Chromas

Chromas

chromas

Sinonimai – Chromium picolinate, Chromium tripicolinate,  CR3+, Beer Belly Busters, Body Lean, Bio Chromium, Chromaslim, Chroma Ultra Chromium Picolinate, Chromax, Chromax II, Chromium Picolinate High Potency, Chromium Picolinate Yeast Free, GTF Chromium Picolinate, Medislim, Perfect Chromium Picolinate, Protecol, The Chromium Picolinate Solution, chromium picolinate, chromium polynicotinate, chromium histidinate, chromium dinicocysteinate (Zychrome ), chromium chelavite.

Kuo ypatingas chromas ?

Chromas yra vienas iš pagrindinių mūsų organizmui reikalingų mikroelementų. Organizme jis yra aptinkamas kaip chromo oksidas. Mūsų organizmas chromą gauna iš piridino-2 karboksilinės rūgšties metabolito triptofano. Natūraliai gamtoje jis jungiasis su nikotininės rūgšties ligandu- pikolinine rūgštimi. 

Kur yra šios medžiagos?

Chromo yra mielėse, aluje, grybuose, taip pat austrėse ir kai kurios mėsos rūšyse. Daugiausia jo aptinkama inkstuose.  Per parą yra rekomenduojama suvartoti nuo 50 iki 200 mcg chromo. Tačiau mūsų organizmas jo beveik neįsisavina, Yra nustatatyta, jog tik0.5% –  2% su maistu į organizmą patenkančio chromo yra iš tikro įsiurbiama žarnyne. Organizmas gali įsisavinti ne gryną chromą, o jo druską- chromo pikolinatą. Įprastomis sąlygomis chromo kiekis kraujuje yra apie 0.3 mcg/l.

Chromo reikšmė organizmui

Mokslininkai nustatė, jog chromas kaupiasi daugelyje organizmo audinių ir čia išlieka apie 80 dienų. Manoma, jog jis dalyvauja organizmo vidinės terpės ( homeostazės) palaikymo reakcijose. Klinikiniai tyrimai nustatė, jog ilgą laiką parenteraliai maitinamiems pacientams kuriems jau išsivystė gliukozės netoleravimas ir rezistencija insulinui bei su tuo susijusios komplikacijos būklė pagerėjo paskyrus intraveniškai chromo chlorido tirpalą.

Taip pat yra pastebėta, jog chromas veikia anaboliškai. Jis padeda sumažinti riebalinio audinio masę ir padidinti ilgųjų raumenų masę, taip pat gerina gliukozės metabolizmą, gerina lipidų apykaitą, padeda gydyti spuogus, dantenų uždegimus, nemigą, priklausomybes, pagerina psoriazės eigą, gali padėti užkirsti kelią osteoporozei ir naudingas didinant ištvermę.

Taip pat pastebėta, jog šis mikroelementas gali padėti įsisavinti gliukozę ir gali sumažinti gliukozės kiekį kraujuje nevalgius ir po valgio. Tačiau atliktų tyrimų duomenys yra gan prieštaringi. Šiai dienai nėra griežtai patvirtinta jog maisto papildai su chromu yra tikrai veiksmingi, nes atlikti tyrimai buvo siauros apimties ar vertinti remiantis subjektyviais kriterijais. Griežtesne metodika atlikti tyrimai šio maisto papildo privalumų deja nepatvirtino. Be to chromas gali sukelti ūmaus apsinuodijimo reiškinius, ypač jeigu jis yra vartojamas ilgą laiką ir didelėmis dozėmis. Visi atlikti tyrimai rėmėsi tik trumpalaikio ( trumpesnio nei 3 mėnesiai) chromo vartojimo rezultatais. Šiai diena yra laikoma, jog chromo negalima vartoti didesnėmis nei 50-200 mikrogramų dozėmis per dieną.

Kam gali trūkti šio maisto papildo?

Manoma, jog chromo gali trūkti pagyvenusio amžiaus žmonėms. Mažesni chromo kiekiai nustatomi valgant daug cukraus, sergant infekcinėmis ligomis, po sunkaus fizinio krūvio, po traumų, maitinančioms  motinoms bei esant dideliam pervargimui.

Kokių susirgimų atveju chromas gali būti naudingas?

Manoma, jog jis gali būti naudingas esant gliukozės metabolizmo sutrikimams bei nutukimui.  1994 metais Amerikos Dietologų Draugija paskelbė, jog ji negali rekomenduoti maisto papildų su chromu sergantiesiems cukralige.

Vartojimo dozės

Šiai dienai nėra aiškių kriterijų. Skirtinguose šaltiniuose nurodomos skirtingos rekomenduojamos chromo dozės. Dažniausia rekomenduojama chromo maisto papildų dozė svyruoja nuo 200 iki 400 mikgrogramų per dieną. Sergantiesiems cukralige, kultūristams, vyresnio amžiaus asmenims bei esant hiperlipidemijai rekomenduojama vartoti net iki 600 mikgrogramų chromo per dieną. Atliktuose klinikiniuose tyrimuose naudotos chromo dozės svyravo nuo 200 iki 400 mikrogramų per dieną.

Naujesnėje literatūroje nurodomos 200 mikrogramų dozės. Iš tiesų ne visos chromo formos yra vienodai įsisavinamos mūsų organizme. Chromo chlorido mūsų organizmas beveik neįsisavina. Geriausiai žarnyne absorbuojamos chromo druskos yra chromo pikolinatas, chromo polinikotinatas, chromo histidinatas, chromo dinikocistinata (Zychrome)  ir chromo chelavitas.

Pašaliniai chromo vartojimo reiškiniai

Kognityvinės veiklos sutrikimai, viduriavimas, skrandžio sudirginimo reiškiniai, pykinimas, pilvo pūtimas. Vartojant po 1000 mikrogramų chromo per dieną buvo nustatytas inkstų nepakankamumas, kepenų nepakankamumas. Taip pat vartojant maisto papildus su chromu buvo nustatyta rabdomiolizė ir anemijos reiškiniai.

Laboratoriniams žiurkėnams skiriant chromą atitinkantį  600 mcg/dieną buvo pastebėti kiaušidžių ląstelių DNR pakenkimo požymiai.

Sąveika su kitais vaistiniais preparatais

Chromo įsisavinimą slopina skrandžio rūgštingumą reguliuojantys vaistiniai preparatai  bei kortikosteroidai.
Antibiotikai ( fluorochinolonai ir tetraciklinai) suriša chromą ir slopina jo įsiurbimą žarnyne. Kartu vartoti nerekomenduojama.

Chromo įsisavinimą didina kartu vartojamas vitaminas C, todėl juos vartojant kartu, chromo dozes reikia mažinti.

Kada chromo vartoti negalima?

Chromo preparatų negali vartoti alergiški chromui ar pikolinato druskoms asmenys.

Chromo preparatų reikėtų vengti esant nėštumui.

Daugiau skaitykite

  • Argininas - argininas - 2-Amino-5-guanidinopentanoic Acid, (2S)-2-Amino-5-{[amino (imino) […]
  • Silicis Pastaraisiais metais grožio industrija atsigręžė į dar vieną mineralą - silicį. […]
  • Antioksidantai ir laisvieji radikalai Laisvieji radikalai yra labai aktyvios medžiagos, kurios susidaro mūsų organizma […]
  • Acidofilinės bakterijos - Acidofilinės bakterijos,  Lactobacillus acidophilus  - Bacid, DDS-Acidophilus, […]
  • 7 – Keto 7-KETO ( 3- acetil-7 oksodehidroepiandrosteronas , […]
  • Alaninas Sinonimai - 3-aminopropanoic acid, 3-aminopropionic Acid, Acide […]
Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *