienai yra laikomasi nuomonės, jog chirurgiškai nutukimas gali būti gydomas kai paciento KMI yra didesnis nei 40, arba jei jo KMI yra tarp 35 ir 40, ir pacientas serga nutukimo sukeltomis ligomis.

Chirurginės operacijos remiasi 2 principais- ribojamas maisto kiekis, kuris patenka į skrandį ( mažinama skrandžio apimtis) arba yra sutrikdomas maisto medžiagų įsiurbimas- trumpinamas žarnyno ilgis.  Mažinant skrandžio tūrį išsivysto mažiau pooperacinių komplikacijų, tačiau ilgalaikis efektyvumas būna trumpinant žarnyno ilgį.

Plačiausiai yra žinoma skrandžio apjuosimo reguliuojama juosta operacija. Jos metu ant skrandžio yra uždedama speciali juosta. Operacija paprastai atliekama laparoskopiškai. Ši juosta apriboja kiek maisto gali patekti į skrandį. Po kažkiek laiko ją galima nuimti. Antras operacijos būdas yra paties skrandžio sumažinimas ir apylankų formavimas. Jos metu suformuojamos apylankos ir sumažinamas virškinamojo trakto ilgis (maistas aplenkia dalį skrandžio ir žarnyno), todėl mažiau maisto medžiagų yra įsiurbiama iš virškinamojo trakto. Taip pat yra  sumažinamas skrandžio tūris, todėl žmogus greičiau pasijunta sotus.

Dar vienas chirurginio gydymo metodas – kai  į skrandį 6 mėnesiams gali būti įvedamas specialus balionas, kuris yra pripildomas distiliuoto vandens. Skrandyje balionas išsipučia ir užima didesniąją  skrandžio dalį.Balionas sumažina skrandžio tūrį ir todėl yra pasisotinama daug greičiau ir nuo mažesnio maisto kiekio. Tačiau išėmus šį balioną svoris neaugs tik tada, jei bus laikomasi to paties, kaip ir su balionu, mitybos režimo, bei sveikos gyvensenos principų.

Komplikacijos

Chirurginio gydymo komplikacijos

Chirurginis gydymas nėra visiškai nepavojingas. Dažniausiai po jo atsirandančios komplikacijos gali būt kraujavimai ir ūmios infekcijos reiškiniai. Taip pat po operacijos  gali varginti ilgalaikiai virškinimo trakto sutrikimai:atsirasti pykinimas, širdies skausmai, vėmimas, viduriavimas. Po operacijų organizmas yra apvagiamas tiesiogine to žodžio prasme, nes jis blogiau įsisavina  maisto medžiagų,  mažiau vitaminų ir mikroelementų. Per ilgesnį laikąpadidėja tikimybė susirgti anemija, osteoporoze ir kitomis vitaminų trūkumų sukeltomis ligomis.

Nutukimo sukeliamos ligos

Nutukimas skatina kitų rimtų susirgimų vystymąsi. Jis siejamas su 2 tipo cukrinio diabeto, širdies ir kraujagyslių ligų (hipertenzijos, koronarinės širdies ligos), aterosklerozės, tulžies pūslės akmenligės, kepenų suriebėjimo (hepatosteatozės), artrozių, kojų venų trombozių, hiperlipidemios atsiradimu. Su nutukimu taip pat siejamos ir kai kurios vėžio rūšys – ypač krūties, prostatos, gimdos gleivinės vėžio.

 

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *