Kanadinė sangvinarija

Kanadine sangvinarijaAugalas – Kanadinė sangvinarija

Lotyniškas pavadinimas – Sanguinaria canadensis

Sinonimai –  Kraujuojanti šaknis, Blodroot, Bloodrott, Sanguinària del Canadà,  Canadisk Blodurt, Sanguinaria, Bloodroot, Sanguinaire du Canada,  Sangwinaria kanadyjska,  Krvavček kanadský, Blodört, Blodrot,  Kan otu, Blood Root, Bloodwort, Coon Root, Indian Plant, Indian Red Paint, Pauson, Red Indian Paint, Red Puccoon, Red Root, Sang-Dragon, Sang de Dragon, Sanguinaire, Sanguinaire du Canada, Sanguinaria, Sanguinaria canadensis, Snakebite, Sweet Slumber, Tetterwort.

Šeima – Aguoninių ( Papaveracea)

Augalo aprašymas

Kanadinė sangvinarija yra Šiaurės Amerikos gyventoja. Natūrali jo augimvietė- Kanados pietinė ir JAV šiaurrytinė dalis.  Lo­ty­niš­kas jo var­das ki­lęs nuo žo­džio „kraujas”- mat  per­lau­žus šio au­ga­lo šak­nias­tie­bį, iš jo pradeda sunktis tirš­tos rau­do­nai oran­ži­nės spalvos sul­tys, kurių sudėtyje yra latekso. Būtent šiomis sultimis Šiau­rės Ame­ri­kos in­dė­nai ir da­žy­da­vo sa­vo vei­dus ka­rin­go­mis spal­vo­mis. Tai daugiametis augalas. Jis yra vertinamas dėl savo vaistingųjų storų raudonų šakniastiebių. Sangvinarijos žydi anksti pavasarį. Jų žiedai yra labai puošnūs,  snie­go bal­tu­mo, tuš­čia­vi­du­riai. Sangvinarijų sėk­los su­bręs­ta ir ima by­rė­ti bir­že­lio pa­bai­go­je, ta­čiau yra la­bai ne­dai­gios.

Sangvinarijos mėgsta rūgš­čias  ir vi­siš­kai neut­ra­lios reak­ci­jos dir­vo­že­my­je. Jos mėgsta pusšešėlį  ir šešėlį, ir gali augti lapuočių medžių pavėsyje.

Naudojamos augalo dalys

Gydymo tikslais yra vartojami sangvinarijos šakniastiebiai. Jie yra kasami vasaros pabaigoje arba rudenį.

Veikliosios medžiagos

Kanadinės sangvinarijos sudėtyje aptikta izochinolino alkalaoidų- sangvinarino ir berberino. Pagrindinė sangvinarijos veiklioji medžiaga – alkaloidas sangvinarinas. Jo šaknyse gali būti iki 1%.  Jo kartais dedama į gydomąsias dantų pastas ir kitas dantų higienos priemones. Sangvinarinas gerina atsikosėjimą ir  stabdo bakterijų augimą, tačiau klinikinių tyrimų, įrodančių, jog sangvinarija gydo gingivitą nėra atlikta.Jis taip pat veikia nuskausminančiai.

Naudojimas medicinoje

Sangvinarijos yra naudojamos tradicinėje ir ritualinėje Šiaurės Amerikos indėnų medicinoje. Tradiciškai jos yra vartojamos periodonto ligų,  gingivito, blogo kvapo iš burnos , gerklės susirgimų, reumatinių skausmų ir kosulio gydymui.Šiaurės Amerikos indėnai iš augalo šaknies gamino kūno dažus. Ja taip pat buvo gydomi įvairūs onkologiniai susirgimai.Augalo šaknis taip pat naudota vėmimui sukelti bei būrimams. Iki 1926 metų Kanadinė Sangvinarija buvo registruota JAV farmakopėjoje kaip atsikosėjimą gerinantis vaistas.

Šiai dienai kanadinė sangvinarija gali būti vartojama kaip atsikosėjimą gerinanti priemonė gydant lėtinį  bronchitą, taip pat gali būti pasitelkiama spastinio kosulio gydymui- ypač kokliušui gydyti. Kanadinės sangvinarijos gali būti naudojamos burnai skalauti, taip pat jos tepaals gali būti naudojamas karpų ar pėdų grybelio gydymui.

Sangvinarijos išleidimo formos

Sangvinarijos yra dedama į dantų pastas ir burnos higienos priemones. Ji taip pat gali būti įtraukta į kosulį slopinančių preparatų sudėtį.

Sangvinarijos taip pat būna taip vadinamojo ,,juodojo tepalo“ sudėtyje. Šis tepalas vartotas įvairių odos vėžio formų gydymui, tačiau nėra jokių klinikinių tyrimų patvirtinančių jo veiksmingumą.

Dozavimas

Burnos higienos priemonės turėtų būti vartojamos pagal gamintojo nurodymus.

Tinktūros kosuliui slopinti gali būti vartojamos iki 10 lašų tris kartus dienoje.

Pašalinis sanvinarijos poveikis

Sangvinarija nėra nekalta. Sangvinarinas esantis dantų higienos priemonėse yra laikomas saugiu, tačiau yra atliktas tyrimas, kuris leidžia manyti, jog ilgai vartojant šias priemones gali išsivysti priešvėžiniai pokyčiai burnoje- leukoplakijos.

Didesnės nei 1 ml  (20-30 lašų) sangvinarijos tinktūros dozės gali sukelti pykinimą ir vėmimą.

Ilgą laiką vartojant Kanadinės sangvinarijos preparatus gali atsirasti skrandžio skausmai, viduriavimai, regos sutrikimai, paralyžiai, alpimai.

Indijoe sangvinarino vartojimas siejamas su glaukomos, edemų, širdies ligų, viduriavimų ir persileidimų išsivystymu. Šiuo atveju jis buvo gaunamas iš kitų augalų.

,,Juodasis tepalas“ taip pat pasižymi odą dirginančiu poveikiu ir gali sukelti stiprius odos nudegimus bei stiprius skausmus.

Kanadinės sangvinarijos  sąveika su kitais vaistais

Nėra nustatyta, nes augalas nėra gerai ištyrinėtas.

Kada sangvinarijos preparatų vartoti negalima

Sangvinarijos preparatų jokiu būdu negalima vartoti nėščiosioms ir maitinančioms motinoms, bei mažiems vaikams.

Sangvinarijos preparatų taip pat nereikėtų vartoti alergiškiems lateksui asmenims.

Kanadinės sangvinarijos preparatų nerekomenduojama vartoti sergantiems glaukoma.

Daugiau skaitykite

  • Laumiaplaukis adiantas – Laumiaplaukis adiantas – Adiantum capillus-veneris – Veneros […]
  • Kanadinė cūga – Kanadinė cūga – Tsuga canadensis –Canada Hemlock, Eastern […]
  • Meškauogė – Miltinė meškauogė – Arctostaphylos uva-ursi – Arkliauogė, ankšlaputė, […]
  • Ciberžolė dažinė – Curcuma longa, Curcumae Longae Rhizoma – Kurkuma, Indiškasis […]
  • Rojinis imbierpipiris – Rojinis imbierpipiris – Aframomum melegueta Rose – Grains of Paradise, […]
  • Nakviša dvimetė – Oenothera biennis – Evening Primrose, Evening Primrose oil, Aceite de […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *