Kontaktiniai lęšiai ir jų priežiūra

Kontaktiniai lęšiai ir jų priežiūra 


Kontaktiniai lesiai ir ju tipai

Kontaktiniai lęšiai jau tapo neatskiriama gyvenimo dalimi. Tai nėra nuostabu, nes jie yra patogūs, lengvi ir nesukelia tiek nepatogumų kaip akiniai. Visgi jų nešiojimas ir priežiūra turi savų ypatumų.

Kokios yra kontaktinių lęšių rūšys? 

1. Labiausiai yra paplitę minkštieji lęšiai. Minkštieji lęšiai yra gaminami iš lanksčios plastmasės, kuri  yra pralaidi deguoniui. Prie šių kontaktinių lęšių paprastai priprantama per kelias dienas. Šiuos lęšius, priklausomai nuo jų galiojimo laiko, būtina reguliariai keisti, pagal gydytojo nurodymą, pvz kas dvi savaites,mėnesį, ir panašiai.tarp jų ir naujesni, hidrogeliniai silikoniniai lęšiai. Dabar ilgiausias minkštųjų lęšių nešiojimo periodas – vieneri metai.

2.Kieti dujoms pralaidūs lęšiai ( KDP,RGP) yra patvarūs ir atsparūs  teršalų susikaupimui. Juos galima nešioti ilgesnį laiką nei minkštuosius lęšius. Juos taip pat lengviau prižiūrėti. Be to jie sunkiau plyšta. Šių lęšių trūkumas – prie jų reikia priprasti. Paprastai prie jų priprantama per keletą savaičių.

3.Prailginto nešiojimo laiko kontaktiniai lęšiai gali būti nešiojami visą parą. Neišsiimant juos galima nešioti nuo 1 -6 dienų ir net iki 30 dienų. Tačiau net ir pastoviai nešiojant šiuos lęšius akys privalo ilsėtis bent 1 parą po lęšio išėmimo. Vienok nešiojant tokius lęšius jūsų akys jaus deguonies badą, mat juos nešiojant į akis deguonies patenka mažiau. Būtent todėl didėja ir akių infekcijos rizika. Yra nustatyta, jog šiuo atveju akių infekcijos rizika yra keturis kartus didesnė nei įprastai. Kai kurie sveikatos priežiūros specialistai linkę manyti, jog būtent dėl šios priežasties  lęšiai, su kuriais miegama, nėra saugūs.

4.Vienkartiniai lęšiai. Šie lęšiai skirti nešioti trumpą laiką, – nuo vienos dienos iki 2 savaičių. Paprastai antrąkart įsidedant šiuos lęšius yra būtina juos dezinfekuoti.Tačiau paprastai jie yra  nešiojami tikvieną dieną, o vakare juos galima tiesiog išmesti. Tai iš tikro labai patogu, nes nereikia rūpintis steriliu tirpalu, lęšių valymu ir jų dezinfekavimu. Beje specialistai juos laiko pačiais saugiausiais- nes būtent jie yra mažiausiai liečiami ir sukelia mažiausią infekcijos pavojų.

5.“Ortho-K.“ (Ortho-K) arba ortokeratologiniai lęšiai yra skiriami trumparegiams. Tai paprastai kieti, dujoms pralaidūs lęšiai.  Jie pakeičia ragenos kreivę, dėl ko vaizdas yra lengviau sufokusuojamas. Šiuos lęšius jums privalo parinkti tik profesionalas medikas, apmokytas dirbti su tokiais lęšias.

6.Dekoratyviniai (Plano) kontaktiniai lęšiai. Jie regėjimo nekoreguoja. Jų paskirtis – pakeisti akies išvaizdą. Šių lęšių taip pat nerekomenduojama nešioti nepasitarus su gydytoju. Tai daugiausia komplikacijų sukeliantys lęšiai.

Kam skirti kontaktiniai lęšiai?

Būkime atviri, – tai nėra grožio priemonė. Kontaktiniai lęšiai yra skirti regėjimo sutrikimų korekcijai. Jie tiks trumparegiams, toliaregiams, bei sergantiems astigmatizmu, ypač jeigu yra nenorima nešioti paprastų akinių.

Kontaktiniai lęšiai pravers esant keratokonusui. Lęšiai gali būti skiriami   tuomet, kai akiniai jau  nebesuteikia atitinkamo matomumo.

Kontaktiniai lęšiai neretai naudojami ir po akies refrakcinių operacijų. Po operacijos, o kartais ir esant ragenos ligoms, jums gali būti pasiūlyta nešioti  minkštuosius kontaktinius lęšius. Šie lęšiai gali  paskatinti ragenos gijimą arba tiesiog sumažinti skausmą po operacijos.

Lęšius nešiojantis žmogus turi būti protingas ir tikrai žinoti, kaip laikytis higienos taisyklių. Kadangi vaikai neretai yra gan išsiblaškę ir negali būti tikri dėl asmens higienos, paprastai kontaktinių lęšių gydytojai stengiasi jiems neskirti. Jaunesniems nei 8-9 metai, lęšiai paprastai skiriami esant rimtoms priežastims, pavyzdžiui, po įgimtos kataraktos operacijos. Šiuo atveju tėvai prisiima atsakomybę už tinkamą lęšių naudojimą ir priežiūrą.

Kaip įsigyti kontaktinius lęšius?

 • Kontaktinius lęšius turi skirti tik gydytojas, ir tik ištyręs jūsų regėjimą, bei jūsų akių būklę. Deja, kai kurie asmenys negali toleruoti kontaktinių lęšių dėl specifinių akies būsenų – akies sausumo, alerginių susirgimų irpanašiai.
 • Kontaktinių lęšių be gydymo paskyrimo pirkti negalima. Netgi perkant lęšius internetu yra būtina turėti jūsų gydytojo paskyrimą, kuriame yra nurodyta kokie lęšiai yra tinkami būtent jums.
 • Lęšių niekada negalima pirkti kaip papuošalo arba akinių nuo saulės – bet kur ir iš bet ko.
 • Paprastai gydytojai nerekomenduoja pirkti lęšių dideliais kiekiais.  Pirkite tokį lęšių kiekį, kuris atitinka jūsų akių būklę. Jeigu gydytojas jums išrašė receptą vieneriems metams, nepirkite lęšių ilgesniam nei metų laikotarpiui, nes jūsų regėjimas gali pasikeisti.
 • Niekada nepirkite lęšių nepasitikrinę savo regėjimo būklės.
 • Visada pirkite tik gerai žinomo gamintojo lęšius. Niekada nekeiskite lęšių nepasitarę su gydytoju. Kodėl? Nauji lęšiai gali būti pagaminti iš skirtingų medžiagų ir pasižymėti skirtingomis savybėmis.
 • Visada pasitikrinkite ar  jūsų įsigyti lęšiai atitinka gydytojo paskyrimą.
 • Visada tinkamai prižiūrėkite savo lęšius.
Kontaktinių lęšių nešiojimas gali sukelti šias komplikacijas
 • Konjunktyvitą, akies infekcinius susirgimus
 • Ragenos nubrozdinimus
 • Akių suerzinimo reiškinius.
 • Neretai netinkamai prižiūrint ir netinkamai nešiojant kontaktinius lęšius  išsivysto ragenos išopėjimai arba žaizdelės, kurių galima išvengti tinkamai prižiūrint  ir tinkamai nešiojant  kontaktinius lęšius. Ypač sunkiais atvejais tokie pažeidimai gali baigtis aklumu.
Kaip sumažinti infekcijos pavojų nešiojant kontaktinius lęšius?
 • Lęšius lieskite tik ką tik švariai nuplautomis rankomis.
 • Keiskite kontaktinių lęšių saugojimo indą kas 3 -6 mėnesius.
 • Tinkamai valykite ir dezinfekuokite savo lęšius.
 • Prieš plaukiodami visada išsisimkite kontaktinius lęšius.
 • Niekada nenaudokite skysčio lęšiams antrą kartą.Visada išpilkite jau panaudotą tirpalą ir į saugojimo indą įpilkite naują skystį.
 • Niekada nenaudokite nesterilaus vandens lęšių laikymui (pvaz. Vandentiekio arba namuose pagaminto sūraus tirpalo). Tokiame vandenyje gali būti bakterijų, kurios gali sukelti akies infekciją.
 • Vandentiekio vanduo nėra sterilus ir nėra tinkamas lęšių laikymui.
 • Niekada neperpylinėkite lęšiams skirto tirpalo iš vieno konteinerio į kitą (pvz. kelionei skirtą konteinerį). Taip galite pažeisti tirpalo sterilumą ir netyčia užnešti infekuotą skystį į akis.
 • Lęšiams skirtų tirpalų gaminti patys tikrai negalite. Tai nesaugu, nes jūs negalite patys užtikrinti tokio tirpalo sterilumo. Naudokite tik tuos tirpalus, kuriuos jums asmeniškai rekomendavo lęšius parinkęs specialistas.
 • Niekada nedrėkinkite lęšių seilėmis. Seilės yra nesterilios, ir jose yra daug mikroorganizmų.
 • Atminkite, jog miegodami su lęšiais taip pat patiriate didesnę akies infekcijos riziką, todėl stenkitės tai daryti kuo rečiau. Kodėl? Kontaktiniai lęšiai visada apriboja į rageną patenkančio deguonies kiekį. Jie taip pat šiek tiek nubrozdina akį, dėl ko ji lengviau pasiduoda infekcijai.
 • Visada atsiminkite, jog akies paraudimas gali būti susijęs su akies uždegimu.
 • Jeigu akis ašaroja, skaudena, niežti, degina,  ar yra jautri šviesai ar jaučiate svetimkūnį akyje, būtina išsiimti lęšius tuojau pat. Lęšius taip pat būtina išsisimti jeigu regėjimas tampa neryškus ar jaučiate, jog akis sutino.
 • Šiuo atveju taip pat yra būtina kreiptis į specialistus, kad jie apžiūrėtų jūsų akių. Lęšių šiuo atveju išmesti nerekomenduojama, nes tik jus gydantis gydytojas gali nustatyti  tokios būklės priežastį.
Taigi, jeigu norite saugiai nešioti savo kontaktinius lęšius visada
 • Laikykitės tinkamų higienos ir lęšių priežiūros taisyklių.
 • Keiskite lęšius reguliariai ir tiksliai gydytojo nurodytu laiku. Nerizikuokite savo sveikata taupydami lęšiams ir bandydami juos nešioti ilgiau. Infekcijos rizika šiuo atveju gali tapti lygia regėjimo praradimo rizikai.
 • Lęšių priežiūrai naudokite tik tam skirtas priežiūros ir lęšių dezinfekcijos priemones.
 • Laiku apsilankykite pas gydytoją ir reguliariai pasitikrinkite savo regėjimą.
 • Geras gydytojas visada pasiteirauja kaip jūs prižiūrite savo lęšius. Jis taip pat turėtų  patikrinti jūsų regėjimą su lęšiais ir pažiūrėti, kaip jūsų lęšiai priglunda prie jūsų akies. Jis taip pat turėtų įvertinti jūsų regėjimą su akiniais (išsiėmus lęšius),  ragenos formą bei jos būklę.  Jūsų ragenoje neturėtų būti neturėtų būti jokių pakitimų ar ligos požymių.
Na, o jeigu jūs norite įsigyti dekoratyvinius lęšius?
 • Niekada nepirkite dekoratyvinių lęšių grožio salonuose, pliažuose, turgeliuose ir panašiai. Dekoratyviniai lęšiai kaip ir kontaktiniai lęšiai turi būti parduodami tik sertifikuoti  ir tam skirtose pardavimo vietose.
 • Dekoratyviniai lęšiai taip pat turi būti parduodami tik su gydytojo paskyrimu, netgi jei jūs matote puikiai.
 • Dekoratyviniai lęšiai  turi prižiūrimi kaip ir paprasti lęšiai ir jiems galioja tos pačios įpakavimo ir priežiūros taisyklės. Atminkite, jog netinkamas tokių lęšių naudojimas gali baigtis tomis pačiomis komplikacijomis kaip ir netinkamai nešiojant paprastus lęšius.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *