Žiomenė darželinė

Žiomenė darželinė ir jos vaistinės savybės

Augalas – Žiomenė darželinė

Lotyniškas pavadinimas – Dracocephalum moldavica

Sinonimai – Moldavian Balm, Moldavian dragonhead, Moldavian dragonhead, Moldavian balm, tuoksuampiaisyrtti , Turkish dragonflower, Turkmint, Chinese blue hyssop, toronil azul, toronil chino, turkish melissa, Melisa mołdawska , Pszczelnik Mołdawski

Šeima –Notreliniai (Lamiaceae)

Augalo aprašymas

Darželinė žiomenė yra vienmetis kvapnus žolinis augalas, išaugantis iki 60–80 centimetrų aukščio. Darželinė žiomenė žydi liepos mėnesį švelniai violetinės arba žydros spalvos žiedais. Žiedų spalva priklauso nuo to, kiek rūgšti yra dirva, kurioje ji auga.  Žiomenė mėgsta augti saulėtoje ir šiltoje vietoje, tačiau dirvai nėra labai reikli. Ji mėgsta derlingą bei drėgną dirvožemį.  Jaunus augalus reikia gausiai lieti, tačiau jau suaugę augalai yra atsparūs sausroms. Jei darželinė žiomenė auga pavėsyje, užauga mažiau lapų, sėklų bei šiuose augaluose būna mažiau eterinio aliejaus. Augalas vertinamas dėl kvapnaus eterinio aliejaus. Spėjama, jog darželinės žiomenės tėvynė yra Šiaurės Kinija. Tačiau augalas yra išplitęs Iki pat Rytų Europos, Suomijos ir Ukrainos. Ukrainoje ir Moldavijoje ji mėgstama dėl savo švelnaus aromato ir auginama vietoje citrininės melisos.

Naudojamos augalo dalys

Gydymui ir maistams yra vartojami švieži arba džiovinti žiomenės lapai ar jų žiedynai, kurie yra vartojami kaip prieskonis. Darželinės žiomenės lapus geriausiai yra  skinti augalo žydėjimo pradžioje. Nuskintus lapus galima valgyti tiek šviežius, tiek ir juos džiovinti +40 laipsnių temperatūros orkaitėje. Išdžiovintą žaliavą patariama laikyti sandariuose induose.
Darželinės žiomenės lapais ar žiedais galima gardinti kepinius, miltinius patiekalus, likerius, vermutus ar  gaiviuosius gėrimus.  Švieži ar džiovinti lapai tinka salotoms, mėsos ar žuvies patiekalams. Džiovinti žiomenės lapai dedami į namines dešras. Švieži ar džiovinti lapai taip pat gali būti vartojami vietoje citrininės melisos, iš jų galima ruošti kvapnias arbatas.

Veikliosios medžiagos

Darželinės žiomenės lapuose yra eterinių aliejų, iš kurių svarbiausi yra  citralis, geraniolis. Taip pat aptikta rauginių medžiagų, kartumynų. Taip pat aptikta antioksidantų bei omega-3 riebiųjų rūgščių.
Liaudies medicinos žinovai darželinės žiomenės preparatais  siūlo raminti sudirgusią centrinę nervų sistemą bei malšinti skausmus.

Naudojimas medicinoje

Darželinės žiomenės lapai veikia sutraukiančiai, mažina vidurių pūtimą, gerina virškinimą. Jų antpilu patariama gydyti migreną, neuralgiją, peršalimo ligas bei padažnėjusį širdies plakimą.
Ant ilgai negyjančių odos žaizdų patariama dėti šviežių darželinės žiomenės lapų, kad pagreitinti žaizdų gijimą.
Sergantiems reumatu arba susižeidus, ant skaudamų vietų patariama uždėti susmulkintų darželinės žiomenės lapų kompresą. Pastebėta, kad darželinės žiomenės lapai ir sėklos žadina apetitą bei gerina virškinamojo trakto darbą.

Pašalinis darželinės žiomenės poveikis

Manoma, jog vartojamas maistinėmis dozėmis darželinė žiomenė yra saugi vartoti, tačiau mokslinių tyrinėjimų nėra atlikta.

Darželinės žiomenės sąveika su kitais vaistais

Augalas mažai tyrinėtas, literatūroje duomenų nėra.

Kada darželinės žiomenės preparatų vartoti negalima

Darželinės žiomenės preparatų saugumo sumetimais negali vartoti nėščios ir maitinančios krūtimi moterys bei maži vaikai.

Daugiau skaitykite

  • Cinamonas kininis – Cinamonas kininis – Cinnamomum aromaticum, Cinnamomum verum, syn. C. […]
  • Builis daržinis – Builis daržinis – Anthriscus cerefolium –  Chervil, Anthriscus […]
  • Bazilikas eugenolinis – Bazilikas eugenolinis – Ocimum gratissimum – Afrikietiškas […]
  • Česnakas askaloninis – Česnakas askaloninis – Allium ascalonicum – Šaloto svogūnas, […]
  • Vanilė kvapioji – Vanilė kvapioji – Vanilla planifolia – paprastoji vanilė, Burbono […]
  • Žvaigždanyžis tikrasis – Žvaigždanyžis tikrasis, Badijonas – Illicium verum – Ba Jiao Hui […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *