Indinė sprogė

Indinė sprogė ir jos  gydomosios savybės

Augalas – Indinė sprogė

Lotyniškas pavadinimas – Tylophora asmatica

Sinonimai – Asmatica, Indian Lobelia, Ananthamul, Antomul, Asclepias asthmatica, Country Ipecacuanha, Cynanchum indicum, Emetic Swallowwort, Indian Ipecac, Indian Ipecacuanha, Tylophora asthmatica, Tylophora indica

Šeima – Klemalinių  (Asclepidaceae)

Augalo aprašymas

Indinės sprogė yra daugiametis šliaužiantis augalas. Jos lapai lancetiški, žydi ji žalsvos spalvos žiedais, dauginasi sėklomis. Sprogės savaime auga tropiniuose Indijos miškuose. Paplitusi Šri Lankoje, Tailande, Malaizijoje. Taip pat introdukuota ir Afrikoje.

Naudojamos augalo dalys

Gydymo tikslais yra naudojami augalo lapai, kurie yra renkami augalo žydėjimo metu.

Veikliosios medžiagos

Pagrindinės veikliosios indiškosios sprogės medžiagos yra alkaloidai ( svarbiausias yra tilofirinas), taip pat flavonoidai, steroliai ir sutraukiančios medžiagos- taninai. Tilofirinas pasižymi priešuždegiminiu poveikiu, taip pat veikia navikus.

Naudojimas medicinoje

Ajurvedoje indiškoji sprogė yra naudojama sukelti vėmimui ir pagerinti atsikosėjimui. Taip pat ja gydomi sąnarių sausmai ir viduriavimai bei dizenterija.

Vietiniai gyventojai indinės sprogės lapus deda ant žaizdų, taip pat vartoja esant viduriavimams, geltai, vidurių užkietėjimams, sausam kosuliui, kai reikia sukelti prakaitavimą, malšinti sąnarių skausmus ir sergant vėžiu.

Laikoma, jog indiškoji sprogė yra tinkama astmos gydymui ir astmos simptomatiką gali sumažinti vartojama maždaug 3 mėnesių laikotarpyje. Ji taip pat naudojama gydant egzemas ir dilgelinę. Manoma, kad indiškoji sprogė gali būti naudinga gydant lėtinio nuovargio sindromą ir kitus imuninės sistemos susirgimus. Indijoje atlikti klinikiniai tyrimai patvirtino, kad indinė sprogė tikrai padeda gydant astmą. 7 praėjusio amžiaus dešimtmetyje Indijoje buvo atlikta nemažai klinikinių tyrimų, kurie patvirtino, jog tik 6 dienas vartojant indinę sprogę astmos simptomatika buvo susilpnėjusi iki 12 savaičių laikotarpiui. Tačiau vėliau atlikti tyrimai šio rezultato nepatvirtino.

Pašalinis indiškosios sprogės poveikis

Indiškoji sprogė sukelia pykinimą ir vėmimą. Didelėmis dozėmis ir be gydytojo priežiūros nevartotina.

Kada indiškosios sprogės preparatų vartoti negalima

Indiškoji sprogė yra mažai medicinai žinomas augalas. Tikrai nevartotina nėštumo metu ir maitinant krūtimi. Aplamai be gydytojo priežiūros ir paskyrimo, šio augalo geriau nevartoti.

Daugiau skaitykite

  • Vaistinė kraujalakė – Vaistinė kraujalakė – Sanguisorba officinalis – sravanosė, […]
  • Karpotasis viršūklis – Karpotasis viršūklis – Terminalia bellirica – Abhaya, Amandier […]
  • Vilkdalgis blyškusis – Vilkdalgis blyškusis – Iris pallida – Iris germanica v ar. florentina […]
  • Benzoinis stirakas – Benzoinis stirakas – Styrax benzoin – Baume Benjoin, Benjoin de […]
  • Kvapioji našlaitė – Kvapioji našlaitė – Viola odorata L. –Sweet violet, Banafshah, […]
  • Balzaminis kėnis – Balzaminis kėnis – Abies balsamea – Balsam Fir –Pušiniai […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *