Gudobelė vienpiestė

Gudobelė vienpiestė- gydomosios savybės

gudobele

Augalas – Vienapiestė gudobelė

Lotyniškas pavadinimas – Crataegus monogyna Jacq.

Sinonimai –jovaras, graužėlai, kauluogė, subinkaulis, širdies duona, vilkobelė, Aubepine, Aubépine, Aubépine Blanche, Aubépine Épineuse, Bianco Spino, Bois de Mai, Cenellier, Chinese Hawthorn, Crataegi Flos, Crataegi Folium, Crataegi Folium Cum Flore, Crataegi Fructus, Crataegus cuneata, Crataegus kulingensis, Crataegus laevigata, Crataegus monogyna, Crataegus oxyacantha, Crataegus pinnatifida, Crataegus rhipidophylla, English Hawthorn, Epine Blanche, Epine de Mai, Espino Blanco, Fructus Crataegi, Haagdorn, Hagedorn, Harthorne, Haw, Hawthrone, Hedgethorn, LI 132, LI132, May, Maybush, Maythorn, Mehlbeebaum, Meidorn, Mespilus laevigata, Nan Shanzha, Noble Épine, Oneseed Hawthorn, Poire d’Oiseaux, Sable Épine, Shanzha, Shen Zha, Weissdorn, Whitehorn, WS 1442, WS1442

Šeima – Erškėtiniai – Rosaceae Juss.

Augalo aprašymas

Vienapiestė gudobelė yra daugiametis dygliuotas medis arba krūmas, išaugantis iki 2-5 m aukščio. Gudobelės lapai yra pražanginiai, su prielapiais. Jie rya atvirkščiai kiaušiniški, plunksniškai suskaldyti ir stambiai dantyti. Gudobėlės žydi baltais, susitelkusiais į skėčio pavidalo žiedynu žiedais. Žydėjimo laikotarpis gegužės-birželio mėnesiai. Vaisius sunokina  rugsėjo mėnesį. Gudobelės vaisius yra raudonas obuolėliukas, kuriame gali būti nuo 1 iki 3 kauliukų.

Gudobelės yra nereiklūs augalai. Mėgsta augti  pamiškėse, šlaituose. Augalas yra dažnai sutinkamas visoje Lietuvoje. Pasaulyje yra priskaičiuojama apie 200 gudobelių rūšių, Lietuvoje savaime auga 4 gudobelių rūšys ir daugiau nei 20  introdukuotų gudobelės rūšių. Jos  dažnai auginamos sodybose, dekoratyviniai krūmai, taip pat auginami ir vaistinei žaliavai.

Naudojamos augalo dalys

Gydymui yra naudojami gudobelių žiedai (Crataegi flores, Flores Crataegi). Jie yra renkami kai tik agalai pradeda  žydėti. Surinktoje gudobelių vaistingoje žaliavoje gali būti iki 20 % lapų.  Žiedai yra džiovinami pavėsyje, gerai vėdinamoje patalpoje arba džiovykloje 35-40 ºC temperatūroje.

Gudobelių vaisiai (Crataegi fructus, Fructus Crataegi)  yra renkami rudens pradžioje (rugsėjo-spalio mėnesiais). Jie yra džiovinama džiovyklose 50-60 ºC temperatūroje. Išdžiovinti vaiskočiai turi būti askirti nuo  vaisių. Džiovinti gudobelės vaisiai yra  tamsiai raudonos spalvos, raukšlėti, silpnai  kvepiantys, sutraukiančio skonio.

Veikliosios medžiagos

Gudobelių žieduose yra flavonoidų (hiperozido, kvercetino, vitebsino). Fenolių gudobelių žieduose ir lapuose gali būti   nuo 1.78% iki 2.1%. Juose  taip pat aptinkama ir  fenolkarboninių rūgščių bei rauginių medžiagų. Žieduose yra randama  saponinų ir nedaug eterinio aliejaus, triterpeninių rūgščių, chlorogeninės rūgšties, t
Vaisiuose yra 2-5 % flavonoidų (hiperozido, kvercetino ir rutino), rauginių medžiagų, organinių rūgščių, apie 10 % sacharidų, pektinų, karotinoidų, riebalinio aliejaus, saponinų. Vaisiuose gana daug procianidinų (0.1%–6.9%). Svarbiausias iš jų yra epikatechinas, kuriam būdingas kardiotoninis, teigiamas inotropinis, lengvas arterinį kraujospūdį mažinantis ir raminantis poveikis. Gudobelės vaisiuose esantys oligomeriniai procianidinai (1.9%–3.26%) pasižymi antioksidaciniu ir kraujotaką gerinančiu poveikiu. Triterpeninės šių vaisių rūgštys (0.3%–1.4%) yra koronarinę kraujotaką gerinanti ursolinė rūgštis, taip pat teigiamu inotropiniu poveikiu pasižyminti krategolinė rūgštis ir izoviteksinas.

Gudobelėse esantys flavonoidai stiprina širdies kontaktiliškumą, pasižymi lengvu teigiamu inotropiniu poveikiu, mažina periferinių kraujagyslių pasipriešinimą ( panašiai kaip kaptoprilis) ir taip didina širdies išmetimo tūrį ir gerina širdies darbą. Jie lengvai slopina Na/K ATFazę ir galimai pasižymi teigiamu inotropiniu poveikiu. Jie taip pat mažina arterinį kraujospūdį slopindami angiotenziną konvertuojantį fermentą.

Farmakokinetika

Oligomeriniai procianidinai yra greitai absorbuojami. Plazmos gyvavimo pusperiodis- 5 valandos.

Maistinė gudobelių vertė

Gudobelių vaisiai yra vertingas flavonoidų ir vitamino C šaltinis. Iš gudobelių vaisių verdamos uogienės. Iš jų žiedų užsienyje yra daromi vynai.

Naudojimas medicinoje

Gudobelių preparatai veikia raminančiai, mažina centrinės nervų sistemos jautrumą, tonizuoja ir stiprina širdies raumenį, taip pat retina širdies susitraukimų dažnį.  Jie tinka vyresnio ir pagyvenusio amžiaus žmonėms, taip pat yra nuo seno naudojami   kraujagyslių ligų profilaktikai ir gydymui. Tradiciškai gudobelių preparatais gydytos aritmijos, naudoti dėl savo kraujagysles praplečiančio ir arterinį kraujospūdį mažinančio poveikio.

Tradiciškai gudobelės yra vartojamos kaip kardiotoninė, diuretinė ir nervus raminanti priemonė. Senovėje jomis buvo gydomos edemos ir skrandžio susirgimai. Širdies ligoms  gydyti gudobelės naudojamos jau nuo 1600 metų. Ypač jos tinka esant nereguliariam širdies ritmui, permušimams, skausmams krūtinėje, širdinės kilmės edemoms, dusuliui. Kartais gali būti derinamos su pakalnučių arba kaktusų (Selenicereus grandiflorus) preparatais.

Gudobelės vartojimo indikacijos

Šiai dienai iš gudobelių gaminami širdies raumens b9klę gerinantys preparatai, skirti pagyvenusio ir senyvo amžiaus žmonėms. Gudobeles galima vartoti ir pradinėse arterinės hipertenzijos stadijose, taip pat kaip pagalbinę priemonę esant tachikardijai ir aritmijoms. Jos naudingos esant miego sutrikimams, taip pat gerina širdies ir smegenų kraujotaką, todėl tinka  aterosklerozės gydymui ir profilaktikai.

Užsienio autoriai gudobelės preparatus rekomenduoja naudoti esant I ir II laipsnio lėtiniam širdies nepakankamumui, angininio tipo krūtinės skausmams. Jos gerina koronarinę kraujotaką ir padeda lengviau ištverti deguonies badą. Gudobelės rekomenduojamos vartoti esant ekstrasistolijai, lengvo laipsnio arterinei hipertenzijai, lipidemijos mažinimui, taip pat kaip tulžies nutekėjimą gerinanti bei mažo tankio lipoproteinų kiekį mažinanti priemonė. Gudobelės taip pat naudingos esant dėmesio sutrikimams bei vidutinio laipsnio nerimui ir baimėms.

Gudobelių  vartojimo formos

Gydymui gali būti vartojami džiovinti gudobelių žiedai, lapai ir vaisiai. Iš jų gaminami užpilai ir tinktūros (Tinctura Crataegi), bei skysti  gudobelės ekstraktai (Extractum Crataegi fluidum). Gudobelių dedama į širdies lašus bei vaistažolių mišinius. Gudobelės ekstraktai dedami  į širdies darbą gerinančių vaistų (sirupų, tablečių) sudėtį.

Vokietijoje gydymo tikslams leidžiama naudoti tik gudobelių lapus ir žiedus. Europos Sąjungoje gudobelėse esančių oligomerinių procianidinų ir flavonoidų kiekis turi būti standartizuotas.

Tam kad būtų jaučiamas gydomasis gudobelės poveikis, jos preparatus reikia vartoti mažiausiai 2 savaites. Vienkartinis gudobelės preparatų vartojimas gydomosios reikšmės beveikl neturi.

Dozavimas

Kapsulės: Galima vartoti iki 9 nestandartiduoztų 500-  600-mg kapsulių per dieną. Jeigu yra vartojamas standartizuotas preparatas ( iki 18.75%oligomerinių procianidinų ar bendro flavonoidų kiekio arba2.2% viteksino)- įprastai yra vartojama nuo 160 iki 900 mg per dieną. Gydymo trukmė mažiausiai 4-8 savaitės.

Gudobelių uogų arbata: 1-2 arbatiniai šaukšteliai gudobelės vaisių užpilama 240 ml verdančio vandens ir virinama vandens vonioje 10-15 minučių. Po to leidžiama pritraukti maždaug pusvalandį. Geriama po 1 stiklinę iki 3 kartų per dieną.

Gudobelės žiedų arbata: 1 – 2 arbatiniai šaukšteliai gudobelės žiedų yra užpilama verdančio vandens stikline ir leidžiama pritraukti 10-15 minučių. Geriama po stiklinę iki 2-3 kartų per dieną.

Gudobelės tinktūra (1:5, 40% alkoholio): vartojama po 60 – 90 lašų (3–5 mL) iki3 kartų per dieną.

Skystasis gudobelės ekstraktas (1:1):  įprastai vartojams nuo 1 iki 2 ml iki 3 kartų per dieną.

Šaldytos gudobelių uogos:  po 160-mgkapsulės- iki 2-4 per dieną.

Kietasis gudobelių ekstraktas (Solid extract,native extract): po  0.25 arbatinio šaukštelio iki 2 kartų per dieną.

Toksiškumas

Augalas netoksiškas.

Ilgalaikis vartojimas

Gudobeles galima saugiai vartoti ilgą laiką.

Pašalinis gudobelių poveikis

Jeigu vaistinėje medžiagoje yra daugiau kaip  50% lapų, retai, bet gali būti stebimi skrandžio sudirginimo reiškiniai, galvos svaigimas, galvos skausmai, pykinimas.

Gudobelių sąveika su kitais vaistais

Vartojant gudobeles kartu su širdį veikiančiai glikozidais teoriškai gali potencijuoti jų poveikį. Šiuo atveju vartotini tik gydytojo priežiūroje.
Atsargiai vartotini kartu su kitais arterinį kraujospūdį reguliuojančiais preparatais, ypač nitratais ir beta blokatoriais.

Kontraindikacijos gudobelių vartojimui

Diastolinis lėtinis širdies nepakankamumas.

Nėštumas ir matinimas krūtimi

Galimai saugus.

Liaudiški receptai su gudobelėmis

Gudobelių užpilas 

1 valgomasis šaukštas smulkintų gudobelių vaisių yra užpilamas stikline verdančio vandens, indas uždengiamas ir pastatomas į verdančio vandens vonelę. Kaitinama apie15 min, paliekama atvėsti 45 min. Užpilas nukošiamas. Įprastai yra geriamas po pusę stiklinės 2-3 kartus per dieną prieš valgį.

Gudobelių tinktūra

1 valgmasis  šaukštas smulkintų gudobelių vaisių arba jų yra  žiedų užpilamas stikline degtinės ir paliekama tamsioje vietoje 7 dienoms. Tinktūrąnukošti. Geriama po 20-30 lašų 3-4 kartus per dieną prieš valgį.

Daugiau skaitykite

Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *