Raudonas šlapimas

Raudonas šlapimas

Požymiai ir simptomai

Klinika:

Padažnėjęs šlapinimasis, šlapimas yra putotas, pacientas yra sutinęs- edemos.

Raudonas šlapimas yra suprantamas kaip balymų išskyrimas su šlapimu didesnis nei 300 mg/d arba 300 mg/g kreatinino (normalus baltymo išskyrimas su šlapimu yra ≤150 mg/d).

Baltymo išskyrimas su šlapimu yra vertinamas renkant šlapimą 24 valandas ( pirmo pasirininkimo tyrimas). Jį taip pat galima vertinti apskaičiuojant proteino/kreatinino santykį ( jis gerai koreliuoja su 24 valandų šlapimo tyrimu).

Šlapimo tyrimas su popieriniu mėginėliu gali padėti aptikti albuminus (tačiau ne mažos molekulinės masės baltymus) jeigu baltymo šlapime yra daugiau nei 300–500 mg/d. Šie mėginėliai nenustato mikroalbuminurijos.
Mažos molekulinės masės proteinai yra lengvosios mielominės grandinės, Bence-Jones baltymas

Toia masyvi proteinurija reiškia, jog yra sutrikusi filtracija glomeruluose ir dėl to didėja baltymo filtracija į šlapimą.

Tokia proteinurija gali būti skirstoma į glomerulinę, tubulinę arba perkrovos proteinuriją.

 • Glomerulinė proteinurija atsiranda dėl padidėjusios albuminų filtracijos kapiliaruose. Ji vystosi esant glomerulų susirgimams ( diabetinei nefropatijai ir pan.)
 • Tubulinė proteinurija yra sukeliama inkstų kanalėlių susirgimų. Pažeidimas yra baltymų reabsorbcijos sutrikimas inkstų kanalėliuose.
 • Perkrovos proteinurija dažniausiai sukeliama kaip filtruojamo baltymo kiekis yra didesnis nei inkstų kanalėlių galimybės reabsorbuoti šį baltymą. (lengvųjų grandinių mielomos, Bence Jones baltymas ).
Diferencinės diagnostikos principai

 • Diferencijuoti su mikroalbuminurija  ( jai būdinga mikroalbuminai 30–300 mg/d arba 300 mg/g kreatinino).
 • Diferencijuoti su nefrotiniu sindromu  (>3.5 g/1.73 m2/d plius kiti nefrotinio sindromo požymiai).
 • Lengvųjų grandinių mieloma arba Bence Jones baltymu ( mažos molekulinės masės proteinai)
 • Diferencijuoti su hemoglobinurija arba mioglobinurija
 • Amilodoze
 • Diferencijuoti so ortostatine, posturaline arba fizinės veiklos sukelta proteinurija.
Gydymo principai
 • Pirmiausia yra būtina gydyi proteinurijos priežastį – koreguoti glikemiją, arterinį kraujospūdį ( jeigu yra diabetinė nefropatija ). Jeigu priežastis yra GN – koreguojami imunosupresiniai vaistai. Jeigu priežastis- bazinių membranų liga – specifinio gydymo nėra.
 • Taip pat skiriami ACE inhibitoriai arba angiotenzino receptorių blokatoriai – sumažina hidrostatinį spaudimą glomerulų kapiliaruose ir taip mažina proteinuriją.
Verta žinoti

Jeigu atlikus 24 valandų šlapimo tyrimą proteinurija yra didesnė nei  3.5 g/1.73 m2, yra būtina atlikti inkstų biopsiją, Ypač jeigu yra hipoalbuminemija (<3 g/dl), edema, hiperlipidemija, arba lipidurija (pavz. nefrotinis sindromas) arba proteinurijos priežastis yra neaiški.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *