Cinamonas kininis

Cinamonas kininis ir jo gydomosios savybės

Augalas – Cinamonas kininis

Lotyniškas pavadinimas – Cinnamomum aromaticum, Cinnamomum verum, syn. C. zeylanicum

Sinonimai – Cassi Cinnamon,  Bastard Cinnamon, Canela de Cassia, Canela de la China, Canela Molida, Canelero Chino, Canelle, Cannelle Bâtarde, Cannelle Cassia, Cannelle de Ceylan, Cannelle de Chine, Cannelle de Cochinchine, Cannelle de Padang, Cannelle de Saigon, Cannelier Casse, Cannelier de Chine, Canton Cassia, Casse, Casse Odorante, Cassia, Cassia Aromaticum, Cassia Bark, Cassia Lignea, Chinazimt, Chinese Cassia, Chinese Cinnamon, Chinesischer Zimtbaum, Cinnamomi Cassiae Cortex, Cinnamomum, Cinnamomum aromaticum, Cinnamomum cassia, Cinnamomum ramulus, Cinnamon, Cinnamon Essential Oil, Cinnamon Flos, Cinnamoni Cortex, Cinnamonomi Cortex, Cortex Cinnamomi, Écorce de Cassia, False Cinnamon, Fausse Cannelle, Gui Zhi, Huile Essentielle de Cannelle, Kassiakanel, Keishi, Laurier des Indes, Nees, Ramulus Cinnamomi, Rou Gui, Saigon Cinnamon, Sthula Tvak, Taja, Zimbluten, Zimtcassie.

Šeima – Lauraceae

Augalo aprašymas

Kininis cinamonas yra amžinai žaliuojantis neaukštas medelis, užaugantis iki 1.5 metrų aukščio. Tačiau medis gali užaugti ir iki 18 metrų aukščio. Jo lapai yra kiaušiniški, o žiedai – smulkūs, žalsvai gelsvi, susitelkę į žiedynus. Žievė- rusvos spalvos, stipriai kvepia. Manoma, kad cinamonas yra kilęs iš Pietų ar Pietvakarių Indijos, Šri Lankos, ar Pietų Kinijos regiono. Šiuo metu cinamonas pramoniniu būdu yra auginamas Šri Lankoje, Indijoje, Kinijoje, Kambodžoje, Indonezijoje, Gvinėjoje, Brazilijoje,Egipte, Jamaikoje, Javos saloje, Vietname, Zanzibare, bei Madagaskare. Daugiausia cinamono eksportuoja Šri Lanka. Cinamonai yra labai vertinami dėl savo kvepiančios žievės, kuri yra naudojama kaip priekonis, iš jos taip pat gaunamas eterinis aliejus. Kinijoje cinamono šapai yra naudojami ,, šalčio“ ligų gydymui. Tradiciškai cinamonas yra laikomas viena iš svarbiausių ir seniausiai pasauliui žinomų prieskonių. Manoma, jog senovės Egipte jis buvo vartojamas jau prieš 2000 metų. Jis taip pat yra minimas žydų Toroje. Europa apie cinamoną sužinojo jau 500 metais prieš mūsų erą. Kininis cinamonas yra pigesnis ir laikoma, jog jis yra menkesnės kokybės nei Ceilono cinamonas. Nuo seno cinamonu buvo gydomi peršalimai ir virškinimo sutrikimai. Šiandien jis pradedamas vartoti cukraus kiekio reguliavimui kraujuje.

Iš viso yra naudojama keletas cinamono rūšių- C. zeylanicum, C. verum, bei C. cassia. C. cassia savaime auga Kinijoje ir Japonijoje ir naudojamas kaip jang tonikas tradicinėje kinų medicinoje. Pastaroji rūšis dažniausiai naudojama prieskonių gamybai.

Naudojamos augalo dalys

Gydymui naudojamas vidinis cinamono medžio žievės sluoksnis. Kinai taip pat gydymui naudoja ir medienos gabalėlius. Retsykiais gydymui naudojami medžio lapai ir pumpurai. Maistiniams tikslams taip pat naudojama cinamono žievė.

Maistinės savybės

Cinamonų dedama į daugelį tradicinių prieskonių mišinių. Jis taip pat dedamas į indiškus ,, kario“ prieskonius. Juos galima dėti į kepinius, košes, saldžiuosius patieklaus. Jais galima gardinti marinatus, padažus, mėsos ir žuvies patiekalus. Skanūs yra silkės, varškės patiekalai ir dešros bei desertai su cinamonais. Juos galima berti ant rūkomos žuvies, taip pat naudoti kiaulienos, avienos ir paukštienos patiekalams. Rytų šalyse tai vienas iš pagrindinių prieskonių, kuris dedamas beveik visur- ypač į ryžių patiekalus. Cinamonas plačiai naudojamas ir Afrikos, Kinijos, Kaukazo bei kitų šalių nacionalinėse virtuvėse.

Veikliosios medžiagos

Cinamono žievėje yra daug ląstelienos,  taip pat rauginių medžiagų, sakų, dervų, pektinų, nedaug riebalų bei eterinių aliejų, kurių pagrindinė veiklioji medžiaga yra cinamono aldehidas. Šie aliejai pasižymi priešmikrobiniu, priešvirusiniu ir baktericidiniu poveikiu. Taip pat stabdo Aspergillus grybelio augimą.Cinamono žievėje taip pat randama apie 60%–85% cinamaldehido, kuris pasižymi priešopiniu ir priešgrybeliniu poveikiu. Rasta jame ir terpenų – e eugenolio, beta felandreno, karvakrolio- jie veikia antiseptiškai ir anestetiškai. Taip pat stabdo mielių grybelio augimą. Cinamono žievėje yra cinamil alkoholio ir jo acetato, taip pat limoneno, taninų ir Helikobakterijų veiklą stabdančio metileno chlorido. Cinamono ištraukos taip pat veikia kaip stiprus antioksidantas.

Yra nustatyta, jog cinamonas užmuša maisto toksikoinfekcijas sukeliantį  E. Coli O157, štamą.

Pagrindinės veikliosios medžiagos

Eteriniai aliejai – iki  4%(cinnamaldehido 65– 80%, eugenolio 5–10%)
Fenoliai (procianidinai)
Kumarinai (C. cassia)
Gleivinės medžiagos

Naudojimas medicinoje
Tradiciškai vartojami

Kaip priešbakterinė, priešgrybelinė, vidurių pūtimą ir kraujavimą stabdanti priemonė.
Cinamonai naudojami esant virškinimo sutrikimams, skausmingoms mėnesinėms ir gausiam kraujavimui iš gimdos, atsikosėjant krauju, esant hematurijai ir kraujavimams iš nosies.
Tradiciškai cinamonai naudoti gydant dizenterija, viduriavimus, pykinimą, vėmimą, nevirškinimą, vidurių pūtimą bei žarnų koliką. Manoma, jog jis taip pat naudingas esant disbiozei.
Nuo seno cinamonas būdavo naudojamas ir kaip vaistų skonį gerinanti priemonė.

Nuo senovės cinamonas naudotas  ir kaip ,, šildanti“ priemonė gydant peršalimus ir ,, šalčio“ ligas. Neretai yra derinamas su imbieru.
Cinamono žievė taip pat skatina periferinę kraujotaką, mažina peršalimo simptomus ir burnos kandidozę.
Cinamonas pasitelkiamas gydant virškinimo sutrikimus bei reguliuojant cukraus kiekį kraujuje.
Jis labai naudingas sveikstantiems po ilgos ligos- švelniai skatina kraujo cirkuliaciją ir virškinimą.
Cinamonas gali padėti esant skausmingoms mėnesinėms ir gausiam kraujavimui. Taip pat naudojamas policistinių kiaušidžių sindromo gydymui, nes padeda sumažinti rezistenciją insulinui ir sureguliuoti estrogenų kiekį.
Cinamonas yra naudojamas esant insulino rezistencijai bei metaboliniam sindromui -padeda stabilizuoti gliukozės kiekį. Tačiau jo reikia vartoti iki 3 arbatinių šaukštelių per dieną bent 4 mėnesius.

Manoma, jog cinamone esantys fenoliniai procianidinai veikia panašiai kaip  antioksidantai esantys vynuogių sėklose ar žalioje arbatoje bei skatina kraujotaką. Cinamonų eterinis aliejus veikia raminančiai, nuskausminančiai ir pasižymi stipriu priešbakteriniu poveikiu. Spėjama, jog cinamonas taip pat gali būti naudingas galvos smegenų veiklai.

Naudojimas gydymui
Gydomosios kininio cinamono  savybės

Šiuo metu cinamonas pasitelkiamas gydant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opas, bei kovojant su H.pylori. Tačiau šiuo atveju jis turi būti naudojamas didelėmis dozėmis ir pasitelkiant kitas gydomąsias priemones. Tradicinėje kinų medicinoje cinamonas šiuo tikslu yra derinamas kartu su imbieru ir saldymedžiu bei raudonėliu.
Yra pastebėta, jog cinamonas yra naudingas slopinant pilvo pūtimą, mažinant pykinimą, nestiprius virškinimo sutrikimus. Cinamono milteliai taip pat malšina skrandžio ir žarnyno skausmus.

Šiandien cinamonas taip pat yra naudojamas kaip papildoma gydymo priemonė gydant rezistenciją insulinui (metabollinį sindromą) bei suaugusiųjų rezistentišką insulinui cukraligę. Yra įrodyta, jog cinamonas skatina endogeninio insulino sunaudojimą bei  nedaug sumažina cukraus kiekį kraujyje. Reguliariai vartojant cinamoną taip pat mažėja trigliceridų, cholesterolio ir bendro cholesterolio bei mažo tankio lipoproteinų skaičius sergantiesiems cukralige.

Cinamonai  taip pat tirština kraują, todėl jais kartais  patariama gydytis moterims, kurių mėnesinių ciklas pernelyg užsitęsia.

Išleidimo formos

Tradicinėje kinų medicinoje cinamonas (C. aromaticum) vartojamas keliais būdais. Pjaustyti cinamono žievės gabalėliai  (Gui Zhi) yra vartojami esant peršalimuim sąnarių skausmams, amenorėjos, sauso ir drėgno kosulio bei edemų gydymui. Cinamono žievė  (Rou Gui)  yra naudojama impotencijos sauso ir drėgno kosulio, sutrikusios kraujotakos, sąnarių skausmų, astmos, edemų, skausmingų mėnesinių, virškinimo sutrikimų gydymui.

Vakarietiškoji medicina cinamoną dažniausiai naudoja vaistažolių mišinių sudėtyje.

Dozavimas
 • Cinamono žievė– jeigu gydytojas neskyrė kitaip, dažniausiai vartojamo iki 2-4 g maltos cinamono žievės per dieną.
 • Cinamono užpilas ar ištrauka : 0.25 – 0.5 arbatinio šaukštelio cinamono miltelių užpilama 240 ml verdančio vandens, leidžiama pritraukti iki 20 minučių  ir geriama po 60-120 ml 3 kartus per dieną.
 • Skystas cinamono ekstraktas (1:1): 10- 25 lašai (0.5–1 ml) po  tris kartus per dieną.
 • Tinktūra (1:5, 70% alkoholio): 30 – 50 lašai  (1.5–2.5 ml) po tris kartus per dieną.
 • Akių lašai: 1 – 2 lašai tris kartus per dieną.

Sergantiems virškinamojo trakto ligomis, gastritu, reumatu bei peršalimo ligomis, patariama kasdien, 3–5 kartus per dieną išgerti po pusę gramo susmulkintų cinamono miltelių.

Toksiškumas

Didelės cinamono dozės skatina širdies susitraukimų dažnį ir peristaltiką, o vėliau sukelia mieguistumą ir CNS slopinimo reiškinius.

Pašalinis cinamono poveikis

Yra pranešimų, jog cinamonas gali sukelti kontaktinį dermatitą ar odos pažeidimus, jeigu yra kramtoma cinamono turinti kramtomoji guma.

Ilgalaikis vartojimas

Manoma, jog maistinėmis dozėmis cinamonas yra saugus vartoti ilgą laiką.

Cinamono sąveika su kitais vaistais

Nepastebėta.

Kada cinamono preparatų vartoti negalima

Manoma, jog maistinėmis dozėmis vartojamas cinamonas yra visiškai saugus.

Mažiems vaikams ir nėščioms bei maitinančioms moterims patariama jį vartoti tik maistinėmis dozėmis ir saikingai.

Daugiau skaitykite

 • Kalninis dašis – Kalninis dašis –Satureja montana –Winter savory, Ajedrea, Calamintha […]
 • Žiomenė darželinė – Žiomenė darželinė – Dracocephalum moldavica – Moldavian Balm, […]
 • Galangalas – Galangalas – Alpinia officinarum Sinonimai –Alpinia officinarum, […]
 • Vanilė kvapioji – Vanilė kvapioji – Vanilla planifolia – paprastoji vanilė, Burbono […]
 • Builis daržinis – Builis daržinis – Anthriscus cerefolium –  Chervil, Anthriscus […]
 • Žvaigždanyžis tikrasis – Žvaigždanyžis tikrasis, Badijonas – Illicium verum – Ba Jiao Hui […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *