Bendroji apžiūra sergant širdies ligomis

Bendroji apžiūra sergant širdies ligomis

Bendrosios apžiūros metu gali būti nustatyti  šie širdies ligų požymiai:

Priverstinė sėdima padėtis
Cianozė (cyanosis)
Odos blyškumas
Gelta ( saikinga)
Edemos
Ksanteliazmos
Būgno lazdelių formos pirštai
Hemoraginiai bėrimai (petechijos).

Bendrosios apžiūros duomenys sergant širdies ligomis

I. Priverstinė sėdima padėtis ( Ortopnoe)

Kol  dar nėra atsiradusių širdies nepakankamumo požymių, sergantieji širdies ligomis jaučiasi neblogai. Jie juda laisvai, gali gulėti bet kokioje padėtyje. Esant toli pažengusiam širdies nepakankamumui, ypač kairiojo širdies skilvelio nepakankamumui, ne visos padėtys yra tinkamos. Tokie ligoniai stengiasi gulėti pusiau sėdimoje padėtyje, nes atsigulus į lovą  horizontaliai, juos labiau vargina atsiradęs dusulys.

Kai dusulys ypač stiprus – ( atsiradus širdinei astmai, esant terminalinei totalinio širdies nepakankamumo stadijai) horizontaliai atsigulti tampa praktiškai nebeįmanoma. Tokie pacientai visą laiką sėdi. Padėtis yra specifinė- nuleistomis kojomis. Tai yra vadinama priverstina sėdima padėtis – ortopnoe).Tai  yra labai būdingas širdies nepakankamumo požymis.

Mechanizmas

Pagrindinis šio požymio mechanizmas – pacientas stengiasi rasti padėtį, kuri sumažina kraujo pritekėjimą į širdį ( dešinę širdį), dėl ko tampa lengviau kvėpuoti. Kai pacientas sėdi pusiau sėdimoje ar sėdimoje padėtyje, daugiau kraujo susikaupia kojose ir sumažėja jo pritekėjimas į dešinę širdį ir plaučius, vadinasi palengvėja ir  kvėpavimas. Be to, sėdint diafragma būna žemiau.

Diferencinė diagnostika

1. Periferinės kraujotakos nepakankamumas –  Kai yra periferinės kraujotakos nepakankamumas (pvz. šokas, kolapsas) ir kvėpavimo nepakankamumas  ligoniai guli horizontalioje padėtyje.

2. Eksudacinis perikarditas – Eksudaciniam perikarditui yra būdinga sėdima į priekį padėtis, tačiau pacientai yra palinkę į priekį.

3. Kairiojo širdies skilvelio išsiplėtimas – Esant didesnio laipsnio kairiojo skilvelio išsiplėtimui, pacientas guli ant dešiniojo šono, nes gulint ant kairiojo šono atsiranda įvairūs, nemalonūs širdiniai pojūčiai (širdies plakimas, širdies permušimai, skausmas ). Taip yra dėl glaudesnio širdies kontakto su krūtinės ląstos siena.

II. Cianozė (cyanosis)

Širdies nepakankamumo sindromui būdinga yra būdinga  melsva odos ir gleivinių spalva. Pradinėse širdies nepakankamumo stadijose odos melsvumas būna neišreikštas, nežymus. Širdies nepakankamumo reiškiniams gilėjant, cianozė intensyvėja iki ryškiai tamsiai mėlynos spalvos. Ryškiausiai ši  cianozė  yra pastebima lūpose, nosyje, skruostuose,- tai yra ten, kur oda plonesnė. Akrocianozė- kai pamėlynuoja rankų ir kojų pirštai atsiranda  jau vėliau.

Mechanizmas

Širdies ligų metu vystosi taip vadinama, periferinė cianozė, kuri atsiranda dėl yra sulėtėjusios kraujotakos  ir didesnio deguonies kiekio atidavimo audiniams. Tuo tarpu plaučių ligomis yra būdinga centrinė cianozė, kurios mechanizmas yra oksigenizacijos plaučiuose sutrikimas. Neretai klinikoje būna mišrus cianozės tipas.Vietinė cianozė (izoliuota rankų ar kojų cianozė)  yra būdinga sutrikusiam veninio kraujo nutekėjimui – flebotrombozė, tromboflebitas, taip pat esant spaudimo reiškiniaims- padidėję limfmazgiaai ar vėžinis darinys užspaudžia stambesnes venas.

Diferencinė diagnostika

1. Mitralinė stenozė – Mitralinei stenozei būdinga cianozė, kuri klinikoje neretai yra vadinama mitraliniu veidu.Jai būdingos cianotiškos lūpos, saikingai pablyškusi su nežymiai gelsvu atspalviu veido oda ir  rausvi skruostai.

2. Įgimtos širdies ydos – joms būdinga didelio laipsnio  cianozė. Ji stebima kai kurių įgimtų širdies ydų metu- tai yra taip vadinamosios mėlynosios širdies ydos, kai pačioje širdyje maišosi ir veninis ir arterinis kraujas.

3. Lėtiniai plaučių susirgimai – lėtinėms plaučių ligoms yra būdinga ryški veido ir galūnių cianozė , tačiau  šių ligų metu galūnės būna šiltos ( patognominis požymis).Melsvą odos spalva atsiranda dėl to, jog kraujyje padidėja  redukuoto hemoglobino. O jo  spalva yra  tamsesnė.Cianozę paryškina  veninė stazė, kuri yra dešinės širdies nepakankamumo požymis.

4. Plaučių tromboembolija – jai būdinga staiga išsivysčiusi cianozė, kuri yra lydima intensyvaus dusulio priepuolio.

5. Veninės kraujotakos sutrikimai, spaudimo reiškiniai – jiems būdinga vietinė cianozė, dažniausiai rankų ar kojų. Ji atsiranda sutrikus veninio kraujo nutekėjimui – flebotrombozė, tromboflebitas, taip pat esant spaudimo reiškiniams – kai padidėję limfmazgiai ar vėžinis darinys  užspaudžia stambesnes venas. Izoliuota kaklo ir galvos cianozė būna kai auglys užspaudžia viršutinę tuščiąją veną.

III. Odos blyškumas

1.Aortos ydos – Blyškus veidas  yra būdingas aortinėms širdies ydos – aortos vožtuvų nesandarumui ir ypač aortos stenozei – dėl mažo sistolinio širdies tyrio ir periferinių kraujagyslių spazmo.

2.Infekcinis endokarditas- sergant infekciniu endokarditu odos blyškumas atsiranda dėl  anemijos, kuri vystosi dėl  eritrocitų hemolizės.

3.Periferinės kraujotakos nepakankamumas – jam yra būdingas saikingas odos blyškumas, kurio pagrindinis mechanizmas – kraujagyslių  kolapsas.

IV. Saikinga gelta

Šis požymis  yra būdingas užsitęsusiam dešinės širdies nepakankamumui, ypač kai sergama mitraline stenoze, taip pat infekciniam endokarditui.

1.Mitralinė stenozė, dešinės širdies nepakankamumas – geltą salygoja saikinga hiperbilirubinemija, kuri atsiranda dėl užsitęsusios kraujo stazės kepenyse ir taip vadinama kardialinė kepenų cirozė (fibrozė).

2.Infekcinis endokarditas – Sergant infekciniu endokarditu, geslvą odos atspalvį sąlygoja sustiprėjusi eritrocitų hemolizė.

V. Edemos

Edemos gali būti generalizuotos ir vietinės.

Generalizuotos edemos priežastys

1. Stazinis širdies nepakankamumas
2. Inkstų susirgimai
3. Kepenų ligos
4. Badavimas
5. Kitos priežastys (nėštumas, endokrininiai susirgimai )

Vietinės edemos priežastys

1. Veninė stazė
2. Limfos stazė
3. Ilgai sėdima

Širdinės edemos

Širdinių edemų vystymosi mechanizmas

Iš kraujagyslės į aplinkinius audinius skystis išeina tada, kai hidrostatinis spaudimas kraujagyslėje viršija onkotinį. Padidėjus liekamajam (diastoliniam) spaudimui dešiniajame skilvelyje, pasunkėja kraujo sugrįžimas į širdį iš periferijos. Tada venose ir kapiliaruose pakyla hidrostatinis spaudimas, taip pat padidėja jų sienelės pralaidumas ir skystoji kraujo dalis esanti arterinėje kapiliarų atšakoje gausiau pereina į audinius. Veninėje kapiliaro dalyje mažiau skysčio rįžta į kraujagyslę. Dėl to pradeda kauptis skysčiai audiniuose.

Širdinių edemų ypatumai

Lokalizacija -Tinimai visada  prasideda žemiausiose kūno dalyse. Vaikštantiems jie yra stebimi pėdose ir blauzdose. Jie padidėja vakarop, mažesni yra rytais.  Širdies nepakankamumui progresuojant – tinimai plinta, didėja, kyla aukštyn. Gulintiems pacientams  edemos atsiranda  – strėnose, nugaroje. Apžiūrint pacientą visada svarbu įvertinti nugaros ir sėdmenų būklę.

Edemų pobūdis – Širdinės edemos yra simetriškos, neskausmingos, minkštos, oda virš jų yra blyški.

Gretutiniai požymiai – Kartu su širdinėmis edemomis yra matomas jungo venų persipildymas, taip pat padidėja kepenys, hipertrofuoja dešinysis skilvelis, gali būti stebima cianozė.

Provokuojantys faktoriai – Širdinių edemų susidarymą skatina pablogėjusi inkstų išskiriamoji funkcija dėl kraujo stazės juose. Medžiagų apykaitos audiniuose sutrikimo pasėkoje didėja juose natrio kiekis, kuris sąlygoja skysčių kaupimąsi. Vėlyvose širdies nepakankamumo stadijose skystis kaupiasi jau ir pleuros ertmėje – stebimas hidrotoraksas( hydrothorax), pilvo ertmėje – yra ascitas (ascites), perikardo maiše –yra hidroperikardas( hydropericardium)

VI.Ksanteliazmos

Ksanteliazmos yra  virš odos iškilusios, gelsvos spalvos dėmės, susidarančios medialiniam akių kampe. Semiotinė jų reikšmė – užsitęsusi hipercholesterolemija.

VII. Būgno lazdelių formos pirštai

Būgno lazdelių formos pirštais yra vadinama pirštų deformacija. Tai yra rankų pirštų, rečiau ir kojų, galinių falangų sustorėjimas. Jo metu nagas įgauna laikrodžio stikliuko formą. Jis yra būdingas ilgalaikei ir ryškiai hipoksijai  ir intoksikacijai.Pirštų sustorėjimas atsiranda dėl jungiamojo audinio ir kapiliarų tinklo išvešėjimo.

Šio požymio pagrindinės semiotinės reikšmės

Lėtinės pūlingos plaučių ligos – bronchektazinė liga, plaučių pūlinys.
Įgimtos mėlynosios širdies ydos
Infekcinis endokarditas

VIII.Hemoraginiai odos bėrimai- petechijos

Sergant infekciniu endokarditu odoje ir gleivinėse odos gleivinėse gali būti matomas petechinis hemoraginis bėrimas, kuris atsiranda dėl kraujagyslių mikroembolijų.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *