Kraujo pasėlis

Tyrimo pavadinimas – Kraujo pasėlis

Tyrimo reikšmė

Kraujo pasėlis atliekamas siekiant nustatyti  ar nėra infekcijos kraujyje.  Tokios infekcijos gali būti bakterinės kilmės (sergant meningitu, osteomielitu arba sepsiu) arba grybelinės kilmės (pvz kandida). Bakterijos į kraują gali patekti įvairiais būdais:  per limfinę sistemą esant pažeistiems inkstams, žarnų susirgimams, tulžies pūslės susirgimams. Neretai bakterijos kraujyje atsiranda dėl ilgai laikomų kateterių, esant bakterinės kilmės endokarditams po širdies vožtuvų persodinimo operacijų. Kai bakterijos cirkuliuoja kraujo srovėje, pacientą krečia šaltkrėtis ir vargina karščiavimas. Būtent šiuo metu ir stengiamasi paimti kraujo pasėlio tyrimą. Nustačius bakterijų buvimą kraujyje arba dar kitaip bakteriemiją gali būti atliekamas specifinis gydymas.

 Paprastai paėmus kraują,  jis yra pasėjamas į specialias terpes, ir per 48 arba 72 valandas nustatoma ar iš pasėlio išaugo koks nors mikroorganizmas . Jeigu įtariama, jog yra grybelinės kilmės infekcija, pasėlis gali būti auginamas iki 30 dienų. Aptikus bakterijas kraujyje, paprastai atliekamas ir bakterijų jautrumo testas, siekiant išaiškinti, koks vaistas efektviausiai užmuša būtent šią bakterijos rūšį.  Šis tyrimas laikomas neigiamu, jeigu pasėlyje neišauga jokia bakterija per 7 dienas.

Verta žinoti
 • Įtarus bakteriemiją,  neretai gydymas pradedamas empiriškai vienu ar keliais vaistais, kurie gali veikti įtariamą ligos sukėlėją. Pradedant gydymą,  paprastai atsižvelgiama į infekcijos vietą ir mikrobų rezistentiškumo ypatumus tam tikroje gydymo įstaigoje  ar gyvenamojoje vietovėje. Nustačius infekcijos sukėlėją gydymas paprastai tęsiamas pagal klinikinį atsaką. Šiuo metu nėra duomenų, jog kombinuoti gydymo metodai yra efektyvesni už gydymą monoterapija.
 • Gydymas paprastai pradedamas paėmus kraujo pasėlį ir gydoma plataus spektro antibiotikais, kurie paprastai efektyvūs prieįš įtariamą sukėlėją.
 • Gydymas koreguojamas gavus laboratorijos  atsakymą apie sukėlėjo jautrumą tam tikriems antibiotikams.
Norma

Tyrimas neigiamas (pasėlyje neauga nei bakterijos, nei grybeliai).

Pasiruošimas tyrimui

 • Pasiruošimas nereikalingas. Badauti nereikia.
 • Neretai imami du kraujo mėginiai iš skirtingų vietų. Tai daroma siekiant įsitikinti, jog vienas mėginys nebuvo užterštas tyrimo paėmimo metu. Esant tyrimo užterštumui, kultūra išaugs tik iš vieno butelio. Jeigu yra bakteriemija, kultūra išaugs iš abiejų butelių pasėlių.
 • Kartais kraujo pasėlio tyrimas imamas 30, 45 arba 60 tarpais. Papildomai kraujas dar gali būti tiriamas po 24 – 48 valandų.
 • Kraujas pasėliui imamas tik prieš pradedant gydymą antimikrobiniais preparatais.
Tyrimo paėmimo tvarka

 • Tyrimas paprastai atliekamas griežtai nurodytu laiku – prieš pat karščiavimo viršūnę arba tuoj po jo.
 • Tyrimas kraujo pasėliui imamas steriliomis sąlygomis.
 • Tyrimui paprastai imami du sterilūs buteliukai su terpėmis anaerobiniams- (be oro)  ir aerobiniams – (su oru) mikroorganizmams išauginti.
 • Anaerobinis buteliukas užpildomas pirmas, jeigu kraujas iš venos imamas švirkštu.
 • Jeigu kraujas imamas drugelio punkcijos adata, tada aerobinis buteliukas yra pripildomas pirmas.
 • Jeigu kraujo mėginys imamas į keletą buteliukų, antras  tyrimų „komplektas“ imamas iš kitos rankos venos. Neretai kraujo tyrimas pasėliui iš kitos vietos yra imamas po 30 minučių.
 • Odos paruošimas yra būtina sąlyga norint teisingai paimti kraujo pasėlio tyrimą. Kiekviena gydymo įstaiga paprastai turi savo odos paruošimo protokolą.  Čia gali būti naudojamos skirtingos antiseptinės medžiagos: Benzalkonijaus chloridas, Chlorprep (chlorheksidino kempinėlė), ar povidonas (10% ) arba 1 – 2%  jodo tinktūra. Šiuo metu yra linkstama jodo preparatų atsisakyti ir dažniausiai naudojama chlorheksidino tirpalu suvilgyta kempinėlė.
 • Būsima odos punkcijos vieta nuvaloma pirmiausia ir po to  oda toliau valoma spirale link išorės ir po to jai leidžiama nudžiūti ore. Taip paruošiama oda, jeigu naudojamas povidonas. Jeigu odos paruošimui naudojamos chlorheksidino kempinėlės, oda šveičiama vertikalia kryptimi apie 30 sekundžių arba  1 -2 minutes (pagal instrukciją).
 • Odai leidžiama nudžiūti bent 30 sekundžių.
 • Kultūros buteliukų dangteliai turi būti dezinfekuoti pagal gydymo įstaigoje priimtą protokolą.
 • Paprastai , kad būtų vizualiai aišku, jog dangteliai buvo dezinfekuoti jie valomi povidono tirpalu arba 70% alkoholio tirpalu sudrėkinta servetėlė paliekama ant dangtelio, tol, kol kultūros indelis bus panaudotas. Jeigu buteliuko dangtelis buvo valomas jodo preparatais, jis turi pilnai nudžiūti prieš panaudojimą.
 • Kraujo terpės buteliukai paprastai turi tam tikrą vakuumo kiekį ir užsipildo reikiamu kraujo kiekiu patys. Suaugusiųjų kraujo pasėlio tyrimui paprastai reikalinga 10 -20 ml kraujo, o vaikų kraujo pasėliui – 1 -2 ml kraujo. Tačiau kraujo kiekis, reikalingas tyrimui priklauso nuo naudojamos įrangos.
 • Jeigu kraujas imamas tiesiog į kultūros buteliuką, – tyrimas imamas su Butterfly tipo adata ir buteliukas prijungiamas per specialų laikiklį. Šiuo atveju aerobinės kultūros buteliukas užpildomas pirma. Buteliukas laikomas žemiau tyrimo paėmimo vietos, kad būtų išvengta kraujo tekėjimo atgal. Po to krauju užpildomas anaerobinis buteliukas. Buteliukai pavartomi tik atjungus juos nuo adatos laikiklio.
 • Jeigu kraujas tyrimui buvo imamas švirkštu, jis turi būti perneštas į terpę naudojant specialų kraujo pernešėją. Jis prijungiamas ir  prie švirkšto ir prie terpės.  Šiuo metu adata pernešant kraują iš švirkšto į buteliuką nebekeičiama. Taip yra todėl, kad tyrimų metu nebuvo nustatyta, jog adatos pakeitimas sumažina mėginio užteršimo galimybę. Tačiau manipuliacijos adata visada didina profesinio susižeidimo pavojų.
 • Būtina atsiminti, jog pernešant kraują iš švirkšto į maitinamąją terpę, jokiu būdu negalima laikyti terpės buteliuko savo rankose. Jis turi stovėti ant specialių grotelių arba ant  kieto pagrindo. Kraujo srovė turi būti nukreipta lygiagrečiai indo sienelei. Jokiu būdu negalima liesti švirkšto stūmoklio ar jo stumti, kai kraujas yra perpilamas į kultūros indelį. (Tai gali sukelti mėginio hemolizę ir leisti susiformuoti kraujo aerozoliui, kuris bus išpurkštas lauk ištraukiant adatą). Kraujas iš švirkšto į buteliuką išteka pats per pernešimo indelį, nes kraujo terpės indelyje yra vakuumas.
 • Kartais kraujas pasėliui surenkamas į SPS mėgintuvėlį, tačiau šios praktikos stengiamasi atsisakyti, nes papildomos manipuliacijos su krauju didina personalo riziką užsikrėsti.
 • Paėmus kraują, punkcijos vieta nuvaloma alkoholiu (jeigu odos paruošimui buvo naudoti jodo preparatai.). Ant tyrimo paprastai pažymimas tyrimo paėmimo laikas, tyrimo paėmimo vieta, antibiotikų skyrimas. Kartais žymima kiek kraujo paimta į  buteliuką.
Tyrimo interpretacija

Kraujo pasėlis yra  teigiamas esant bakteriemijai.

Tyrimo rezultatai gali keistis, kai:

 • Prieš imant kraujo pasėlį buvo taikomas gydymas antimikrobiniais preparatais
 • Mėginys buvo užterštas dėl neteisingo odos paruošimo, nesilaikant sterilumo taisyklių arba imant kraują iš intraveninio kateterio

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *