Trispalvė našlaitė

Trispalvė našlaitė ir jos gydomosios savybės

Augalas – Trispalvė našlaitė

Lotyniškas pavadinimas – Viola tricolor L

Sinonimai –  akelės, akelytės, broleliai, broliukai, brolyčiai, brolseseriukės, lazdynėlės, lazdyniukai, našlelės, našlikės, našlutės, palazdės, saulės dukrytės, siratėlės, sesebrolės, sesutės žibakutės, vargo žiedas Heart’s ease, European Wild Pansy, Fer à Cheval, Field Pansy, Hearts Ease, Heartsease, Herbes Grasses, Johnny-Jump-Up, Ladies’ Delight, Pansy, Pensee Sauvage, Pensée Sauvage, Persicaire Pied Rouge, Pied Rouge, Renouée Persicaire, Viola, Viola tricolor, Violae Tricoloris Herba, Wild Pansy.

Šeima –Našlaitinių – Violaceae Batsch

Augalo aprašymas

Trispalvė našlaitė yra vienmetis, o kartais ir dvimetis ar daugiametis žolinis augalas, išaugantis iki 15-38 cm aukščio. Našlaitės stiebas yra status arba kylantis, šakotas, tribriaunis, neretai plaukuotas.  Jos lapeliai yra kotuoti, plačiai kiaušinišk ir lancetiški, su prielapiais. Lapų pažastyse ant ilgų plonų žiedynstiebių išauga pavieniai žiedai.  Našlaitės žiedai  yra netaisyklingi, trispalviai, dažniausiai sudaryti iš violetinės, baltos ir geltonos spalvos vainiklapių.  Jie išsidėstę lapų pažastyse ant žiedynstiebių. Žydėti našlaitės pradeda balandžio mėnesį ir žydi iki pat rudens. Vaisius – tribriaunė dėžutė.

Lietuvoje  auga  iki18 laukinių našlaičių rūšių. Trispalvė našlaitė auga lengvame, smėlingame ir rūgščiame dirvožemyje. Aptinkama pievose, dirvonuose, upių, ežerų pakrantėse.  Trispalvė našlaitė yra nykstantis augalas ir yra  įtraukta į “Apribotų ir draudžiamų rinkti bei prekiauti laukinių augalų sąrašą”. Rinkti ir prekiauti našlaitėmis galima tik turint Aplinkos ministerijos leidimą.

Trispalvės našlaitės auga visoje Europoje, taip pat Šiaurės Afrikoje ir Azijoje. Su ispanų jūreiviais jos paplito ir abiejų Amerikų žemynuose.

Vaistingosios trispalvės našlaitės savybės aprašytos jau XVIII amžiuje.  1735 airių herbalistai rašė, jog našlaitės gydo  vaikų traukulius, valo plaučius ir krūtinę, taip pat tinka gydyti karštinėms, žaizdoms ir uždegimams.

Naudojamos augalo dalys

Gydymui yra naudojama tik antžeminė augalo dalis, našlaičių žolė- Violae tricoloris herba; Herba Violae tricoloris. Ji yra renkama žydėjimo metu-  gegužės-spalio mėn. Augalai raunami arba nupjaunami. Pašalinamos jųšaknys, išrenkami stori stiebai, priemaišos ir tada džiovinama pavėsyje,  arba gerai vėdinamoje patalpoje ar džiovykloje 30-35 °C temperatūroje. Tinkamai paruošta žaliava silpnai kvepia, jos kvapas salstelėjęs. Našlaičių šaknys vaistams nevartojamos, nes jos yra nuodingos. Jose yra rasta nuodingo alkaloido violoemotino.

Veikliosios medžiagos

Trispalvės našlaitės žolėje rasta saponinų, flavonoidų (rutozido, rutino), salicilatų, gleivinių medžiagų, dervų, antocianinių glikozidų (violanino, delfinidino, peonidino). Tasta jose ir eterinio aliejaus, karotinoidų, vitaminų C ir E,  mineralinių medžiagų.

Naudojimas medicinoje

Našlaitės padeda gerinti atsikosėjimą, skatina prakaitavimą. Taip pat  pasižymi šlapimą varančiu, , dezinfekuojančiu, priešuždegiminiu ir skausmą malšinančiu poveikiu.

Našlaičių preparatai dažniausiai yra vartojami bronchitui, kokliušui ir sausam kosuliui gydyti. Jų nuoviru taip pat tradiciškai yra gydomos odos ligos (egzema, žvynelinė, riebios odos spuogai), šlapimo takų akmenligė bei peršalimas.
Liaudies medicinoje parūgštintas actu  trispalvės našlaitės nuoviras yra vartojamas nuo podagros. Jų taip pat neretai dedama į liaudiškų kraują valančių mišinių sudėtį. Trispalvės našlaitės yra naudingos ir esant sąnarių skausmams, cistitui ir kai sunku šlapintis.

Neseniai atlikti tyrinėjimai parodė, kad našlaitės pasižymi ir priešvėžiniu poveikiu. Liaudies medicinoje jos taip pat naudojamos dilgėlinės gydymui.

Trispalvės našlaitės vartojimo formos

Gydymui yra vartojami trispalvės našlaitės užpilai. Jų galima dėti į vonias arba daryti iš jų kompresus. Trispalvės našlaitės dedamos į prakaitavimą skatinančių vaistažolių mišinių sudėtį. Iš jų daromi ir homeopatiniai vaistai.

Pašalinis trispalvių našlaičių poveikis

Manoma, jog vartojant įprastinėmis dozėmis, trispalvės našlaitės yra saugios vartoti. Tačiau jos turi būti vartojamos tik trumpą laiką. Ilgi vartojant trispalvės našlaitės preparatus, ar vartojant juos didelėmis dozėmis, gali išsivystiti viduriavimas, vėmimas, atsirasti odos bėrimų, išsivystyti niežulys.

Trispalvės našlaitės sąveika su kitais vaistais

Nėra nustatyta, nes augalas mažai ištyrinėtas.

Kada trispalvės našlaitės preparatų vartoti negalima

Augalas mažai ištyrinėtas, todėl jį vartoti nerekomenduojama nėščioms ir maitinančioms moterims bei mažiems vaikams.

Liaudiški receptai su trispalvėm našlaitėm

 

Trispalvių našlaičių užpilas

1 valgomasis šaukštas smulkintos trispalvių našlaičių žolės užpilamas 1 stikline verdančio vandens ir palaikoma 15 min, kad prisitrauktų. Po to nukošiama. Geriama po 1 stiklinę 1 kartą per dieną, tarp valgymų.

Daugiau skaitykite

  • Balamedis penkialapis – Penkiametis balamedis – Tabebuia impetiginosa – Skruzdžių medis, […]
  • Bastutis sareptinis – Bastutis sareptinis – Brassica juncea – rudoji garstyčia, […]
  • Kvapioji našlaitė – Kvapioji našlaitė – Viola odorata L. –Sweet violet, Banafshah, […]
  • Sidabražolė miškinė – Sidabražolė miškinė – Potentilla erecta Sinonimai – dagiukas, degsnys, degimo […]
  • Drebulė – Populus tremula – Populus tremula –Paprastoji tuopa, epušė,Álamo […]
  • Blindė – Blindė –Salix caprea L. – gluosnis blindė, blendis, pūpelis, […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *