Didžiažiedis naktenis

Didžiažiedis naktenis ir jo gydomosios savybės

Augalas – Didžiažiedis naktenis

Lotyniškas pavadinimas – Selenicereus grandiflorus

Sinonimai –  Nakties karalienė, Troškimų valdovė, Cereus, Cactus à Grandes Fleurs, Cactus grandiflorus, Cardon, Cereus grandiflorus, Night Blooming Cereus, Reina de la Noche, Reina de las Flores, Selenicereus, Selenicereus grandiflorus, Sweet Scented Cactus.

Šeima –Kaktusinių (Cactaceae)

Augalo aprašymas

Didžiažiedis naktenis yra šliaužiantis kaktusas, galintis išaugti iki 20 m ilgio. Jo stiebai cilindriški, šaknys kabo ore. Žydi naktenis labaid dideliais baltais žiedais, kurių skersmuo gali siekti iki 20-40 cm. Didžiojo naktenio žiedai prasiskleidžia 1 valandą prieš saulėlydį ir ryte nukrinta.  Naktenio vaisiai- raudona ovalios formos uoga. Šie kaktusai auga  Pietų Teksase, Meksikoje, Antilų salose, Centrinės ir  Pietų Amerikos šiaurinėje pakrantėje  ir Argentinoje. Šiuo metu laukinių šio kaktuso augimviečių išlikę nedaug. Tačiau jis plačiai auginamas kaip dekoratyvinis ir vaistinis augalas.

Naudojamos augalo dalys

Vaistų gamybai renkami jauni kaktuso ūgliai ir jo žiedai. Vaistinė žaliava yra renkama vasarą.Nupjauti stiebai pasterizuojami – įkaitinama iki 140 laipsnių. Išsiskyrę garai staigiai atšaldomi.

Veikliosios medžiagos

Nakteniai kaupia alklaoidus, iš kurių svarbiausias yra kaktinas. Aptikta juose ir flavonoidų – izoharmnetino, taip pat ir pigmentų, bei daug mikroelementų. Naktenio alkaloidai veikia panašiai kaip ir širdį veikiantys glikozidai. Šio augalo veikliosios medžiagos taip pat  pasižymi drėkinamosiomis ir nuo žalingo ultravioletinių spindulių poveikio saugančiomis savybėmis, kurias bando naudoti kosmetikos priemonių gamintojai.

Naudojimas medicinoje

Naktenis vietinėje liaudies medicinoje yra vertinamas kaip širdies veiklą gerinanti priemonė. Jo veikliosios medžiagos skatina širdies veiklą, stiprina širdies raumenį ir retina širdies susitraukimų dažnį.  Jo preparatai gali būti naudojami esant krūtinės skausmams, taip pat po miokardo infarkto-gijimo laikotarpiu.

Karibų jūros baseine naktenio stiebų sultys ir pats kaktusas yra naudojamas kirminams varyti, o stiebai ir žiedai naudojami sąnarių skausmų malšinimui.

Pašalinis didžiojo naktenio poveikis

Vartojant didelėmis dozėmis gali sudirginti skrandį ir sukelti haliucinacijas.

Didžiažiedžio  naktenio sąveika su kitais vaistais

Didžiažiedžio  naktenio preparatai gali sąveikauti su širdies veiklą reguliuojančiais preparatais- nevartotini kartu ir be gydytojo priežiūros.

Kada naktenio  preparatų vartoti negalima

Augalas yra mažai ištyrinėtas, todėl patiems juo gydytis nerekomenduojama.

Didžiažiedžio naktenio preparatų nerekomenduojama vartoti patiems jeigu sergate širdies ligomis- būtina profesionalo priežiūra.

Didžiojo naktenio preparatai nerekomenduojami nėščioms ir maitinančioms krūtimi moterims.

Daugiau skaitykite

  • Miškinė stilingija – Miškinė stilingija – Stillingia sylvatica – queen's-delight, […]
  • Ugniažolė didžioji – Ugniažolė didžioji – Chelidonium majus – Ugniažolė, akių žolė, […]
  • Nariuotasis bervidis – Nariuotasis bervidis – Scrophularia nodosa –liaukų žolės, […]
  • Vaistinė kraujalakė – Vaistinė kraujalakė – Sanguisorba officinalis – sravanosė, […]
  • Šliaužiančioji žiemė – Šliaužiančioji žiemė – Vinca minor – Mažoji žiemė, Lesser […]
  • Karklavijas – Karklavijas – Solanum dulcamara –Common Nightshade, Bittersweet, […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *