Vaistinė notra

Vaistinė notra ir jos gydomosios savybės

Augalas – Vaistinė notra

Lotyniškas pavadinimas – Stachys officinalis

Sinonimai – Betony,  Bétoine, Betónica, Betonica officinalis, Bishopswort, Bishop Wort, Épiaire Officinale, Épiaire Vulgaire, Hedge Nettles, Stachys betonica, Stachys officinalis, Tabac des Gardes, Wood Beton, Herb-a-Calm Formula, Herbagessic Formula, HerbVal Formula, Wood Betony

Šeima – Notrelinių, lūpažiedžių ( Lamiaceae)

Augalo aprašymas

Vaistinė notra yra daugiametis žolinis augalas, išaugantis iki 30-100 cm  aukščio. Jos stiebas yra stačias  su išsilenkusiu pamatu, keturbriaunis, viršutinėje dalyje kartais šakotas  ir plaukuotas, tamsiai raudonas arba juodai rudas. Šakniastienys yra šliaužiantis.  Notros lapai yra priešiniai, pailgai kiaušiniški, širdišku pagrindu, buki, stambiai karbuoti, plaukuoti.  Žemutiniai lapai  siekia ik 8- 12 cm. ilgio ir 3-5 cm. pločio, ilgakočiai,  o viršutiniai lapai yra mažesni, trumpakočiai. Žiedai yra išsidėstę tankiuose menturiuose viršūninių lapų pažastyse; žiedų menturiai palaipsniui stiebo viršūnėje suartėja ir sudaro tankų, varpos pavidalo žiedyną. Žiedas yra  purpurinis arba baltas, dvilūpis.

Vaistinės notros  žydėjimo periodas yra birželio-rugsėjo mėnesiai. Vaisius – pailgai kiaušiniškas, tamsiai rudas, šiurkščiu paviršiumi riešutėlis. Dauginasi sėklomis. Notros mėgsta augti  šviesiuose mišriuose miškuose,  pievose ir aikštelėse, kirtimuose ir pamiškėse. Geriausiai auga derlinguose, vidutinio drėgnumo kalkinguose dirvožemiuose.  Notra yra išplitusi visoje Europoje, Viduržiemio jūros baseine, Šiaurės Afrikoje,  Azijoje ir Tolimuosiuose rytuose.

Šis vaistinis augalas buvo žinomas jau senovės egiptiečiams, romėnams ir graikams. Nuo senų senovės notra buvo vertinama kaip panacėja nuo visų ligų. Buvo manoma, jog notros atbaido piktąsias dvasias. Romėnų imperatoriaus Augusto asmeninis gydytojas teigė, jog notra gali išgydyti net 47 ligas. Tačiau labiausiai augalas buvo vertinamas dėl sugebėjimo malšinti galvos skausmus.

Naudojamos augalo dalys

Gydymo tikslams yra renkami  notros lapai ir žolė. Vaistinė žaliava yra renkama augalui žydint. Augalo lapai yra skinami su lapkočiais, o žolė pjaunama žemiau apatinės sveikų žalių lapų poros. Džiovinama gerai vėdinamoje patalpoje. Išdžiūvusi notros žolė yra nemalonaus kvapo, aitriai karti. Ją galima saugoti dvejus metus.

Veikliosios medžiagos

Vaistinės notros antžeminėje dalyje  yra apie 15% rauginių medžiagų, dervų, gleivių, eterinio aliejaus, karčiųjų medžiagų, organinių rūgščių, alkaloidų, mineralinių ir kitų medžiagų.Svarbiausios veikliosios mežiagos yra alkaloidai (įskaitant stachiridiną ir betoniciną), taip pat joje randama ir fenolio junginių, betaino, cholino, flavonoidų glikozidų, feniletanoidų glikozidų.

Notros sudėtyje esantys flavonoidų glikozidai mažina arterinį kraujospūdį. Rauginės medžiagos stabdo viduriavimus ir veikia sutraukiančiai.  Tačiau kai kurie augalo komponentai veikia toksiškai.

Naudojimas medicinoje

Vaistinė notra tradiciškai vartojama galvos ir veido skausmų malšinimui. Ji veikia švelniai raminančiai, tinka esant nervinei įtampai. Tradiciškai istorijos bėgyje augalo preparatai buvo skiriami pašlijusiems nervams raminti ir esant sujaudinimui, PMS, atminties susilpnėjimui ir nervinei įtampai.

Vaistinė notra taip pat pasižymi sutraukiančiu poveikiu. Neretai yra yra derinama  su kamparu (Symphytum officinale)  ir liepos žiedais- toks mišinys skiriamas galvos skausmų ir sinusitų gydymui. Derinama su kraujažole
(Achillea millefolium) gali būti naudojama kraujavimui iš nosies stabdyti.

Vaistinės notros preparatais gydomos kepenų ligos ir geltligė. Ji gali būti vartojama viena, atskirai ir mišiniuose su
panašaus veikimo žolelėmis. Notros kartumynai ir kitos veikliosios medžiagos skatina virškinamojo trakto ir kepenų veiklą, taip pat veikia tonizuojančiai. Liaudies medicinoje ji dar vartojama astmos priepuolių slopinimui, taip pat atsikosėjimui gerinti. Notros užpilas taip pat tinka  kojų vonelėms- prakaitavimui mažinti. Rusijoje vaistinė notra rekomenduojama kirmėlėms varyti, taip pat esant dantų, skrandžio skausmams, žaizdų plovimui, viduriavimams gydyti, esant permušimams. Tačiau rimtų mokslinių tyrimų šiuo klausimu atlikta nebuvo.

Išleidimo formos

Gydymo tikslais yra vartojamos vaistinės notros arbatos bei užpilai.

Pašaliniai notros vartojimo reiškiniai

Vaistinės notros preparatai gali dirginti virškinamąjį traktą, taip pat sutrikdyti kepenų veiklą.

Vaistinės notros sudėtyje esantys glikozidai gali sumažinti kraujospūdį.

Vaistinės notros preparatai skatina gimdos susitraukimus.

Sąveika su vaistiniais preparatais

Vaistinės notros preparatai gali stiprinti arterinį kraujospūdį reguliuojančių vaistų poveikį. Nevartotina kartu.

Kada vaistinės notros preparatų vartoti negalima

Vaistinės notros preparatai nevartotini nėštumo metu, nes gali sukelti persileidimą.

Liaudiški receptai

Vaistinės notros užpilas nuo migrenos

Reikia paimti po 1 valgomąjį šaukštą vaistinės notros žolės,  paprastosios jonažolės ir paprastojo raudonėlio žolės. Viską gerai sumaišyti. Valgomąjį šaukštą šio mišinio užpilti stikline (200 ml.) verdančio vandens ir leisti pritraukti 30 minučių. Po to nukošti ir gerti po 1/2 stiklinės ryte ir vakare.

Vaistinės notros nuoviras nuo rėmens skausmų

Imti  po 1 valgomąjį šaukštą vaistinės notros žolės, tiek pat dirvinio asiūklio ir paprastojo kiečio žolės. Viską gerai sumaišyti. Valgomąjį šaukštą šio mišinio užpilti 1,5 stiklinės (300 ml.) vandens. Pavirinti 5 min, nukošti ir gerti po valgomąjį šaukštą 3 kartus per dieną.

Sergantiesiems plaučių tuberkulioze

Imama po 1 valgomąjį šaukštą vaistinės notros lapų, tiek pat ankstyvojo šalpusnio ir vaistinės taukės žolės. Viską reikia gerai sumaišyti. Valgomąjį šaukštą šio mišinio užpilti 0,5l karšto pieno ir pakaitinti orkaitėje 1-2 val, neužvirinti. Gerti po 1/2 stiklinės 4 kartus per dieną su medumi.

Daugiau skaitykite

  • Vaistinė kraujalakė – Vaistinė kraujalakė – Sanguisorba officinalis – sravanosė, […]
  • Vaistinė ožragė – Vaistinė ramunė – Trigonella foenum-graecum –  Fenugreek, […]
  • Miškinė girūnė – Miškinė girūnė –Sanicula europaea – Sanicula,  Sanikel,European […]
  • Arabinė akacija – Arabinė akacija –Acacia nilotica, L. – acacia arabica, babul, Acacia […]
  • Česnakas ardinis – Česnakas ardinis – Allium proliferum – Jarusinis česnakas, […]
  • Bobramunis dirvinis – Bobramunis dirvinis – Anthemis arvensis L – Corn Chamomile, […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *