Vyrų nevaisingumas – tyrimo planas

Vyrų nevaisingumas – tyrimo planas

Anamnezė

Seksualinė ir reprodukcinė anamnezė – įvertinama kiek laiko trunka problema, kiek dažnai santykiaujama, kiek trunka lytinis aktas, ar vartojami lubrikantai ( lubrikantai blogina spermos funkciją). Taip pat būtina išsiaiškinti ar prieš tai buvę sėkmingų pastojimų, kokios buvo vartotos apsisaugojimo priemonės.

Būtina išsiaiškinti ar nėra erektilinės ar ejakuliatorinės disfunkcijos.

Būtina išsiaiškinti ir partnerės anamnezę– amžių, buvusius nėštumus, atliktus tyrimus, ar buvęs subfertiliškumas, taip pat persirgtas ligas.

Išsivystymas pagal amžių – kada prasidėjo paauglystė, ar sėklidės buvo nusileidusios laiku, ar nebuvo ginekomastijos.

Persirgtos ligos – būtina išsiaiškinti rizikos faktorius – neseniai buvę karščiavimai, po paauglystės persirga kiaulytė, varikocelė, sėklidės apsisukimas, orchopeksija, sėklidžių traumos ir augliai, lytiškai plintančios ligos, šlapimo takų infekcijos, lyties ir šlapimo takų operacijos, kvėpavimo takų susirgimai su ciliarine disfunkcija, cukraligė.

Vaistai ir aplinkos faktoriai – būtina išsiaiškinti ar nebuvo taikytas gydymas chemoterapija, ar nebuvo kontakto su spermatogenezę ar erekciją trikdančiomis medžiagomis, kiek vartojama alkoholio, rūkymo įpročiai ir pomėgis maudytis karštoje vonioje.

Šeimos anamnezė – ar šeimoje buvę hipogonadizmo ir nenusileidusių sėklidžių atvejų.

Apžiūra

Atliekama pilna paciento apžiūra, atkreipiant dėmesį į antrinių lytinių požymių išsivystymą, hipogonadizmo požymius, ginekomastiją.

Lytinių organų apžiūros metu vertinama fimozė, hipospadijos, chordos. Įvertinama sėklidžių būklė, jautrumas ir konsistencija. Kiaušidžių tūris matuojant su Praderio orchidometru normoje turi būti >20ml ( įvairuoja priklausomai nuo rasės). Įvertinamas sėklinis kanalas – vas deferens yra ar nėra, varikocelė, prostatos būklė.

Taip pat turi būti įvertinta ir partnerės sveikatos būklė.

Pagrindiniai tyrimai

1. Spermos tyrimai

Įprastai yra imami 2-3 spermos mėginiai per keletą savaičių. Spermos mėginys yra imamas po 2-7 dienų seksualinės pertraukos. Mėginius į laboratoriją reikia pristatyti per 1 valandą, juos reikia laikyti šiltai – kelnių ar marškinių kišenėje.

Spermos tyrimo kriterijai

 • Pažymimas ejakuliato tūris, likvifikacijos laikas ir pH.
 • Mikroskopuojant yra tiriama spermos koncentracija, spermatozoidų kiekis, išvaizda ( morfologija) ir judrumas.
 • Taip pat yra atliekama mišri agliutinacijos reakcija (MAR), kurios metu yra nustatomi antisperminiai antikūniai (esant astenozoospermijai gali būti imunologinis nevaisingumas).
 • Jeigu spermoje yra leukocitų  (>1 x 106/mL spermos mėginio)  reikia galvoti apie infekcinį susirgimą ir atlikti pasėlį.
 • Jeigu ejakuliato tūris yra mažas arba jo nėra, reikia galvoti apie sėklinių pūslelių pakitimus, ejakuliatorinių kanalėlių obstrukciją, hipogonadizmą ar retrogradinę ejakuliaciją.

2.Hormonų tyrimai

Tiriamas FSH, LH ir testosterono kiekis kraujo serume. Esant izoliuotam mažam testosterono kiekiui rekomenduojama tirti anksti ryte ir tirti laisvo testosterono kiekius.
Padidėjęs prolaktino kiekis neretai siejamas su seksualine disfunkcija ir gali būti hipofizės susirgimo požymis.

3.Specialieji tyrimai

1.Kariotipo nustatymas

Nuo 5–10% visų azoospermiją turinčių pacientų yra nustatomas Kleinfelterio sindromas.

2.Y chromosomos mikrodelecijos tyrimas

Tyrimo metu yra tiriami AZF tyrimo regionai -a, b irc.
– AZFa: esant šiai mikrodelecijai, spermatogenezės nėra.
– AZFc:  dažniausiai pasitaikanti molekulinė vyrų nevaisingumo priežastis. Yra nustatoma net 13% of neobstrukcinės  azoospermijos ir 6% of oligozoospermijos atvejų.  Tačiau beveik 70% visų atvejų atliekant sėklidės biopsiją yra randama spermos.

3.Šlapimo tyrimas po orgazmo

Aptikus >10–15 spermos apšviestame lauke yra patvirtinama retrogradinės ejakuliacijos diagnozė.

4.Spinduliniai tyrimai

Kapšelio ultragarsinis ištyrimas : atliekamas siekiant išsiaiškinti ar nėra sėklidžių pokyčių ir varikocelės.

Transrektalinis ultragarsinis tyrimas: atliekamas kai yra mažas ejakuliato tūris, siekiant išsiaiškinti ar nėra sėklinių pūslelių obstrukcijos  (>1.5cm pločio), taip pat išsiaiškinti ar nėra ejakuliatorinio kanalėlio obstrukcijos  (>2.3mm).

Vazografija : kapšelio lygyje yra punktuojamas  vas deferens ir yra suleidžiamas kontrastas. Normalaus tyrimo metu matomas kontrasto nutekėjimas per vas deferens, sėklines pūsleles, ejakuliatorinį kanalą į šlapimo pūslę. Obstrukcijos nėra.

Venografinis tyrimas: yra atliekamas nustatyti varikocelę ir jos embolizacinio gydymo metu.

5.Sėklidžių biopsija

Atliekama tuomet, kai yra nustatoma azoospermija ir reikia diferencijuoti tarp obstrukcinės ir neobstrukcinės azoospermijos priežasčių.  Biopsijos metu taip pat gali būti paimama sperma, kuri vėliau bus naudojama dirbtiniam apvaisinimui.

Spermatogenezės laipsniai yra įvertinami histologiškai pagal  Johnsen balus. Tik subrendę spermatozoidai ( kai balų skaičius yra 8 ir daugiau) gali būti panaudoti nevaisingumo gydymui.

Daugiau skaitykite

 • Hemospermija Hemospermija arba hematospermija yra kraujo buvimas […]
 • Uretritas Uretritas yra  šlaplės uždegimas. Uretrito sukėlėjai gali būti įvairūs […]
 • Atrofinis vaginitas Atrofinis vaginitas yra fiziologinių pokyčių  vykstančių menopauzės metu […]
 • Kapšelio skausmai 1.Kapšelio organų susirgimai • Sėklidžių apsisukimas • Sėklidžių […]
 • Ooforitas Ooforitas( iš graikų kalbos žodžio ōophoron — kiaušidė) yra moters kiaušidės […]
 • Vaginizmas Vaginizmas yra  būklė, kai partneriui bandant įvesti varpą, makšties išorinio […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *