Šalavijas

Augalas – Šalavijas vaistinis Vaistinis salavijas

Lotyniškas pavadinimas –  Salvia officinalis

Sinonimai – šalavija, salvija, salvijos, zalavija Kvapusis šalavijas, Salvia sclarea, Sage, Common Sage, Dalmatian Sage, Feuille de la Bergère, Garden Sage, Herbe Sacré, Meadow Sage, Salvia lavandulaefolia, Salvia officinalis, Sauge, Sauge Ananas, Sauge des Prairies, Sauge Divinatoire, Sauge Divine, Sauge Domestique, Sauge Officinale, Scarlet Sage, Spanish Sage, True Sage, Vraie Sauge, Шалфей

Šeima – notrelinių (Lamiaceae)

Augalo aprašymas

Vaistiniai šalavijai yra kvapnūs krūmokšniai, kilę iš Viduržemio jūros regiono, tačiau plačiai auginamas visame pasaulyje kaip darželinė gėlė. Labiausiai paplitę yra vaistiniai ir kvapnieji šalavijai. Kvapieji šalavijai nuo vaistinių gerokai skiriasi, tačiau abiejų rūšių šalavijų gydomosios savybės labai panašios.  Senovėje vokiečių vyno pirkliai kadaise kvapiųjų šalavijų ekstraktų pildavo į Reino regiono vynus, kad pagerintų jų kvapą. Šiais laikais šalavijų eterinis aliejus plačiai naudojamas parfumerijos pramonėje.

Vaistiniai šalavijai  dauginami sėklomis ir auginiais, kvapieiji šalavijai– tik  sėklomis. Šalavijai mėgsta šviesą. Jiems auginti reikia labai gerai saulės apšviečiamos ir įšildomos vietos, vandeniui laidaus, neutralios reakcijos arba šarminio dirvožemio.

Šalavijų sudėtyje yra karnosolio, chlorogeno, elaginės, ferulinės ir kafeinės rūgšties. Taip pat ir taninų, pikrosalvino.
Beveik l%  augalo sudėtinių dalių yra lakieji aliejai, o nuo 30% iki 50%  šių aliejų yra arba alfa arba beta tujonai. Juose yra ir terpenų – cineolo ir kamparo. Kvapiųjų šalavijų eterinis aliejus turi gintarą primenantį kvapą, jame yra linalilo acetato ir linalolo.Vaistinių šalavijų lapuose taip pat yra flavonoidų, kurie turi antloksidacinių savybių ir  gerina kraujo apytaką. Juose yra ir fenolių, tokių kaip kavos ir rozmarinų rūgštys, taip pat ir taninų, slopinančių uždegimus ir bakterijų dauginimąsi.

Naudojamos augalo dalys

Gydymo tikslams yra naudojami šalvijo lapai. Lapai yra skinami vasarą, prieš pat žydėjimą, arba rudenį, kai peržydėję augalai užaugina naujus lapus. Jie yra džiovinami nuo saulės spindulių apsaugotoje vietoje,

Iš abiejų šalavijų rūšių šalavijų  yra gaunamas eterinis aliejus. Iš šalavijų lapų  taip pat gaminami antpilai nuovirai ir tinktūros. Iš maltų šalavijų lapų gaminami kapsulių pavidalo vaistai.

Gydomosios šalavijo savybės

Šalavijų aliejus ir ekstraktas pasižymi antispazminiu,  CNS raminančiu aktyvumu. Jis taip pat mažina arterinį kraujospūdį. Šalavijo eteriniai aliejai veikia antimikrobiškai ir veikia šiuos mikroorganizmus: Escherichia coli, Shigella sonnei, Salmonella specics, Klebsiella ozanea, Bacillus subtilis. Prarytas šalavijo aliejus gali sukelti hipoglikemiją.Šalavijo preparatai pasižymi uždegimą mažinančiu, sutraukiančiu, dezinfekuojačiu poveikiu.

Naudojimas medicinoje

Šalavijai naudojami kaip sutraukianti, antioksidacinė, lengvai dezinfekuojanti priemonė. Jie taip pat gali būti naudojami spazmams palengvinti, esant skausmingoms mėnesinėms, stabdant viduriavimus. Šalavijas gali padėti sergant gastritu, skaudant gerklei, esant dantenų uždegimams, galaktorėjai. Klinikinių šalavijo tyrimų patvirtinančių šiuos teiginius nėra. Nuo senovės šalavijais buvo skalaujama gerklė, gerinamas burnos kvapas. Šalavijo aliejus taip pat plačiai naudojamas kosmetikos ir parfumerijos pramonėje. Šalavijo ekstraktas naudojamas kulinarijoje kaip prieskonis.

Vaistinei žaliavai yra naudojami šalavijų lapai.
Šalavijų lapų preparatai vartojami kvėpavimo takų ligoms gydyti, taip pat vartojama kaip prakaitavimą mažinanti priemonė, pasižymi nervų sistemą raminančiu poveikiu. Slopina pieno liaukų sekreciją, todėl vartojami nutraukiant kūdikių maitinimą krūtimi. Išoriškai naudojami rankoms ir kojoms mirkyti, burnai ir gerklei skalauti esant dantenų, gleivinės uždegimui, daromi pavilgai gydant sunkiai gyjačias žaizdas, opas.

Specifinės šalavijo vartojimo situacijos
 Naktinis prakaitavimas, menopauzė  Šalavijų preparatai slopina prakaito skyrimąsi, todėl yra labai naudingi norint sumažinti naktinį prakaitavimą, karščio priepuolius ir kitus menopauzės sukeliamus simptomus. Leidinyje Planta Medica 1988 m. buvo paskelbti in vivo atliktų tyrimų rezultatai. Nustatyta, kad šalavijų eterinis aliejus slopina spazmus.

 Virškinimo susirgimai  Vaistinių šalavijų preparatų skiriama esant virškinimo sutrikimams ir nuo pilvo pūtimo. Jų preparatai taip pat veikia tonizuojančiai, todėl šalina nuovargį, ypač po sunkių ligų.

 Dezinfekcinis poveikis  Stiprus šviežių šalavijų lapų antpilas, išoriškai naudojamas, labai veiksmingai gydo infekcines burnos gleivinės ir gerklės ligas.

Pašalinis šalavijo  poveikis

 •  Burnos gleivinės pažeidimai – Ilgai ir didelėmis dozėmis vartojant šalaviją gali vystytis cheilitas ir stomatitas.
 •  Audinių sudirginimas  – Šalavijas gali vietiškai sudirginti audinius.
 •  Traukuliai  – Ilgai vartojant šalaviją gali vystytis toninio – kloninio tipo traukuliai.
Šalavijo sąveika su kitais vaistais

 •  Prieštraukuliniai preparatai – Šalavijas sumažina neuronų dirglumo slenkstį. Jo negalima vartoti kartu su epilepsiją gydančiais vaistais.
 •  Disulfiramas  – Šalavijo tinktūroje yra alkoholio. Jo negalima vartoti kartu su disulfiramu.
 •  Glikemiją reguliuojantys preparatai  – Šalavijai mažina cukraus kiekį kraują. Jų negalima vartoti kartu su insulinu ir kitais cukraus kiekį reguliuojančiais vaistais.
Kada šalavijo preparatų vartoti negalima

 •  Nėštumas  – Šalavijo negalima vartoti nėščioms moterims, nes jis gali iššaukti persileidimą.
 •  Cukraligė  – Jo nereikėtų vartoti jei yra polinkis į hipoglikemiją ar vartojant cukraus kiekį reguliuojančius vaistus.
 •  Epilepsija – Šalavijo negalima vartot sergant epilepsija.
 •  Ilgalaikis vartojimas  – Šalavijų lapų preparatų negalima vartoti ilgą laiką.
 •  Eterinis aliejus –  Negalima šalavijų eterinių aliejų vartoti kaip vidinių vaistų.
 •  Vaikai  – Šalavijo negalima duoti vaikams.
 •  Kosulys – Šalavijo preparatų nerekomenduojama vartoti esant stipriam kosuliui
 •  Inkstų susirgimai  – Šalavijo preparatų nerekomenduojama vartoti esant inkstų uždegimams.
Šalavijo išleidimo formos

Vidiniam vartojimui yra išleidžiama šalavijo tinktūra ar kapsulės, kurie yra vartojami gydyti virškinimo sutrikimus, nuovargį, naktinį prakaitavimą. Taip pat naudojami esant mėnesinių sutrikimams .

Šalavijo antpilas

1 l verdančio vandens įberiama 20 g džiovintų vaistinių arba kvapiųjų šalavijų lapų. Palaikoma 10 min., nukošiama. Įprastai yra geriama  po 1-2 puodelius per dieną.

Šalavijo kapsulės –  išleidžiamos po 300 mg. Įprastai yra geriama po 1 kapsulę 3 kartus per dieną.

Burnos skalavimo skystis – vartojamas esant gerklės skausmams, burnos uždegimams.

Liaudiški receptai su šalavijais

Šalavijo lapų arbata

1 valgomąjš šaukštą smulkintų šalavijo lapų užpilti 400 ml verdančio vandens ir palikti pritraukti 20-30 minučių. Geriama po 1/4 stiklinės po 3-4 kartus per dieną.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *