Vingrinis stieblapis

Vingrinis stieblapisAugalas – Vingrinis stieblapis

Lotyniškas pavadinimas –Caulophyllum thalictroides

Sinonimai – Mėlynasis kohošas, Geltonasis ženšenis, Mėlynasis ženšenis, moterų šaknis, skvo šaknis,  Blue cohosh , squaw root , papoose root , blue ginseng , yellow ginseng, Actée à Grappes Bleu, Caulophylle, Caulophylle Faux-Pigamon, Caulophyllum, Cohosh Azul, Cohosh Bleu, Graines à Chapelet, Léontice Faux-Pigamon,  Cohosh Azul,

Šeima – Raugerškiniai (Berberidaceae)

Augalo aprašymas

Vingrinis stieblapis yra Šiaurės Amerikoje augantis viemetis augalas. Augalas auga drėgnuose laukiniuose miškuose, daugiausia pavėsingose kalnų papėdėse. Žydi ryškiai geltonais žiedais ir veda ryškiai mėlynas uogas. Šiaurės Amerikos indėnai jo šaknis naudojo gimdymui paskatinti, mėnesinių ir gimdymo skausmams maldyti, taip pat išnykus mėnesinėms. Neretai šis augalas yra painiojamas su kekine juodžole (Cimicifuga racemosa), kuri taip pat yra naudojama moterų ligoms gydyti. Tačiau šie augalai tarpusavyje neturi nieko bendro.

Naudojamos augalo dalys

Gydymo tikslais yra vartojamos auglo šaknys ir žiedai. Džiovintos šaknys veikia gimdą stimuliuojančiai ir buvo naudojamos palengvinti gimdymus, taip pat sergant lėtiniais sąnarių uždegimais.

Veikliosios medžiagos

Pagrindinės vingrinio stieblapio veikliosios medžiagos yra saponinai. Manoma, jog svarbiausia iš jų yra kaulasaponinas, skatinantis gimdos susitraukimus. Jame taip pat yra ir alkaloidų, geltonai- žalios  spalvos pigmentų, dervų, krakmolo bei dar gerai neištyrinėtų bioaktyvių medžiagų, skatinančių valingus arba nevalingus raumenų ir ypač gimdos raumenų susitraukimus. Augalo preparatai taip pat pasižymi nestipriu prakaitavimą skatinančiu ir karščiavimą mažinančiu poveikiu.

Naudojimas medicinoje

Mėlynasis kohošas tradiciškai buvo naudojamas dingus mėnesinėms, taip pat kaip gimdos tonusą stiprinanti priemonė, kraujo tekėjimui iš gimdos paskatinti, esant skausmingoms mėnesinėms. Amerikos indėnų moterys gerdavo šio augalo šaknų arbatą likus dviem savaitėms iki gimdymo pradžios, siekdamos susilpninti gimdymo skausmus. 20 amžiaus pradžioje augalas buvo įtrauktas į JAV farmakopėją, kur juo buvo siūloma gydyti ne tik aukščiau paminėtus susirgimus bet ir inkstų uždegimus, sąnarių uždegimus ir kitus susirgimus. Vienok, klinikinių tyrimų, galinčių pagrįsti tokias šio augalo vartojimo indikacijas nėra atlikta. Šiuo metu JAV šis augalas nėra vartojamas kaip vaistinis preparatas ir yra traktuojamas kaip vaistažolė.

Vingrinio stieblapio išleidimo formos

Vingrinio stieblapio preparatai gali būti išleidžiami kaip džiovinta žolė ir šaknis, tinktūra arba kapsulės.

Dozavimas

Vingrinio stiebalapio preparatų perdozavimas yra labai pavojingas. Šio augalo tinktūros įprastinė dozė yra ne daugiau kaip 1-2 ml 3 kartus per dieną.

Mėlynojo kohošo džiovintos žolės maksimali dozė yra 300- 1000 mg  per dieną.

Pašalinis vingrinio stieblapio poveikis
 Galvos skausmai, arterinio kraujospūdžio pokyčiai  – Didelės šio augalo preparatų dozės gali sukelti galvos skausmus, pykinimą, arterinio kraujospūdžio padidėjimą.

Vingrinio stieblapio sąveika su kitais vaistais -Šis augalas yra mažai ištyrinėtas, todėl tokių duomenų nėra.

Kada mėlynojo kohošo  vartoti negalima
  •  Naujagimiai  – Nors augalas tradiciškai ir vartotas gimdymo skatinimui, tačiau yra užfiksuota naujagimių insulto bei širdies nepakankamumo atvejų kai motina vartojo šį augalą nėštumo metu. Todėl šiuo metu vingrinio stieblapio preparatų nerekomenduojama skirti nėščioms, maitinančioms motinoms ir mažiems vaikams.
  •  Dozavimas – Šio augalo preparatai turi būti vartojami tik esant gydytojo nurodytoms rekomendacijoms ir tik jo priežiūroje.
  •  Glevinės  – Mėlynasis kohošas pasižymi stipriu gleivines dirginančiu poveikiu, taip pat gali sukelti galūnių pirštų skausmą. Jo miltelių vartoti išoriškai negalima.

Daugiau skaitykite

  • Žiomenė darželinė – Žiomenė darželinė – Dracocephalum moldavica – Moldavian Balm, […]
  • Vitanija migdomoji – Vitanija migdomoji – Withania somniferum, Withania somnifera – indiškasis […]
  • Moliūgas paprastasis – Paprastasis moliūgas – Cucurbita pepo – arbūzas, dynas, dynys, […]
  • Meškauogė – Miltinė meškauogė – Arctostaphylos uva-ursi – Arkliauogė, ankšlaputė, […]
  • Smidras vaistinis – Smidras vaistinis – Asparagus officinalis – Asparagi Rhizoma Root, Asparagus […]
  • Amerikinis ženšenis – Amerikinis ženšenis – Panax quinquefolius – huaqishen ,Flower Flag […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *